ANALIZË: Ja përse Gjorgji Ivanov nuk mund të jep dorëheqje !?

ANALIZË: Ja përse Gjorgji Ivanov nuk mund të jep dorëheqje !?

Idea që kryetari aktual i shtetit Gjorgji Ivanov mund të jep dorëheqje e që u tha nga eksponentë të partisë maqedonase, VMRO-DPMNE me qëllim që të mos i jepet mandati liderit të opozitës Zoran Zaev, nuk mund të realizohet, shkruan Flaka.

Në rast se do të përcaktohej për  një veprim të tilla, shteti do të ngilte pa president, kryeministër legal dhe kryetar parlamenti.

Në kushte të tilla, partitë politike në këtë rast LSDM dhe partitë shqiptare (me përjashtime), do të thirrnin seancën parlamentare dhe me shumicë votash do të zgjidhnin kryetarin e Parlamentit, i cili automatikisht do të merrte rolin edhe të presidentit të shtetit.

Pas një veprimi të tillë, shumica parlamentare do të formonte edhe kabinetin e ri qeveritar. Ky veprim mund të ndodh nëse do të kishte unifikim të veprimit mes LSDM-së, BDI-së dhe Aleancës për Shqiptarët, ose edhe Lëvizjes Besa. Flaka 

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Janar 30, 2017 12:23

Filloi ndërtimi i kompleksit të ri banesor pranë Qendrës Tregtare ETC-Gostivar.Ofrojmë këto tipe banesash:-50m2-82m2-90m2-106m2-116m2-124m2-130m2(Duplex)-220m2Pagesa mundet të bëhet edhe me këste me 0% interes.Kontak telefoni:070215378

Posted by Poli Project ing. on Sunday, August 6, 2017
Chicago Stone Local Media

Our company presentation...

Posted by Chicago Stone LLC on Thursday, December 21, 2017

Gostivar
11°
10°
Wed
13°
Thu
16°
Fri
17°
Sat

ARKIVI I LAJMEVE

Loading...