Kurdët rrëzojnë helikopterin turk

Kurdët rrëzojnë helikopterin turk

Një video e shpërndarë në internet tregon me gjasë një luftëtar kurd teksa rrëzon me raketë tokë-ajër një helikopter turk. Video e postuar nga “Gerilla TV”, e njohur për afërsinë që ka me Partinë e Punëtorëve Kurdë, e shpallur organizatë

Lexo tërë artikullin
Trump replikon me kryeministrin Cameron dhe Sadiq Khan

Trump replikon me kryeministrin Cameron dhe Sadiq Khan

Donald Trumpin e kanë bezdisur sa kryeministri britanik David Cameron, ashtu edhe kryebashkiaku i porsazgjedhur i Londrës, Sadiq Khan me reagimin e tyre ndaj deklaratave të tij polemizuese mbi myslimanët. Së pari, tha miliarderi amerikan, në një intervistë për Piers

Lexo tërë artikullin
Studimi: Përmbytjet globale do të kërcënojnë 1 miliard njerëz

Studimi: Përmbytjet globale do të kërcënojnë 1 miliard njerëz

Deri në 2060-n, më shumë se 1 miliard njerëz nëpër botë do të jenë duke jetuar në qytete që rrezikojnë përmbytje katastrofike për shkak të ndryshimeve të klimës. Një studim i realizuar nga organizata bamirëse britanike Christian Aid del në

Lexo tërë artikullin
Irani: Terroristja e Mojahedin e Khalq është arrestuar në Shqipëri

Irani: Terroristja e Mojahedin e Khalq është arrestuar në Shqipëri

Interpoli, sipas zëdhënësit të policisë iraniane, ka arrestuar në Shqipëri një pjesëtare të organizatës Mojahedin e Khalq. Ndalimi i gruas, nga sa i shpjegoi gjeneral Saeed Montazer-al-Mahdi agjencisë së lajmeve “Tasnim”, është bërë pas vendosjes së saj në “njoftim të

Lexo tërë artikullin
Së paku katër persona janë plagosur gjatë një shpërthimi në Stamboll

Së paku katër persona janë plagosur gjatë një shpërthimi në Stamboll

Së paku katër persona janë plagosur sot gjatë një shpërthimi në Stamboll, shkruan gazeta turke “Miliet”. Sipas gazetës, mjeti shpërthyes ishte vendosur nën një urë në lagjen e Stambollit, Maltepe. Të plagosurit janë hospitalizuar dhe asnjëri prej tyre nuk ndodhet

Lexo tërë artikullin
Fëmijët refugjatë, brezi i humbur i krizës

Fëmijët refugjatë, brezi i humbur i krizës

Organizata humanitare “Save the Children” bëri thirrje për angazhim më të lartë ndërkombëtar në mënyrë që fëmijët refugjatë të vazhdojnë shkollën. Raporti më i fundit i kësaj organizate thotë se asnjë fëmijë nuk duhet të braktisë shkollën për më shumë

Lexo tërë artikullin
NATO forcon mbrojtjen raketore në Europën Lindore

NATO forcon mbrojtjen raketore në Europën Lindore

NATO forcon sistemin e mburojës raketore në Europën Lindore, me një bazë të re amerikane në Poloni. Ushtarakë nga e gjithë bota si dhe ministri i Jashtëm polak morën pjesë në vendosjen e gurit të themelit për sistemin e ri

Lexo tërë artikullin
Gratë për Trump: Pëlqen të na fyejë

Gratë për Trump: Pëlqen të na fyejë

Donald Trump përkufizohet si arrogant, vulgar dhe prepotent nga dhjetëra gra që kanë pasur të bëjnë më të përgjatë viteve e që janë intervistuar nga “New York Times” si pjesë e një hetimi madhor mbi njeriun që pas disa muajve

Lexo tërë artikullin
Kolumbi, kapet sasi rekord kokaine

Kolumbi, kapet sasi rekord kokaine

Policia kolumbiane sekuestroi sasinë më të madhe të drogës të gjetur ndonjëherë në vend, thuajse 8 ton kokainë. Droga ishte fshehur në një plantacion bananesh në qytetin bregdetar Turbo. Presidenti i Kolumbisë, Juan manuel Santos përgëzoi policinë për punën e

Lexo tërë artikullin
Rusi, sherr masiv në varrezat e Moskës; viktima e të plagosur

Rusi, sherr masiv në varrezat e Moskës; viktima e të plagosur

Një sherr masiv ku janë përfshirë rreth 200 persona është verifikuar në varrezat Khovanskoje, në jug-perëndim të Moskës. Për pasojë, të paktën 2 persona kanë humbur jetën, bën të ditur Ministria e Brendshme ruse, sipas të cilës lidhur me ngjarjen

Lexo tërë artikullin

REKLAMA