Brexit, Merkel: Jo vrazhdësi me Britaninë; Juncker: Rrezik nga efekti domino

Brexit, Merkel: Jo vrazhdësi me Britaninë; Juncker: Rrezik nga efekti domino

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se Bashkimi Europian nuk duhet të tregohet i vrazhdë në negociatat për largimin e Britanisë së Madhe. Merkel theksoi se vrazhdësia kundrejt vendeve që largohen nga Unioni nuk duhet të jetë prioritet në bisedime.

Lexo tërë artikullin
Berlin, vendet themeluese të BE-së nuk heqim dorë nga unioni

Berlin, vendet themeluese të BE-së nuk heqim dorë nga unioni

Bashkimi Evropjan ështe akoma projekti i vetëm i suksesshëm I sigurisë dhe paqes. Kështu kanë konkluduar Minsitrat e Jashtëm të Gjermnaisë. Francës, Italisë, Belgjikës Holandës dhe Luksemnburgut, në takimin urgjent në Berlin, pas rezultateteve të referenndumit të Britanisë së Madhe

Lexo tërë artikullin
Britanikët votuan “në tym”

Britanikët votuan “në tym”

Britanikët votuan për të lënë Bashkimin Europian, por pa e ditur së çfarë do të thotë kjo për ta…të paktën kështu thotë Google. Gjiganti amerikan i teknologjisë njoftoi përmes llogarisë së vet në Tëitter, “Google Trends”, që mbikëqyr fjalët e

Lexo tërë artikullin
Sanders: Do të votoj për Hillary Clinton

Sanders: Do të votoj për Hillary Clinton

Kandidati demokrat për president, Bernie Sanders tha sot se ai do të votojë për zonjën Hillary Clinton në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit. Senatori Sanders tha në programin Morning Joe të rrjetit MSNBC se një nga qëllimet e tij është

Lexo tërë artikullin
Obama bisedon me udhëheqësit evropianë

Obama bisedon me udhëheqësit evropianë

Presidenti Barack Obama tha të premten se kishte biseduar me Kryeministrin britanik David Cameron dhe është i bindur se Britania është e angazhuar për një tranzicion të rregullt në procesin e largimit nga Bashkimi Evropian. Ai tha se kishte biseduar

Lexo tërë artikullin
Trump: “Një gjë e mirë” ka ndodhur në Britani

Trump: “Një gjë e mirë” ka ndodhur në Britani

Kandidati i pritur republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian është “një gjë e mirë”. Populli britanik “ka rikthyer kontrollin e vendit të tij”, ka thënë Trump

Lexo tërë artikullin
Papa në Armeni: Gjenocidi i turqve, fillimi i një serie katastrofash

Papa në Armeni: Gjenocidi i turqve, fillimi i një serie katastrofash

Papa Françesku i ka përshkruar sërish si “gjenocid” vrasjet masive të armenëve nën regjimin e osmanëve turq gjatë Luftës së Parë Botërore. Këtë përkufizim, ai e ka përdorur gjatë vizitës së bërë në kryeqytetin armen, Jerevan, një deklaratë që Ati

Lexo tërë artikullin
Ankthi pas Brexit, reagimet pas referendumit

Ankthi pas Brexit, reagimet pas referendumit

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk qe nga të parët që komentoi Brexit-in duke thënë se përbën një “moment politik shumë serioz, madje dramatik” dhe këmbënguli se është i përkushtuar të ruajë unitetin e 27 vendeve të BE-së. Bashkimi, ishte

Lexo tërë artikullin
Farage e pranon se ka gënjyer gjatë fushatës për Breksit | VIDEO

Farage e pranon se ka gënjyer gjatë fushatës për Breksit | VIDEO

Kreu i Partisë për Pavarësisë të Mbretërisë së Bashkuar, Nigel Farage, i cili fuqishëm angazhohej për dalje nga Bashkimi Evropian, sot në emisionin “Good Morning Britain” ka pranuar se një nga premtimet mbi të cilat është mbështetur fushata e tyre

Lexo tërë artikullin
Tërmeti ekonomik, bursat në pikatë pas largimit të Anglisë nga BE

Tërmeti ekonomik, bursat në pikatë pas largimit të Anglisë nga BE

Europa është në shok pas numërimit të votave në 360 nga 382 zona elektorale, ku kryeson qartazi me fushata “Leave”-me, duke mos lënë vend për shpresë e për dyshime. Ishin profetizuar pasoja nga një shkëputja e njërit prej vendeve më

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE