Lulzim Basha: Protestë çdo ditë deri sa ta çlirojmë vendin (VIDEO)

Lulzim Basha: Protestë çdo ditë deri sa ta çlirojmë vendin (VIDEO)

LIVE LIVE – Beteja që kemi nisur është pa kthim. #ShqipëriaSiEuropa Posted by Lulzim Basha on Saturday, March 16, 2019 Pas tërheqjes nga parlamenti ku shënuan shumë incidente, basha i drejtoi mbështetesit e vet tek selia e PD ku mbajti

Lexo tërë artikullin
Terroristi para gjykatës: Do të doja të kisha vrarë më shumë myslimanë

Terroristi para gjykatës: Do të doja të kisha vrarë më shumë myslimanë

I dyshuari kryesor për vrasjen e 49 personave në dy xhami në Zelandën e Re të premten është shfaqur në gjykatë për të vetën akuzë, vrasje. Australian Brenton Tarrant, 28 vjeç, ishte dërguar në bankën e të akuzuarve në një

Lexo tërë artikullin
Pas aktit terrorist, kryeministrja e Zelandës së Re merr një vendim të rëndësishëm!

Pas aktit terrorist, kryeministrja e Zelandës së Re merr një vendim të rëndësishëm!

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka thënë se autori i sulmit në xhaminë e Christchurch, pati licencë për përdorim të armëve. Ardern ka bërë të ditur se pas këtij akti në Zelandën e Re do të ndryshojnë ligjet

Lexo tërë artikullin
SHBA-ja, Kanadaja dhe BE-ja me sanksione të reja kundër Rusisë

SHBA-ja, Kanadaja dhe BE-ja me sanksione të reja kundër Rusisë

SHBA-ja, Kanadaja dhe Bashkimi Evropian sot i zgjeruan sanksionet ndaj Rusisë për shkak të “agresionit të vazhdueshëm ndaj Ukrainës”, ceket në kumtesën më të re të Departamentit amerikan të Shtetit. Vala më e re e sanksioneve është për shkak të

Lexo tërë artikullin
Rrëfimi i burrit që i vdiq gruaja në xhami gjatë sulmit terrorist në Zelandën e Re

Rrëfimi i burrit që i vdiq gruaja në xhami gjatë sulmit terrorist në Zelandën e Re

Një besimtar mysliman ka arritur të arratiset nga sulmi në Zelandën e Re, por fatkeqësisht gruaja e tij ka mbetur e vdekur jashtë xhamisë ku edhe shumë fëmijë u vranë nga sulmuesi terrorist. Një shok i çiftit, Nour Tavism, i

Lexo tërë artikullin
Trump dënon ashpër sulmin terrorist në Zelandë të Re, e quan masakër…

Trump dënon ashpër sulmin terrorist në Zelandë të Re, e quan masakër…

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Dondald Trump, ka shprehur ngushëllime për të vdekurit nga sulmi në Zelandën e Re. Trump tha se 49 njerëz janë vdekur pa kuptim, njofton Gazeta e Re. “Shqetësimi dhe ndjenjat më të përzemërta

Lexo tërë artikullin
Në Zelandën e Re mund të blihen armë në numër të pakufizuar

Në Zelandën e Re mund të blihen armë në numër të pakufizuar

Sulmi masiv në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re e ka hapur debatin lidhur me ligjet për armëmbajtje. Ish-kryeministrja e këtij shteti, Helen Clark, ka thënë se do të ishte e befasuar nëse parlamenti nuk miraton ligje për

Lexo tërë artikullin
BE vë sanksione rusëve që u përfshinë në kapjen e marinarëve ukrainas

BE vë sanksione rusëve që u përfshinë në kapjen e marinarëve ukrainas

Bashkimi Europian sot zyrtarisht u ka vënë sanksione qytetarëve të Rusisë të cilët janë të përfshirë në kapjen e marinarëve ukrainas pranë ngushticës Kerç në nëntor të 2018-ës. Ndërsa sot është njoftuar zyrtarisht se Bashkimi Europian ka ngrirë llorgaritë dhe

Lexo tërë artikullin
SHBA kërkon vazhdimin e bisedimeve për çarmatimin bërthamor

SHBA kërkon vazhdimin e bisedimeve për çarmatimin bërthamor

SHBA-ja u përpoq sot të minimizojë kërcënimin koreano-verior për të pezulluar negociatat për çarmatimin bërthamor, një nga çështjet më të rëndësishme të Donald Trump, tashmë e vënë në pikëpyetje pas dështimit të samitit të fundit me Kim Jong Un. “Kjo

Lexo tërë artikullin
Stoltenberg: Anëtaret e NATO-s rrisin financat për mbrojtjen

Stoltenberg: Anëtaret e NATO-s rrisin financat për mbrojtjen

“Aleatët evropianë dhe Kanadaja, nga viti 2016 kanë shpenzuar 41 miliardë dollarë shtesë për çka deri në fund të vitit ne presim të arrijmë në 100 miliardë dollarë”, tha Stoltenberg. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi sot se

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE