Merkel: Vendet e BE-së të bashkëpunojnë për ndryshimin e klimës

Merkel: Vendet e BE-së të bashkëpunojnë për ndryshimin e klimës

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian duhet të veprojnë së bashku kundër ndryshimit të klimës, nëse dëshirojnë të luajnë një rol kryesor në këtë çështje, deklaroi sot kancelarja gjermane Angela Merkel. Në mesazhin e saj Merkel u shpreh se Gjermania do

Lexo tërë artikullin
Emri Muhamed hyn në mesin e 10 emrave të parë te foshnjat në SHBA

Emri Muhamed hyn në mesin e 10 emrave të parë te foshnjat në SHBA

Emri Muhamed ka hyrë në mesin e dhjetë emrave më të përdorur për emërtimin e të posalindurve në SHBA në vitin 2019, kanë treguar të dhënat e një kompanie hulumtuese, transmeton AA. Kompania amerikane “BabyCenter” ka publikuar raportin e vitit

Lexo tërë artikullin
Turqia mund të rifillojë operacionin ushtarak në Siri

Turqia mund të rifillojë operacionin ushtarak në Siri

Turqia sërish u kërcënua me rinisjen e operacionit ushtarak në Siri. Turqia mundet përsëri të nisë operacion ushtarak në Siri, deklaroi zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme turke, Hami Aksoj. Kjo mund të ndodhë nëse nuk realizohen marrëveshjet me

Lexo tërë artikullin
Kenia, shembet ndërtesa gjashtëkatëshe, shumë njerëz të ngelur nën rrënoja

Kenia, shembet ndërtesa gjashtëkatëshe, shumë njerëz të ngelur nën rrënoja

Shkaqet e shembjes së ndërtesës ende ngelin të panjohura, ndërsa u raportua se janë ngritur shqetësime nga viktima të mundshme si pasojë e kësaj fatkeqësie. Një ndërtesë gjashtëkatëshe është shembur në kryeqytetin e Kenias, Nairobi, duke shkaktuar shqetësime për viktima

Lexo tërë artikullin
Franca kërkon riekuilibrim të NATO-s

Franca kërkon riekuilibrim të NATO-s

Koha kur Evropa mund t’u besojë plotësisht të tjerëve kujdesin e saj të sigurisë ka kaluar, deklaroi sot kreu i diplomacisë franceze, Jean-Yves Le Drian duke u bërë thirrje evropianëve të tregohen më proaktiv brenda një NATO-je të riekuilibruar. Ai

Lexo tërë artikullin
Katër të varrë në një bazë të ushtrisë amerikane

Katër të varrë në një bazë të ushtrisë amerikane

Një person i armatosur ka qëlluar për vdekje tre persona në një bazë të ushtrisë amerikane në Pensacola të Floridës, përpara se të qëllohej për vdekje nga autoritetet ushtarake. Zyra e sherifit lokal konfirmoi se edhe shtatë persona të tjerë

Lexo tërë artikullin
Francë, mobilizim masiv kundër reformës së pensioneve

Francë, mobilizim masiv kundër reformës së pensioneve

Më shumë se 500-mijë persona manifestuan sot në mbarë Francën, në kuadër të një greve masive kundër reformës së pensioneve, një premtim i presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kjo lëvizje është kërkuar të shtrihet edhe në sektorin e transporteve. Greva

Lexo tërë artikullin
Sekuestrohet kokainë në vlerë prej 470 milionë euro

Sekuestrohet kokainë në vlerë prej 470 milionë euro

Rreth dy tonë kokainë, që vinte nga Kolumbia, me një vlerë prej 470 milionë euro, u sekuestruan në Poloni, njoftoi sot kryeministri polak. “Ne kemi penguar kontrabandën më të madhe të këtyre viteve të fundit në Poloni”, deklaroi për shtypin,

Lexo tërë artikullin
Ballkani Perëndimor mes Brukselit dhe Parisit

Ballkani Perëndimor mes Brukselit dhe Parisit

Ditën e njejtë kur Ursulla Fon der Lajen, Zhozep Borel dhe Oliver Varhelji njëzërit i dërguan porosi Ballkanit Perëndimor se e ardhmja evropiane e rajonit nuk është vënë në pikëpyetje, Emanuel Makron e përsëriti “jo”-në e tij. Cila është zgjidhja?

Lexo tërë artikullin
Bosnjë dhe Hercegovinë, Zoran Tegeltija zgjidhet kryeministër i ri

Bosnjë dhe Hercegovinë, Zoran Tegeltija zgjidhet kryeministër i ri

Parlamenti i Bosnje dhe Hercegovinës, zgjodhi Zoran Tegeltija kryeministër të ri të vendit. Në fjalimin e tij para parlamentit, Tegletija tha se rruga evropiane e vendit është çështja kryesore me të cilën do të merret gjatë ushtrimit të mandatit. Ndër

Lexo tërë artikullin