Merkel mbërrin në Turqi, takon emigrantët në kufirin turko-sirian

Merkel mbërrin në Turqi, takon emigrantët në kufirin turko-sirian

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka mbërritur në Turqi ku takimi i parë në axhendën e saj i ishte rezervuar refugjatëve. Pasi u prit në aeroport nga kryeministri Ahmet Davutoglu, Merkel iu drejtua menjëherë qytetit jugor të Gaziantep, afër kufirit me

Lexo tërë artikullin
Si e humbi Obama Evropën?

Si e humbi Obama Evropën?

Vizita e Barak Obamës në Londër këtë javë mund të jetë thirrja e tij e fundit si president i SHBA. Me shumë gjasë, do të jetë hera e fundit që darkon me Mbretëreshën, në Kështjellën Uindsor. Por, ndalesa e shkurtër

Lexo tërë artikullin
SHBA, masakër me armë zjarri në Ohajo; 7 viktima

SHBA, masakër me armë zjarri në Ohajo; 7 viktima

Një person në Ohajo të Shteteve të Bashkuara ka vrarë 7 persona, anëtarë të së njëjtës familje, pasi ka qëlluar me armë ndaj tyre në tre vende të ndryshme pranë banesës. Personi më pas është arratisur nga vendngjarja, raportojnë mediat

Lexo tërë artikullin
Obama mbështet qëndrimin e Britanisë në BE

Obama mbështet qëndrimin e Britanisë në BE

Aftësia e Britanisë së Madhe për të luftuar terrorizmin do të ishte më efektive nëse ajo qëndron në Bashkimin Evropian. Kështu thotë presidenti amerikan Barak Obama në një shkrim për gazetën “Daily Telegraph”, në të cilin thekson se qëndrimin në

Lexo tërë artikullin
Kapet një sasi rekord droge; zbulohet tuneli ndërkufitar 730m

Kapet një sasi rekord droge; zbulohet tuneli ndërkufitar 730m

Agjentët e kufirit në San Diego kanë konfiskuar një sasi të konsiderueshme kokainë dhe marijuane, e transportuar në atë që mendohet të jetë tuneli më i gjatë i zbuluar ndonjë herë në kufirin SHBA-Meksikë. I gjatë mbi 730 metra, i

Lexo tërë artikullin
Siguria ndaj terrorizmit në BE, tashmë regjistrim pasagjerësh

Siguria ndaj terrorizmit në BE, tashmë regjistrim pasagjerësh

Ministrat e Drejtësisë dhe të Punëve të Brendshme të Bashkimit Europian janë mbledhur në Luksemburg, një muaj pas sulmeve në Bruksel. Siguria është në rendin e ditës, teksa ministrat kanë rënë dakord për të miratuar një ligj për të regjistruar

Lexo tërë artikullin
Për herë të parë një femër në kartëmonedhën 20 dollarëshe

Për herë të parë një femër në kartëmonedhën 20 dollarëshe

Njoftimi i Departamentit Amerikan të Thesarit se në kartëmonedhat 20 dollarëshe, fytyrën e ish-presidentit Andrew Jackson do ta zëvendësojë ajo e aktivistes kundër skllavërisë, Harriet Tubman, është mirëpritur nga shumica e banorëve të Uashington. Kjo është hera e parë që

Lexo tërë artikullin
Mbi 330,000 migrantë kanë fituar azil në Evropë

Mbi 330,000 migrantë kanë fituar azil në Evropë

Agjencia për Statistika e Bashkimit Evropian ka bërë të ditur se vendet e BE-së u kanë dhënë azil mbi 330,000 migrantëve vitin e kaluar. Eurostat ka thënë se 333,350 personave u është dhënë mbrojtje ndërkombëtare në vitin 2015. Shifra është

Lexo tërë artikullin
Takimi NATO-Rusi, përçarje të thella mes tyre

Takimi NATO-Rusi, përçarje të thella mes tyre

Pas mbledhjes së parë të Këshillit NATO-Rusi në shumë vite, kreu i Aleancës u shpreh pesimist për mundësinë e një bashkëpunimi mes tyre. “Kjo është ende e pamundur”, tha Jens Stoltenberg, duke cituar si shkak për këtë shkeljen e ligjit

Lexo tërë artikullin
Kandaja kërkon të legalizojë marijuanën

Kandaja kërkon të legalizojë marijuanën

Qeveria kanadeze do të prezantojë vitin e ardhshëm projektligjin që do ta bënte legale shitjen e marijuanës, njoftoi Jane Philpott, ministër i Shëndetësisë i këtij vendi. Philpott u zotua se “do të mbajë marijuanën larg duarve të fëmijëve dhe fitimin

Lexo tërë artikullin