Brexit, Britania rrezikon marrëveshjet tregtare me 70 vende

Brexit, Britania rrezikon marrëveshjet tregtare me 70 vende

Nëse për 45 ditë nuk ndryshon asgjë, Mbretëria e Bashkuar, në zbatim të Brexit, do të dalë nga Bashkimi Evropian në mënyrë të ashpër, ku ecuria e 60% të marrëdhënieve tregtare të saj mund të rrezikohen. Duke dalë nga Bashkimi

Lexo tërë artikullin
Bolivia: SHBA përgatit aksion ushtarak në Venezuelë

Bolivia: SHBA përgatit aksion ushtarak në Venezuelë

Presidenti bolivian, Evo Morales, ka deklaruar se SHBA-të janë duke përgatitur një intervenim ushtarak në Venezuelë, pas një lufte ekonomike kundër këtij vendi të Amerikës së Jugut. “Pasi ka sulmuar ekonomikisht Venezuelën, Donald Trump po përgatit një ndërhyrje ushtarake kundër

Lexo tërë artikullin
Kina dënon ish-gjeneralin me burgim të përjetshëm për korrupsion

Kina dënon ish-gjeneralin me burgim të përjetshëm për korrupsion

Mediet shtetërore kineze kanë njoftuar se një ish-gjeneral i lartë i ushtrisë është dënuar me burgim të përjetshëm për shkak se u shpall fajtor për korrupsion. Agjencia “Xinhu” ka thënë se ish-shefi i stafit të përbashkët të Ushtrisë Popullore, Fang

Lexo tërë artikullin
Trump: Nuk ka afat magjik për marrëveshjen tregëtare me Kinën

Trump: Nuk ka afat magjik për marrëveshjen tregëtare me Kinën

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se nuk ekziston një “afat magjik” për arritjene një marrëveshjeje tregtare me Kinën. Këtë javë bisedimet mes dy vendeve janëzhvendosur në Uashington. Zoti Trump ka vendosur një marsin si afatin e fundit për rritjen e tarifave ndajmallrave kineze në një vlerë prej 200 miliardë dollarësh, nëse nuk arrihet marrëveshjetregtare. “E di që Kina nuk do të donte që kjo të ndodhte dhe ata po përpiqen të veprojnëshpejt. Mbetet për t’u parë se çfarë do të ndodhë. Mund të them vetëm se bisedimet meKinën për tregtinë kanë shkuar shumë, shumë mirë“. tha zoti Trump. Sipas Presidentit amerikan afati i një marsit mund të pezullohet nëse negociatorët do tëjenë pranë një marrëveshjeje. Shtëpia e Bardhë thotë se bisedimet do të përqëndrohen në “arritjen e ndryshimeve tënevojshme strukturore në Kinë që kanë ndikim tek tregtia me Shtetet e Bashkuara”. Por sipas autoriteteve kineze, janë politikat tregtare amerikane ato që po ndrydhinzhvillimin e saj ekonomik.

Lexo tërë artikullin
Sanders për president, rekord donacionesh në një ditë të vetme

Sanders për president, rekord donacionesh në një ditë të vetme

Bernie Sanders ka mbledhur 4 milionë dollarë nga 150 mijë donatorë, në të 50 shtetet amerikane, vetëm brenda 12 orëve që pasuan njoftimin për hyrjen në garën e 2020-s për Shtëpinë e Bardhë. Senatori nga Vermonti bëhet në këtë mënyrë

Lexo tërë artikullin
Putin zotohet për përgjigje asimetrike ndaj raketave të SHBA-ve në Evropë

Putin zotohet për përgjigje asimetrike ndaj raketave të SHBA-ve në Evropë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka deklaruar se Rusia do të reagoj në mënyrë “asimetrike” nëse SHBA-të përdorin raketa të shkurta dhe të mesme në Evropë. Në adresimin e tij në Asamblenë Federale në Moskë, Putin tha se prania e

Lexo tërë artikullin
Arabia Saudite 30 miliardë dollarë për Pakistanin

Arabia Saudite 30 miliardë dollarë për Pakistanin

Arabia Saudite ka nënshkruar një marrëveshje për investime me Pakistanin në vlerë të 20 miliardë dollarëve, në përpjekje për të forcuar ekonominë e dobët të këtij shteti. Marrëveshjet janë nënshkruar në kuadër të një turneu aziatik që është duke realizuar

Lexo tërë artikullin
Pak shpresa për një marrëveshje BE-Britani

Pak shpresa për një marrëveshje BE-Britani

Bashkimi Evropian tha se ka pak shpresë se mund të ndryshojë diçka nga bisedimet të cilat kryeministrja britanike Theresa May do t’i zhvillojë me zyrtarët e BE-së, në lidhje me marrëveshjen e Brexit-it. Kryeministrja britanike, Theresa May, pritet të vizitojë

Lexo tërë artikullin
BE kufizon emetimet e dioksid-karbonit te kamionët dhe autobusët

BE kufizon emetimet e dioksid-karbonit te kamionët dhe autobusët

Emetimet e dioksid-karbonit te kamionët dhe autobusët e rinj, deri në vitin 2030 do të ulet me 30 për qind nga sasia e emetuar në vitin 2019. Vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhe Parlamenti Evropian janë dakorduar për uljen e

Lexo tërë artikullin
16 shtete padi kundër Trump: Po abuzon me fondet

16 shtete padi kundër Trump: Po abuzon me fondet

16 shtete amerikane, te drejtuara nga Kalifornia janë bërë bashkë për të paditur administratën e presidentit Donald Trump mbi vendimin e tij për të shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në kufirin me Meksikën, çka i lejon përdorimin e fondeve të emergjencës

Lexo tërë artikullin

 

 

 

ARKIVI I LAJMEVE