Bazdnikin: Diplomati rus i dëbuar nga Maqedonia tashmë është zëvendësuar

Bazdnikin: Diplomati rus i dëbuar nga Maqedonia tashmë është zëvendësuar

Zëvendësimi i diplomatit rus të dëbuar nga Maqedonia në lidhje me rastin Skripal është përfunduar, tha ambasadori rus në Shkup Sergei Bazdnikin në një intervistë për TASS, përcjell FLAKA.

“Sa për zëvendësimin personal të diplomatit të dëbuar, kjo është një praktikë normale. Një zëvendësim i tillë tashmë është bërë”, tha ai.

Ambasadori vuri në dukje se nuk ka plan për zgjerimin e stafit të Ambasadës Ruse në Shkup.

“Ekipi ynë punon mirë me detyrat që na janë besuar të zbatojmë kursin e politikës së jashtme në ekzistues”, vuri në dukje Bazdnikin.

Në mars të vitit të kaluar, pas shpërthimit të skandalit me helmimin e një ish-koloneli të GRU, Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia, Britania akuzoi Rusinë për përfshirjen në këtë incident dhe njoftoi një vendim për të dëbuar 23 diplomatë rusë nga vendi. Si shenjë e solidaritetit me Londrën, një numër vendesh të tjera, përfshirë Maqedoninë, dëbuan nga një përfaqësues të ambasadave ruse.

Moska kategorikisht përjashtoi përfshirjen në helmimin e Skripal dhe, në përgjigje, njoftoi se do të ndiqnin masat e duhura. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Shkurt 9, 2019 21:19

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.