Peticion kundër takave të larta në punë

Peticion kundër takave të larta në punë

Një peticion jo i zakonshëm ka bërë bujë në Mbretërinë e Bashkuar. Nisma e një gruaje, së cilës iu shkurtua dita e punës duke e kthyer mbrapsht në shtëpi pasi nuk kishte veshur taka, ka marrë më shumë se 110

Lexo tërë artikullin
Greqia “e kënaqur”, Eurogrupi pranë zhbllokimit të kësteve

Greqia “e kënaqur”, Eurogrupi pranë zhbllokimit të kësteve

Në Athinë janë kthyer buzëqeshjet pas përfundimit të samitit të Eurogrupit, i cili për herë të parë ka qenë shumë pranë mbylljes së marrëveshjes për vlerësimin e programit të Greqisë dhe zhbllokimit të kësteve të paketës së ndihmës financiare, ndërsa

Lexo tërë artikullin
Vrau adoleshentin, nxjerr armën në ankand

Vrau adoleshentin, nxjerr armën në ankand

Arma me të cilën u vra adoleshenti i paarmatosur me ngjyrë, Trayvon Martin në Florida është nxjerrë në ankand nga personi që e qëlloi, George Zimmerman. Ky i fundit ishte një roje lagje kur vrau 17-vjeçarin në vitin 2012, vrasje

Lexo tërë artikullin
Kryeministri britanik: Korrupsioni shkakton ekstremizëm

Kryeministri britanik: Korrupsioni shkakton ekstremizëm

David Cameron deklaroi se ndalimi i korrupsionit është i nevojshëm për të luftuar ekstremizmin. Kryeministri i Britanisë së Madhe i bëri këto komente gjatë samitit antikorrupsion në Londër. Kjo mbledhje është pjesë e përpjekjeve të Cameron për të krijuar një

Lexo tërë artikullin
Gjenden dy pjesë të avionit të zhdukur dy vite më parë

Gjenden dy pjesë të avionit të zhdukur dy vite më parë

Dy pjesët e një avioni të gjetura në plazhet e Mauritanisë dhe Afrikës së Jugut me shumë gjasa i përkasin avionit me numër fluturimi MH370 të “Malaysia Airlines”, siç bëjnë me dije autoritetet malajziane dhe australiane. Ky është zhvillimi më

Lexo tërë artikullin
Shok në Francë! Vdekje “live” në rrjetet sociale

Shok në Francë! Vdekje “live” në rrjetet sociale

Vdekje e drejtëpërdrejtë. Drejtësia franceze ka hapur një hetim pasi pasditen e djeshme një vajzë ka filmuar vetëvrasjen duke shpërndarë imazhet live në aplikacionin “Periscope”. Ngjarja ka ndodhur në lokalitetin Egli, në rrethinat e Parisit. Sipas hetimeve paraprake, vajza është

Lexo tërë artikullin
Gjermanët lodhen nga Merkel; sondazhi: Vetëm 36% mbështesin kancelaren

Gjermanët lodhen nga Merkel; sondazhi: Vetëm 36% mbështesin kancelaren

Pas 11 viteve të saj në pushtet, gjermanët janë të lodhur nga Angela Merkel. Janë disa sondazhe që tregojnë rënie të mbështetjes për koalicionin qeverisës në Gjermani, por anketimi më i fundit, i realizuar përpara zgjedhjeve federale të 2017-s, tregon

Lexo tërë artikullin
SHBA, gati të aktivizojnë mburojën anti-raketë në Rumani

SHBA, gati të aktivizojnë mburojën anti-raketë në Rumani

Shtetet e Bashkuara përgatiten të aktivizojnë stacionin tokësor të mbrojtjes anti-raketë në Rumani, i cili është pjesë e mburojës më të madhe dhe gjerësisht kontroverse europiane. Në ceremoninë e organizuar në Deveselu pritet të marrin pjesë zyrtarë të lartë amerikanë

Lexo tërë artikullin
Tibet, 60 të plagosur nga tërmeti; dëmet materiale kolosale

Tibet, 60 të plagosur nga tërmeti; dëmet materiale kolosale

Të paktën 60 persona të plagosur, 6 prej të cilëve rëndë, është bilanci i fundit i tërmetit me magnitudë 5.5 ballë që sot goditi Tibetin. Lajmin e kanë bërë të ditur autoritetet lokale, të cilat kanë saktësuar se epiqendra e

Lexo tërë artikullin
Bashkimet civile, Italia i njeh për çiftet “gay”

Bashkimet civile, Italia i njeh për çiftet “gay”

Parlamenti i Italisë mbështeti bashkimet civile të të njëjtit seks duke i dhënë kështu një votë besimi kryeministrit Mateo Renzi. Deri para këtij votimi, Italia ishte demokracia e fundit perëndimore që nuk kishte njohur parteneritete homoseksuale. Në Itali, kjo çështje

Lexo tërë artikullin

REKLAMA