Burimet më të mira të vitaminës C

Burimet më të mira të vitaminës C

Vitamina C është një antioksidues natyral shumë i fuqishëm, i cili parandalon plakjen e qelizave si dhe mbron organizmin nga shumë patologji. Fatmirësisht, mund ta gjejmë pothuajse në çdo produkt ushqimor, veçanërisht në fruta dhe perime, ndaj duke i konsumuar ato e kemi më të lehtë të marrim sasinë e duhur për mirëqenien tonë.

Ky është klasifikimi i ushqimeve më të pasura me vitaminë C, ku vlerat janë përllogaritur për 100 g produkt të ngrënshëm, të freskët dhe mbi të gjitha të gjallë.

– Peshq 200 mg

– Speca të kuq dhe të verdhë 166 mg

– Speca jeshil 127 mg

– Brokoli 110 mg

– Kivi 85 mg

– Luleshtrydhe dhe mandarina 54 mg

– Spinaq 54 mg

– Portokaj dhe limona 50 mg

Flaka Redaksia
nga Flaka Redaksia Janar 26, 2018 07:50

ARKIVI I LAJMEVE