“Zika”, rikthehet alarmi. OBSH: Mund të përhapet në të gjithë botën

“Zika”, rikthehet alarmi. OBSH: Mund të përhapet në të gjithë botën

Agjencia e Shëndetësisë së Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se me rritjen e temperaturave virusi “Zika” mund të përhapet në pjesë të tjera të botës, përfshirë këtu edhe Europën. OBSH paralajmëron se epidemia ka gjasa të zgjerohet përtej Amerikës Latine

Lexo tërë artikullin
Obama mbyll vizitën në Gjermani: Më shumë solidaritet me refugjatët

Obama mbyll vizitën në Gjermani: Më shumë solidaritet me refugjatët

residenti amerikan Barak Obama ka mbyllur viziten e tij dy ditore në Gjermani, duke i dhënë kështu fund edhe turit të tij 6 ditor me aleatët e tij përtej Atlantikut. Obama u takua me herët me përfaqësuesit e shteteve kryesore

Lexo tërë artikullin
PKK-ja paralajmëron Turqinë: Do të jetë një luftë e gjatë

PKK-ja paralajmëron Turqinë: Do të jetë një luftë e gjatë

Rebelët e PKK-së paralajmërojnë Turqinë të përgatitet për një konflikt të zgjatur, të cilin, sipas liderit të saj Cemil Bayik, është Presidenti turk Rexhep Taip Erdoan që po e provokon. Bayik i tha BBC-së së ashpërsia e palës tjetër e

Lexo tërë artikullin
SHBA, 250 trupa shtesë në Siri për të mbështetur milicitë

SHBA, 250 trupa shtesë në Siri për të mbështetur milicitë

Barack Obama do të dërgojë 250 trupa shtesë në Siri, në mbështetje të milicisë lokale dhe luftës së saj kundër militantëve të Shtetit të dhunshëm Islamik. Qëllimi, siç thonë zyrtarë të lartë amerikanë, është të inkurajohen më shumë arabët sunitë

Lexo tërë artikullin
Masakra në Ohajo, policia kërkon autorët

Masakra në Ohajo, policia kërkon autorët

Një gjueti e vërtëtë njerëzore po zhvillohet në shtetin amerikan të Ohajos, ku policia po heton vrasjen e 8 anëtarëve të të njëjtës familje. Viktimat u ekzekutuan me plumba në kokë në katër vendndodhje të ndryshme në qytezën Pinketon dhe

Lexo tërë artikullin
Tërmeti në Ekuador, rritet numri i viktimave

Tërmeti në Ekuador, rritet numri i viktimave

Një javë pas tërmetit vdekjeprurës në Ekuador, Presidenti i vendit, Rafael Correa tha se numri i viktima ka arritur 646. Ai gjithashtu shtoi se rreth 130 persona të tjerë janë shpallur të humbur. Presdienti Correa lajmëroi 8 ditë zije kombëtare

Lexo tërë artikullin
“Brexit”, Obama nën akuzë

“Brexit”, Obama nën akuzë

Presidenti amerikan akuzohet se po i sherben Downing Street-it pasi deklaroi se Britania e Madhe do të renditej në fund të radhës në marrëveshjet tregtare amerikane, nëse do të largohej nga BE. Lideri i Shtëpisë së Bardhë u kritikua nga

Lexo tërë artikullin
Merkel mbërrin në Turqi, takon emigrantët në kufirin turko-sirian

Merkel mbërrin në Turqi, takon emigrantët në kufirin turko-sirian

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka mbërritur në Turqi ku takimi i parë në axhendën e saj i ishte rezervuar refugjatëve. Pasi u prit në aeroport nga kryeministri Ahmet Davutoglu, Merkel iu drejtua menjëherë qytetit jugor të Gaziantep, afër kufirit me

Lexo tërë artikullin
Si e humbi Obama Evropën?

Si e humbi Obama Evropën?

Vizita e Barak Obamës në Londër këtë javë mund të jetë thirrja e tij e fundit si president i SHBA. Me shumë gjasë, do të jetë hera e fundit që darkon me Mbretëreshën, në Kështjellën Uindsor. Por, ndalesa e shkurtër

Lexo tërë artikullin
SHBA, masakër me armë zjarri në Ohajo; 7 viktima

SHBA, masakër me armë zjarri në Ohajo; 7 viktima

Një person në Ohajo të Shteteve të Bashkuara ka vrarë 7 persona, anëtarë të së njëjtës familje, pasi ka qëlluar me armë ndaj tyre në tre vende të ndryshme pranë banesës. Personi më pas është arratisur nga vendngjarja, raportojnë mediat

Lexo tërë artikullin

REKLAMA