Gafa e pafalshme e Donald Trump në fushatën e Nju Jorkut

Gafa e pafalshme e Donald Trump në fushatën e Nju Jorkut

Pikërisht në Nju Jorkun e tij, Dondal Trump bëri një gafë që zor të harrohet lehtë. Miliarderi amerikan ngatërroi njërën prej datave më dramatike në historinë e vendit, 11 Shtatorin, duke iu referuar aksidentalisht me një muaj tjetër. “Isha aty,

Lexo tërë artikullin
SHBA: Koreja e Veriut duhet të mësojë nga shembulli iranian

SHBA: Koreja e Veriut duhet të mësojë nga shembulli iranian

Koreja e Veriut, e cila zhvilloi testin e katërt bërthamor në janar në kundërshtim të rezolutave të Këshillit të Sigurisë së OKB-së, mund të mësojë shumë nga marëveshja e arritur mes Iranit dhe fuqive botërore për të ngrirë programin e

Lexo tërë artikullin
Vizita e Obamës në Londër, ndalimi i “drone”-ve si pjesë e planit të sigurisë

Vizita e Obamës në Londër, ndalimi i “drone”-ve si pjesë e planit të sigurisë

Londra do të jetë e blinduar përgjatë vizitës së Presidentit amerikan, Barack Obama, por ajo që të bën më shumë përshtypje është fakti që, ndër të tjera, do të ndalohet edhe përdorimi i “drone”-ve, apo avionëve të telekomanduar. Lajmi bëhet

Lexo tërë artikullin
Përmbytjet në SHBA, në Hjuston shpallet gjendje e jashtëzakonshme

Përmbytjet në SHBA, në Hjuston shpallet gjendje e jashtëzakonshme I përditësuar

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Hjuston pasi reshjet rekord të një dite u bënë shkas për humbjen e pesë jetëve. Meteorologët thonë se vetëm të hënën, në qytetin e katërt më të populluar të Amerikës

Lexo tërë artikullin
Turqia: Nëse s’hiqen vizat marrëveshja me BE anulohet

Turqia: Nëse s’hiqen vizat marrëveshja me BE anulohet

Turqia ka paralajmëruar Perëndimin se nëse nuk i përmbahet zotimeve të parashikuara në marrëveshjen për emigrantët, as ajo nuk do të përmbushë detyrimet e saj. “Vazhdoj të besoj se vizat për Turqinë do të hiqen në qershor. Nëse kjo nuk

Lexo tërë artikullin
Shpërthim afër ambasadës amerikane: 7 të vrarë e mbi 300 të plagosur

Shpërthim afër ambasadës amerikane: 7 të vrarë e mbi 300 të plagosur

Një shpërthim i madh afër ambasadës së SHBA-ve dhe afër disa Mministrive të Qeverisë afgane dhe Agjencive të sigurisë ka tronditur Kabulin. Siç raportojnë mediat e huaja, të paktën shtatë (7) persona janë vrarë dhe 327 janë plagosur, – transmeton “Telegrafi”. Duke

Lexo tërë artikullin
SHBA, Trump kontestohet në Bufalo; 6 të arrestuar

SHBA, Trump kontestohet në Bufalo; 6 të arrestuar

Momente tensioni janë verifikuar në Bufalo, ku Donald Trump ka vendosur të mbyllë fushatën elektorale në shtetin e Nju Jorkut, pak orë nga votimi i zgjedhjeve paraprake. Kandidati për Shtëpinë e Bardhë është kontestuar ashpër dhe si pasojë e trazirave

Lexo tërë artikullin
Dalja nga BE, Londra: Na bën më të varfër

Dalja nga BE, Londra: Na bën më të varfër

Britania e Madhe do të jetë në mënyrë të përhershme më e varfër nëse largohet nga Bashkimi Europian. Kështu paralajmëroi kancelari ose ministri i Financave i Mbretërisë së Bashkuar, George Osborne, ndërsa afrohet gjithnjë e më shumë data e referendumit

Lexo tërë artikullin
Tërmeti në Ekuador, rritet bilanci, 413 viktima

Tërmeti në Ekuador, rritet bilanci, 413 viktima

Numri i personave të vrarë si pasojë e tërmetit të fuqishëm që tronditi Ekuadorin gjatë fundjavës ka shkuar në 413, siç bën me dije qeveria.  Më shumë se 2500 të tjerë u plagosën në lëkundjen më të dhunshme që ka

Lexo tërë artikullin
Izrael, të paktën 20 të plagosur nga djegia e dy autobusëve

Izrael, të paktën 20 të plagosur nga djegia e dy autobusëve

Një shpërthim i fuqishëm në bordin e një autobusi ka shkaktuar të paktën 20 të plagosur gjatë së hënës në Jeruzalem, siç bën të ditur media izraelite, ndërkohë që policia shton se ka dyshime që ngjarja të kenë ndodhur ose

Lexo tërë artikullin