Bërxollë viçi me qepë

Bërxollë viçi me qepë

Përbërësit

4 bërxolla viçi

2 qepë

75 gr miell

20 gr gjalpë

kripë

Biber i zi

Hapat

1. Kalojini bërxollat në miell, vishini mirë, nxeheni gjalpin në një tenxhere të bollshme në zjarr mesatar, shtoni qepët dhe fërgoni për 5 minuta.

2. Shtoni mishin dhe skuqeni për 2 minuta, kthejeni dhe vazhdojeni gatimin edhe për 2 minuta.

3. Hidhni kripën, biber e zi dhe gatuajeni për 5 minuta ose derisa bërxhollat të bëhen sipas dëshirës suaj.

4. Vendosni bërxollat dhe qepët në pjata të veçanta, spërkatini me lëgun e gatimit dhe shërbeni.

5. Ju bëftë mirë!/kuzhinashqiptare

Flaka Redaksia
nga Flaka Redaksia Janar 10, 2018 17:17

ARKIVI I LAJMEVE