Kthehu në faqen kryesore

Postime nga Flaka Redaksia

Dimitrov: Na duhet një mrekulli, por mrekullitë ekzistojnë

Dimitrov: Na duhet një mrekulli, por mrekullitë ekzistojnë

Ministri i Jashtëm, Nikolla Dimitrov, në panelin në prag të Samitit të liderëve, nga Sofja tha se zgjidhja e emrit do të ishte mrekulli, por, gjithsesi, mrekullitë ekzistojnë. Dimitrov theksoi se anëtarësimi është mjet për të shtyrë reformat përpara, por

Lexo tërë artikullin
Ushqimet që ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut

Ushqimet që ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut, i njohur si vrasës i qetë, po godet gjithnjë e më shumë popullsinë e re. Ai mund të shkaktojë sëmundje zemre, probleme me veshka dhe pengesa tjera shëndetësore. Nëse vuani nga kjo gjendje, problemi nuk

Lexo tërë artikullin
Zbulim i papritur mbi hepatitin B

Zbulim i papritur mbi hepatitin B

Virusi hepatiti B ishte i pranishëm në Evropë para shtatë mijë vjetësh, pohojnë shkencëtarët gjermanë. Materiali gjenetik i këtij virusi është gjetur në eshtrat nga koha e gurit në krahinën gjermane Saksonia-Anhalt, transmeton KosovaPress. Më shumë se 250 milionë njerëz

Lexo tërë artikullin
Tiramisu me dredhëza

Tiramisu me dredhëza

Përbërësit: 400 g dredhëza të prera, – 100 ml lëng portokalli apo molle, – 30 g sheqer pluhur, – 450 g biskota (gurabija të ëmbla), – 10 g djathë mascarpone, – 100 g krem. Përgatitja: Përzieni në blender 150 g

Lexo tërë artikullin
Sallatë me patate dhe pançetë

Sallatë me patate dhe pançetë

Kuzhinieri, Aleks Tone nga Korça për emisionin “Në Shtëpinë Tonë” gatuan një recetë, sallat me patate. Përbërësit: Pak patate normale dhe pak patate të ëmbla Salcë kosi Lajnë Spec djegës Majdanoz Pançetë të parapërgatitur Majaz dhe kopër Krip, piper dhe

Lexo tërë artikullin
I madh sa një piramidë, asteroidi i humbur kalon skaj Tokës

I madh sa një piramidë, asteroidi i humbur kalon skaj Tokës

Asteroidi 2010 WC9 sonte do të kalojë pranë Tokës në distancë prej 200.000 kilometrash. Astronomët kishin menduar se asteroidi i gjatë 1340 metra kishte humbur në thellësitë e kozmosit, por doli se ata kishin gabuar. WC9 u zbulua në vitin

Lexo tërë artikullin
Mbjellin kujtimet nga njëri kërmill te tjetri

Mbjellin kujtimet nga njëri kërmill te tjetri

Shkencëtarët kanë bartur në kërmij acidet ribonukleike (RNK), molekulë që shërben si transmetues i informacionit gjenetik në proteinat e biosintezës, transmeton BBC. Ekipi shkencor kanë qenë i suksesshëm të transplantojë kujtimet nga njëri kërmill te tjetri dhe eksperimenti i tyre

Lexo tërë artikullin
VMRO-DPMNE: Përgjegjësi do të ketë kur të kthehemi ne në pushtet

VMRO-DPMNE: Përgjegjësi do të ketë kur të kthehemi ne në pushtet

Partia maqedonase opozitare VMRO-DPMNE, përmes një kumtese për media kërkon që LSDM-ja të përgjigjet dhe të jep llogari për harxhimin e parave të qytearëve. Nga kjo parti thonë se ka disa gazetarë të cilët marrin para për të lavdëruar politikat

Lexo tërë artikullin
Ivanov uron besimtarët muslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit

Ivanov uron besimtarët muslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit

Presidenti Gjerge Ivanov me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit, dërgoi urime deri te kryetari i Bashkësisë fetare islame, Reis-ul-ulema Haxhi Sulejman efendi Rexhepi, deri te anëtarët e Riasetit dhe deri te të gjithë pjesëmarrësit e religjionit

Lexo tërë artikullin
Dy raste të virusit “koksaki” në kopshtin “Prolet” në Kozle

Dy raste të virusit “koksaki” në kopshtin “Prolet” në Kozle

Nga Komuna e Karposhit sot kumtuan se dy fëmijë të cilët shkojnë në kopshtin “Prolet” (Pranvera) në lagjen e Kozles, janë infektuar me virusin “koksaki”, transmeton Medial.mk. Pasi mjekët amë e kanë diagnostikuar virusin, prindërit e fëmijëve e kanë njoftuar

Lexo tërë artikullin

Publicitet


Moti sot
19°
24°
Tue
25°
Wed
24°
Thu
24°
Fri