Afro 100 njerëz të vrarë në një fshat të Malit

Afro 100 njerëz të vrarë në një fshat të Malit

Afro 100 njerëz u vranë në një sulm në një fshat të Malit, të banuar nga grupi etnik Dogon.

Sulmi ndodhi në fshatin Sobale Kou, raporton BBC.

Trupat e të vdekurve janë djegur, tha një zyrtar lokal, ndërsa kërkimet për më shumë trupa janë duke vazhduar.

Në muajt e fundit, në Mali ka pasur një numër të madh sulmesh – disa prej tyre etnike, disa të kryera nga grupet xhihadiste.

Përleshjet midis gjuetarëve Dogon dhe barinjve Fulani janë të shpeshta.

Në rajonin e njëjtë në muajin mars, mbi 130 fshatarë Fulani janë vrarë nga persona të armatosur, të veshur me veshje tradicionale të gjahtarëve Dogon.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Qershor 10, 2019 20:07

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.

HAPËSIRË E SPONSORIZUAR

Loading...