Siri, trupat ruse dislokohen në kufirin me Jordaninë

Siri, trupat ruse dislokohen në kufirin me Jordaninë

Pas arritjes në marrëveshje për armëpushim mes Rusisë dhe opozitarëve sirianë në Dera, autokolona ushtarake ruse u dislokua në vendkalimin kufitar Nassib në kufirin mes Sirisë dhe Jordanisë. Qyteti Dera prej 10 qershorit e këtej sulmohet në mënyrë intensive nga

Lexo tërë artikullin
Anglia i propozon BE-së formimin e “Zonës së lirë tregtare për mallrat”

Anglia i propozon BE-së formimin e “Zonës së lirë tregtare për mallrat”

Gjatë mbledhjes së posaçme të Këshillit të Ministrave të qeverisë angleze me temë Brexitin, u vendos që Bashkimit Evropian ti propozohet formimi i “Zonës së lirë tregtare për mallrat”. Pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave të mbajtur në rezidencën e

Lexo tërë artikullin
Pompeo: Kemi bërë përparim në çdo element të diskutimeve me Kim Jong Un

Pompeo: Kemi bërë përparim në çdo element të diskutimeve me Kim Jong Un

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të shtunën se kishte bërë përparim “mbi pothuajse të gjitha çështjet” në bisedimet me Korenë e Veriut, duke përfshirë vendosjen e një afati kohor për denuklearizimit të saj, por puna mbeti për t’u

Lexo tërë artikullin
Hetuesit francezë zbardhin shkaqet e rrëzimit të avionit të EgyptAir

Hetuesit francezë zbardhin shkaqet e rrëzimit të avionit të EgyptAir

Rrëzimi i avionit MS804 i EgyptAir, sipas gjasave është shkaktuar nga një zjarr në kabinë. Në këtë përfundim kanë dalë hetuesit francez, sipas të cilëve regjistruesit në bord tregojnë se zjarri është përhapur shpejt në avion. Përfundimet bien ndesh me

Lexo tërë artikullin
Marsh kundër vrasjeve në Çikago

Marsh kundër vrasjeve në Çikago

Mijëra protestues po tentojnë të mbyllin autostradën “Dan Ryan” në Çikago, për të shprehur protestën e tyre ndaj rritjes së numrit të vrasjeve në qytet. Protesta është organizuar nga prifti Michael Pfleger i kishës së Shën Sabina në Çikago, i

Lexo tërë artikullin
Vajza siriane që përdorte kanaçe për këmbë u bë me gjymtyrë proteze

Vajza siriane që përdorte kanaçe për këmbë u bë me gjymtyrë proteze

Një vajzë siriane tetëvjeçare, gjendja e së cilës e preku botën pasi u fotografua duke ecur në kanaçe të tonit, ka marrë gjymtyrë proteze në Turqi. Maya Merhi, e lindur pa këmbë për shkak të një gjendjeje të rrallë kongjenitale,

Lexo tërë artikullin
Pakistan, rreth 23 milionë fëmijë nuk shkollohen

Pakistan, rreth 23 milionë fëmijë nuk shkollohen

Rreth 22,84 milionë nga 51,53 milionë fëmijë të moshës nga 5 deri në 16 vjeç në Pakistan nuk ndjekin shkollimin. Sipas raportit “Statistikat e Arsimimit 2016-2017 në Pakistan” të përgatitur nga Ministria Federale e Arsimit në Pakistan dhe Akademia e

Lexo tërë artikullin
Operacion në Afganistan, vriten 14 talebanë

Operacion në Afganistan, vriten 14 talebanë

Në një operacion në krahinën veriore Jowzjan të Afganistanit janë vrarë 14 militantë të talebanëve. Shefi Policor i krahinës Jowzjan, Abdul Hafiz Hashi, bëri të ditur se militantët e talebanëve janë vrarë në një operacion të forcave të sigurisë ndaj

Lexo tërë artikullin
Fundosja e anijeve në Tajlandë, 33 të vdekur

Fundosja e anijeve në Tajlandë, 33 të vdekur

Janë gjetur trupat e pajetë të 33 personave të cilët e kanë humbur jetën si pasojë e fundosjes së njërës nga dy anijet që bartnin turistë në Tajlandë Zyrtarët bëjnë të ditur se si pasojë e fundosjes së anijes ku

Lexo tërë artikullin
Ekzekutohen pas 23 vitesh fajtorët e sulmeve me gaz sarin në Japoni

Ekzekutohen pas 23 vitesh fajtorët e sulmeve me gaz sarin në Japoni

Autoritetet japoneze ekzekutuan 7 anëtarë të kultit “Aum Shinrikyo”, përfshirë kreun e tyre Shoko Asahara, për sulmin vdekjeprurës me gaz nervor në metronë e Tokios në vitin 1995. Sulmi me gaz sarin u kushtoi jetën 13 personave dhe plagosi mijëra

Lexo tërë artikullin

Publicitet


Moti sot
23°
23°
Tue
20°
Wed
19°
Thu
22°
Fri

ARKIVI I LAJMEVE