Incident gjatë vizitës së Putinit në Beograd, policia kontrolloi një makinë me targa shqiptare

Incident gjatë vizitës së Putinit në Beograd, policia kontrolloi një makinë me targa shqiptare

kipe të plocisë serbe kanë rrthuar një veturë me targa shqiptare në afërsi të kishës “Shën Sava”, para se presidenti rus Vladimir Putin të arrijë për vizitë. Siç lajmroi Televizioni Shtetëror serb, vetura është kontrolluar detajisht dhe është konstatuar se

Lexo tërë artikullin
Vuçiq pas takimit me Putin: Për Kosovën e kemi përkrahjen e Rusisë, s’lejojmë askënd ta poshtërojë Serbinë

Vuçiq pas takimit me Putin: Për Kosovën e kemi përkrahjen e Rusisë, s’lejojmë askënd ta poshtërojë Serbinë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, deklaroi se ka mbështetjen e Rusisë sa i përket arritjes së një marrëveshje kompromisi me Kosovën. “Serbia është e gatshme për kompromis, mirëpo nuk do ta lejojmë askënd ta poshtërojë Serbinë. Ne jemi të gatshëm

Lexo tërë artikullin
Presheva drejt një krize të re politike

Presheva drejt një krize të re politike

Shqiprim Arifi, kryetar i Komunës së Preshevës, ka humbur shumicën qeverisëse në kuvendin komunal të kësaj komune, pas largimit të një këshilltareje komunale nga partia e tij (Alternativa për Ndryshim – APN). Fetanete Mehmedi, këshilltare e kuvendit komunal të komunës

Lexo tërë artikullin
Incident në Kuvendin e Kroacisë, shkak avionet F-16

Incident në Kuvendin e Kroacisë, shkak avionet F-16

Gjatë një diskutimi për blerjen e dështuar të avionëve F-16, deputeti i SDP, Goran Maras, i dhurojë kryeministrin Andrej Plenkoviç një aeroplan prej lodre. Ky gjest zemëroi ministrin kroat të Mbrojtjes. Deputeti kroat u ngritë nga vendi i tij për

Lexo tërë artikullin
Greqi, sonte votohet votëbesimi i qeverisë

Greqi, sonte votohet votëbesimi i qeverisë

Kuvendi grek sonte në mesnatë pritet të votojë për votëbesimin e Qeverisë “Cipras”. Edhe në ditën e dytë pushteti dhe opozita kanë zhvilluar debat të ashpër, posaçërisht për Marrëveshjen e Prespës. Ndërkohë, zëdhënësi i Qeverisë Dimitris Canakopulos, në mediat vendase,

Lexo tërë artikullin
Greqi, sonte votohet votëbesimi i qeverisë

Greqi, sonte votohet votëbesimi i qeverisë

Kuvendi grek sonte në mesnatë pritet të votojë për votëbesimin e Qeverisë “Cipras”. Edhe në ditën e dytë pushteti dhe opozita kanë zhvilluar debat të ashpër, posaçërisht për Marrëveshjen e Prespës. Ndërkohë, zëdhënësi i Qeverisë Dimitris Canakopulos, në mediat vendase,

Lexo tërë artikullin
A do të mbijetojë Qeveria greke ?

A do të mbijetojë Qeveria greke ?

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras ka kërkuar të dielën nga Parlamenti grek që “menjëherë” të bëjë votëbesimin e Qeverisë, pas dorëheqjes së ministrit të Mbrojtjes, një kundërshtar i rreptë i marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë, të cilën deputetët grekë,

Lexo tërë artikullin
Konferencë në Zagreb: Muslimanët dhe Islami janë pjesë themelore e Evropës

Konferencë në Zagreb: Muslimanët dhe Islami janë pjesë themelore e Evropës

Në qendrën Islamike në Zagreb të Kroacisë ka filluar konferenca dyditore “Bashkësitë muslimane në Evropën Lindore, të drejtat dhe detyrimet”, në organizim të Këshillit Botëror të Bashkësive Islame dhe Bashkësisë Islame të Kroacisë, duke bërë bashkë përfaqësueseit e bashkësive islame

Lexo tërë artikullin
Daçiq: Kosova dhe BE-ja, prioritetet kryesore të Serbisë

Daçiq: Kosova dhe BE-ja, prioritetet kryesore të Serbisë

Ministri i punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, tha sot se dy prioritetet më të rëndësishme të Serbisë për vitin 2019 janë ruajtja e interesave në Kosovë dhe anëtarësimi në Bashkimin Evropian. “Nuk do të heqim dorë nga angazhimi

Lexo tërë artikullin
Gazeta franceze: Protesta e ngrit në këmbë Serbinë

Gazeta franceze: Protesta e ngrit në këmbë Serbinë

Përkundër protestave çdo të shtune në Beograd qysh prej fillimit të dhjetorit, duket se për momentin shanset janë të pakta të bjerë qeveria e kryetarit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, komenton gazeta franceze “La Croix”. Në një tekst mbi protestat e

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE