Rinovohen stacionet hekurudhore, trenat lëvizin nëpër binarët e vjetër me shekuj

Rinovohen stacionet hekurudhore, trenat lëvizin nëpër binarët e vjetër me shekuj

Treni i nisur nga Shkupi arriti në stacionin hekurudhorë të Velesit. Në mënyrë simbolike autoritetet realizuan një xhiro, për të përuruar rinovimin e dy stacioneve hekurudhorë të Komunës së Velesit dhe të Çashkës. Në kuadër të donacioneve për infrastrukturë të

Lexo tërë artikullin
Analizë: Bejta ka realizuar premtimet e tij

Analizë: Bejta ka realizuar premtimet e tij

Kryetari i komunës së Gostivarit Nevzat Bejta, nga radhët e BDI-së, e përfundon mandatin e dytë dhe paralajmëron kandidaturën e tretë. Në programin e tij zgjedhor, Bejta fokusohet në urbanizimin e komunës, përmirësimin e furnizimit me ujë për qytetarët dhe

Lexo tërë artikullin
21 Shtatori ngjarjet e kësaj date

21 Shtatori ngjarjet e kësaj date

Ngjarje Valentinian IIIMajtas, e motra Justa Grata Honorianë mes dhe nëna Galla Placidiadjathtas. 454 – Perandori Romak Valentinian III vret Aëtiusin në dhomën e tijë të fronit. (figura 1) 1745 – Armata Hanoveriane nën udhëheqje të ushtarakut John Cope u mund pas 10 minutave nga forcat Jakobite të princit Charles Edward Stuart. 1784 – Botohet gazeta e

Lexo tërë artikullin
KOMENT: Fitoi përballë Fërçkovskit, Pendarovskit dhe Ruzhinin, sot ia kthen borxhin partisë !

KOMENT: Fitoi përballë Fërçkovskit, Pendarovskit dhe Ruzhinin, sot ia kthen borxhin partisë !

Presidenti aktual i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov po gëzon mandatin e tij të dytë në këtë pozicion. Mbështetja nga partia amë, VMRO-DPMNE, bëri të mundur që nga një figurë enigmatike, Ivanov që arrijë të fiton zgjedhjet presidenciale në vitin

Lexo tërë artikullin
Koment: Po fillojnë skenaret antishqiptare, popullata të mos bie në grackën e tyre

Koment: Po fillojnë skenaret antishqiptare, popullata të mos bie në grackën e tyre

Po fillojnë skenaret antishqiptare, popullata të mos bie në grackën e tyre sepse janë skenare të paramenduara. Sot në shtizën që gjendet në qendër të Kumanovës është hequr flamuri shtetëror i Maqedonisë, ndërsa në vend të tij është ngritur ai

Lexo tërë artikullin
KOMENT: Tetë vite rob i karriges vetëm  që mos të lejojë që të flitet shqip në Parlament

KOMENT: Tetë vite rob i karriges vetëm që mos të lejojë që të flitet shqip në Parlament

Ish kryetari i Parlamentit të Republikës së Maqedonisë, Trajko Veljanovski për tetë vite radhazi nuk ka munguar në asnjë seancë të Parlamentit. Aryseja ka qenë e thjeshtë, që të mos vijë deri aty që seanca parlamentare të drejtohet nga nënkryetari

Lexo tërë artikullin
Koment: Në Komunat ku gjuha Shqipe është zyrtare maqedonasit nuk protestojnë

Koment: Në Komunat ku gjuha Shqipe është zyrtare maqedonasit nuk protestojnë

Shkupi, Kumanova, Ohri, Shtipi dhe disa qytete që janë të populluara kryesisht me popullatë maqedonase, prej ditësh karakterizohen me mbajtjen e protestave kundër ligjit për gjuhën shqipe, shkruan Flaka.  Për dallim nga këto qytete, në Strugë, Kërçovë, Gostivar e Tetovë

Lexo tërë artikullin
ANALIZË: Kabineti i ri qeveritar mund të formohet edhe pa BDI-në !?

ANALIZË: Kabineti i ri qeveritar mund të formohet edhe pa BDI-në !?

Dy mundësitë për formimin e kabinetit të ri qeveritar me 61 deputetë. Në njërën nga këto mundësi BDI dhe LSDM mbeten në opozitë.  Modeli do të ishte VMRO-DPMNE, Besa, Aleanca për Shqiptarët dhe PDSH. Kjo kombinatorikë siguron 61 mandate deputetësh

Lexo tërë artikullin
ANALIZË: Ja përse Gjorgji Ivanov nuk mund të jep dorëheqje !?

ANALIZË: Ja përse Gjorgji Ivanov nuk mund të jep dorëheqje !?

Idea që kryetari aktual i shtetit Gjorgji Ivanov mund të jep dorëheqje e që u tha nga eksponentë të partisë maqedonase, VMRO-DPMNE me qëllim që të mos i jepet mandati liderit të opozitës Zoran Zaev, nuk mund të realizohet, shkruan Flaka.

Lexo tërë artikullin
Analizë: Opozita e përçarë dhe pas zgjedhjeve. Pa BDI-në s’ka qeveri të re !

Analizë: Opozita e përçarë dhe pas zgjedhjeve. Pa BDI-në s’ka qeveri të re !

Lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi mbrëmë në një formë shpalli fituese Lëvizjen “Besa” dhe i ofroi pa kushte dy deputetët e vet për veprim të mëtejshëm. Por kjo “dashuri” politike e njëanshme nuk zgjati as 24 orë. Goditja erdhi nga

Lexo tërë artikullin

PUBLICI8

Sondazhi

Vlerësimi juaj për vitin 2018 ?
Maqedoni
1°
0°
Mon
-4°
Tue
-1°
Wed

ARKIVI I LAJMEVE