Bojkot pastaj bllokadë, me paratë e kujt?

Bojkot pastaj bllokadë, me paratë e kujt?

Iniciativa të ndryshme për bojkotim, bllokim, protestë organizojnë dhe shpallin protesta kundër ndryshimit të Kushtetutës dhe ruajtjes së emrit të shtetit. Përveç protestave para institucioneve, tubimet po mbahen para shtëpive të deputetëve. Policia siguron të gjithë ata që kërcënohen, përcjell FLAKA.

Tubime para shtëpive të deputetëve të përjashtuar nga VMRO-DPMNE, të cilët votuan për hapjen e ndryshimeve kushtetuese, dhe pastaj protestat para Parlamentit, bllokadat e rrugëve dhe kalimet kufitare dhe rezistenca të tjera, njofton Lëvizja “Maqedonia bllokon”, e cila më parë mbante emrin “Maqedonia bojkoton”. Pas kësaj iniciative janë 84 organizata nga vendi dhe jashtë vendit dhe, siç shkruajnë ata, janë kundër ndryshimeve kushtetuese, duke kërkuar shpërbërjen e Parlamentit dhe zgjedhjet e reja pa i organizuar Zoran Zaev.

Nënshkruesit e këtij statuti janë shoqata dhe organizata të emigrantëve maqedonas në Australi, Amerikë, Kanada, Evropë, shoqata patriotike dhe parti opozitare siç është Republika e Bashkuar e Maqedonisë e Janko Baçev, Filip Petrovski dhe fraksioni i tij demokratik VMRO-DPMNE. Shoqata e Solidaritetit, Këshilli Kombëtar Maqedonas i Strashko Olumçev, lëvizja politike FRODEM …

Udhëheqësi i Maqedonia e Bashkuar, Janko Baçev në një bisedë për Evropa e Lirë thotë se të gjitha fondet e lejuara përdoren në betejë. Ai mendon se ata kanë vizituar shtëpinë e deputetit Krsto Mukoski në një mënyrë të përshtatshme dhe janë pranuar mirë, dhe nga biseda me të, ata janë të inkurajuar që asgjë nuk është e gatshme për tani.

I pyetur se pse nuk i kanë dërguar letrat e tyre në Parlament, ku deputetët janë të punësuar dhe jo para shtëpive të tyre, Baçev thotë se asgjë nuk është e diskutueshme dhe se kjo nuk ishte protestë, por një mbledhje kombëtare, por vë në dukje se ka shumë policë, siç thuhet në tërësi një stacion policor nga Struga. Baçev tha se disa qindra njerëz nga organizatat që përbëjnë Maqedona bllokon para shtëpisë së Mukoskit, sipas vlerësimeve të tij, ata kishin 350 deri në 400 persona. Regjistrimet tregojnë disa dhjetëra të pranishëm.

Sa i përket shpenzimeve, ai thotë se nuk ka nevojë për financim tani për tani.

“Ne udhëtojmë në shtëpitë e ligjvënësve me automjetet tona, dhe nëse ka nevojë për para nëse do të organizohej një tubim i madh në Shkup, atëherë do të ketë nevojë për marrjen me qira të një bine dhe zërimit”, thotë ai.

Shpreson se edhe atëherë do të marrin para nga diaspora, siç kanë marrë para derisa ishin Maqedonia bojkoton. Atëherë, thotë Baçev, kanë marrë rreth 15 mijë euro, të cilat i kanë shfrytëzuar për fushata në Maqedoni, për trasnport me autobusë, afishe…

Sa i takon njoftimit për bllokime, Baçev thotë se duhet të shihen fillimisht rregullat ligjore çka mund të bllokohet dhe cilat janë rregullat e bllokimit të rrugëve ndërkombëtare. Planifikojnë edhe miting të madh në Shkup, por akoma nuk e kanë ckatuar datën.

Megjithatë, pas largimit të Stefan Vllahov – Micov nga partia Maqedonia e Vetme të Janko Baçev, të dy filluan ta nxjerrin edhe “ndytësyrën” në shesh, mes të cilave edhe financimin e partisë dhe aktiviteteve të tyre. Miccov e akuzoi Baçevin se ka kërkuar para nga amnbasada ruse, po nuk i kanë dhënë. Baçe, nga ana tjetër e akuzoi Micovin se paratë që i ka dërguar diaspora i ka marrë për vete. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka Nëntor 8, 2018 20:52

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.