Japoni-Rusi, Abe optimist për kontestin e ishujve

Japoni-Rusi, Abe optimist për kontestin e ishujve

Kryeministri japonez Shinzo Abe ka përshëndetur një hap pozitiv të arritur sipas tij në debatin territorial me Rusinë, pas një bisede telefonike të zhvilluar me presidentin rus Vladimir Putin. Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme

Lexo tërë artikullin
Dorëheqje në Turqi: Çfarë po ndodh mes Erdoganit dhe Davutoglusë?

Dorëheqje në Turqi: Çfarë po ndodh mes Erdoganit dhe Davutoglusë?

Në Ankara po fryn me gjasa era e zgjedhjeve të reja parlamentare. Largimi i kryeministrit Davutoglu ka rritur spekulimet për makinacionet e mundshme të Erdoganit. Erdogan dhe Davutoglu Gjatë 20 muajve të qëndimit të Ahmet Davutoglusë në postin e kryeministrit

Lexo tërë artikullin
SHBA, dy të vdekur dhe dy të plagosur nga të shtënat në Maryland

SHBA, dy të vdekur dhe dy të plagosur nga të shtënat në Maryland

Të shtënat me armë zjarri në dy qendra tregtare në periferitë e Uashingtonit kanë lënë dy të vdekur dhe dy të plagosur gjatë kësaj të premteje, ndërsa sipas policisë ende nuk dihen shkaqet e këtij incidenti. Policia është vënë menjëherë

Lexo tërë artikullin
Obama kundër Trump: Shtëpia e Bardhë nuk është “reality show”

Obama kundër Trump: Shtëpia e Bardhë nuk është “reality show”

Presidenti amerikan Barack Obama ka shfrytë kundër kandidatit që synon të jetë pasardhësi i tij, Donald Trump. “Presidenca nuk është një “reality show”. Besoj se deklaratat që ai ka bërë në të kaluarën duhen marrë seriozisht”, ka deklaruar Obama. Shefi

Lexo tërë artikullin
Papa qorton Europën “e lodhur”: Emigrantët nuk janë kriminelë

Papa qorton Europën “e lodhur”: Emigrantët nuk janë kriminelë

Papa Françesku ka shprehur dëshpërimin e tij të thellë për Europën, që sipas tij po rritet gjithnjë e më shumë mes të qenit “e lodhur” dhe “e ngulitur” në qëndrimet e saj, ndaj dhe u ka bërë thirrje drejtuesve më

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet në Londër, emigranti Sadiq Khan, favorit ndaj konservatorit Goldsmith

Zgjedhjet në Londër, emigranti Sadiq Khan, favorit ndaj konservatorit Goldsmith

A mos vallë Londra është duke ndërruar kurs? Sepse këtë lënë të mendohet sondazhet e fundit pas rajonaleve të së enjtes që i japin epërsi kandidatit laburist Sadiq Khan ndaj rivalit konservator, Zac Goldsmith. Për 8 vjet me radhë, kryeqytetin

Lexo tërë artikullin
Siri, sulmi ajror mbi kampin e refugjatëve vret të paktën 28 vetë

Siri, sulmi ajror mbi kampin e refugjatëve vret të paktën 28 vetë

Të paktën 28 persona, përfshi këtu gra e fëmijë, kanë mbetur të vrarë këtë të enjte, si pasojë e një sulmi nga ajri mbi një kamp për të zhvendosurit e brendshëm në provincën Idlib të Sirisë, shumë pranë kufirit me

Lexo tërë artikullin
Gjermani, të shtëna pranë një komisariati policie, 3 të plagosur

Gjermani, të shtëna pranë një komisariati policie, 3 të plagosur

Të paktën 3 persona kanë mbetur të plagosur, dy prej të cilëve në gjendje të rëndë, pas të shtënave me armë zjarri në qytetin gjerman të Frankfurtit gjatë së enjtes. Policia tha se persona ende të paidentifikuar kanë qëlluar me

Lexo tërë artikullin
Gratë që luftojnë ISIS, njësia e pazakontë në Irak

Gratë që luftojnë ISIS, njësia e pazakontë në Irak

24-vjeçarja Haseba Nauzad jetonte me bashkëshortin në Turqi kur Shteti Islamik pushtoi qytetin verior irakian të Sinjarit në vitin 2014, duke shpallur kalifatin e tij në zonat me maxhorancë kurde. Përballë tmerreve që po përjetonte komuniteti jazidi, së cilit ajo

Lexo tërë artikullin
Kanada, zjarri “përpin” Albertën

Kanada, zjarri “përpin” Albertën

Autoritetet kanadeze shpallën gjendjen e emergjencës në provincën e Albertës, pasi një zjarr masiv detyroi 88 000 banorët e qytetit McMurray që të evakuoheshin. Zjarrfikësit dhe policia lokale paralajmëruan se zjarri mund të shkatërrojë pjesën më të madhe të qytetit

Lexo tërë artikullin

REKLAMA