Protestat në Kolumbi tërheqin paralele me Hong Kongun

Protestat në Kolumbi tërheqin paralele me Hong Kongun

Reshjet e shiut në kryeqytetin e Kolumbisë gjatë një koncerti në mbështetje të protestave evokuan pamjet e “revolucionit të ombrellës” së Hong Kongut, raporton AA. Sikurse banorët e Hong Kongut, kolumbianët kanë dalë në rrugë për të protestuar ndaj politikave

Lexo tërë artikullin
Vullkani në Zelandën e Re ende aktiv, ka drojë se nuk ka të mbijetuar

Vullkani në Zelandën e Re ende aktiv, ka drojë se nuk ka të mbijetuar

Policia e Zelandës së Re thotë se ka frikë se nuk ka më të mbijetuar pasi shpërtheu një vullkan në ishull në të cilin të paktën pesë njerëz kanë humbur jetën dhe 20 të tjerë janë plagosur. Raportohet se ka

Lexo tërë artikullin
Meksika zbulon fushën më të madhe të naftës në 30 vjetët e fundit

Meksika zbulon fushën më të madhe të naftës në 30 vjetët e fundit

Ndërmarrja shtetërore meksikane e naftës Pemex tha se kishte zbuluar fushën më të madhe të naftës që nga viti 1987 në juglindje të vendit, me rezerva deri në 500 milionë fuçi. Zona e madhe Keski në shtetin bregdetar të Tabasco

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet në Britani goditen nga pretendimet për ndërhyrje ruse

Zgjedhjet në Britani goditen nga pretendimet për ndërhyrje ruse

“Ne kemi hetuar këtë llogari dhe llogaritë e lidhura me të, dhe sot besojmë se kjo ishte pjesë e një fushate që ishte raportuar se buron nga Rusia”. Partia Konservatore dhe ajo Laburist kanë shkëmbyer akuza ditëve të fundit lidhur

Lexo tërë artikullin
Tërmet në Itali, mbyllen shkollat dhe pezullohen trenat

Tërmet në Itali, mbyllen shkollat dhe pezullohen trenat

Një tërmet me magnitudë 4.5 shkalla Rihter ka goditur veriun e Italisë orët e para të mëngjesit të kësaj të hëne. Tërmeti ka qenë me epiqendër në Mugello me thellësi 9 km dhe ra rreth orës 04:37. Lëkundjet janë ndjerë

Lexo tërë artikullin
Serbia bëhet me helikopterë të rinj nga Rusia

Serbia bëhet me helikopterë të rinj nga Rusia

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, inspektoi të premten pranimin e helikopterëve të rinj të forcave serbe, përfshirë edhe katër helikopterë rusë Mi-35. Në një ceremoni në bazën ajrore në Beograd, ai falënderoi Rusinë për mbështetjen ndërsa lavdëroi helikopterët Mi-35 që

Lexo tërë artikullin
Putin dhe Netanyahu diskutojnë çështjen e Sirisë dhe marrëdhëniet bilaterale

Putin dhe Netanyahu diskutojnë çështjen e Sirisë dhe marrëdhëniet bilaterale

Presidenti rus Vladimir Putin dhe kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu kanë zhvilluar një bisedë telefonike ku kanë diskutuar rreth gjendjes në Siri dhe marrëdhëniet bilaterale mes dy vendeve. Zyra e shtypit të Kremlinit ben të ditur se, Putin dhe Netanyahu kanë

Lexo tërë artikullin
Arrestohen 10 nga 29 të dyshuarit e FETO-s në misionet e MPJ turke në Evropë

Arrestohen 10 nga 29 të dyshuarit e FETO-s në misionet e MPJ turke në Evropë

Prokuroia e Ankarasë në Turqi njoftoi se janë arrestuar 10 nga 29 të dyshuarit e kërkuar në kuadër të hetimit kundër strukturimit të organizatës terroriste FETO në misionet e Ministrisë së Jashtme turke në Evropë, transmeton Anadolu Agency (AA). Si rezultat

Lexo tërë artikullin
Australi, beteja me flakët, 4 viktima dhe qindra shtëpi të shkrumbuara

Australi, beteja me flakët, 4 viktima dhe qindra shtëpi të shkrumbuara

Deri më tani në luftë me flakët në Australinë lindore ka humbur jetën katër vetë ndërsa janë djegur më shumë se 680 shtëpi. Autoritetet thonë se kërcënimi nga flakët është I madh, ndërsa vetëm në Sidnei janë shkrumbuar rreth 335,000

Lexo tërë artikullin
Sulmohet me armë një autobus, 10 të vdekur

Sulmohet me armë një autobus, 10 të vdekur

Dhjetë persona, përfshirë disa policë, u vranë ditën e sotme gjatë një sulmi me armë ndaj një autobusi në Kenia. Autoritetet dyshojnë se ky sulm u krye nga grupi militant “Al Shabaab”. Autobusi ishte duke udhëtuar në një zonë afër

Lexo tërë artikullin