Obama do të vizitojë Hiroshimën, presidenti i parë në detyrë

Obama do të vizitojë Hiroshimën, presidenti i parë në detyrë

Presidenti amerikan Barack Obama do të vizitojë Hiroshimën këtë muaj, duke u bërë presidenti i parë në detyrë që shkon në qytetin japonez që u bombardua nga SHBA në sulmin bërthamor të vitit 1945. Vizita e tij në këtë qytet

Lexo tërë artikullin
Terrorizmi, 2 të ndaluar në Itali; planifikonin atentate në Europë

Terrorizmi, 2 të ndaluar në Itali; planifikonin atentate në Europë

Karabinierët e Repartit të Operacioneve Speciale në Bari të Italisë kanë ndaluar dy persona me kombësi afgane, nën akuzën e terrorizmit ndërkombëtar. Sipas mediave italiane, nga hetimet e kryera nga Drejtoria Rajonale e Antimafias ka rezultuar se të ndaluarit po

Lexo tërë artikullin
Gjermani, klith “Allahu akbar” dhe sulmon me thikë 4 persona

Gjermani, klith “Allahu akbar” dhe sulmon me thikë 4 persona

Një person është vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur nga sulmi me thikë i një personi në Mynih të Gjermanisë, me policinë që po heton për një agresion të mundshëm me sfond islamik. Autori sulmoi kalimtarë të rastësishëm pak

Lexo tërë artikullin
Irak, vritet lideri i ISIS në provincën Anbar

Irak, vritet lideri i ISIS në provincën Anbar

Një lider kyç i Shtetit Islamik në provincën e Anbar në Irak është vrarë nga sulmet ajrore të koalicionit, thuhet në një njoftim të Pentagonit. Abu Waheer, një ish-anëtar i Al-Qaedas në Irak, është vrarë të premten, sipas të njëjtit

Lexo tërë artikullin
Zjarr i madh në qendër të Kajros, 3 të vdekur, mbi 90 të plagosur

Zjarr i madh në qendër të Kajros, 3 të vdekur, mbi 90 të plagosur

Një zjarr me përmasa të mëdha përfshiu një hotel dhe disa ndërtesa të tjera përreth tij në qendër te Kajros, në Egjipt. Autoritetet vendase konfirmuan të paktën 3 persona të vdekur, ndërsa më shumë se 91 të tjerë kanë mbetur

Lexo tërë artikullin
Peniani: Arsenali bërthamor do të fuqizohet paralelisht me ekonominë

Peniani: Arsenali bërthamor do të fuqizohet paralelisht me ekonominë

Koreja e Veriut paralajmëroi se do të fuqizonte edhe më tej arsenalin bërthamor në cilësi dhe sasi, në një vendim të marrë gjatë një kongresi të rrallë të Partisë komuniste të Punëtorëve. Kongresi, që nisi punimet të premten, është parë

Lexo tërë artikullin
Greqi, miratohen reformat e pensioneve dhe tatimtaksave

Greqi, miratohen reformat e pensioneve dhe tatimtaksave

Pas një seance dyditore tepër të tensionuar, Parlamenti grek ka miratuar me 153 vota pro dhe 143 kundër, nga 296 deputetë të pranishëm në sallë, dy projektligjet e diskutueshme të pensioneve dhe tatimtaksave, që do të sjellin masa me vlerë

Lexo tërë artikullin
Afganistan, aksident rrugor me 52 të vdekur dhe 73 të plagosur

Afganistan, aksident rrugor me 52 të vdekur dhe 73 të plagosur

Dy autobusë dhe një autobot me karburant u përplasën në një autostradë në Afganistan, duke vrarë të paktën 52 persona. Zyrtarë lokalë deklaruan për mediet se, 73 të tjerë që mbetën të plagosur janë shpërndarë në spitalet e provincës Gazni,

Lexo tërë artikullin
Gardhet në Europë, italianët protestojnë kundër “murit” austriak

Gardhet në Europë, italianët protestojnë kundër “murit” austriak

Ajo që nisi si një protestë kundër ngritjes së gardhit ndërmdjet Austrisë dhe Italisë, përfundoi në një demonstratë të dhunshme. Qindra vetë u mblodhën për t’i thënë “Jo” vendimit të Austrisë, që kërkon të mbyllë rrugën që përdorin refugjatët për

Lexo tërë artikullin
Australia, drejt zgjedhjeve të parakohshme me fushatën më të gjatë në histori

Australia, drejt zgjedhjeve të parakohshme me fushatën më të gjatë në histori

Australianët do t’u drejtohen kutive të votimit në datën 2 korrik, pas fushatës më të gjatë elektorale në historinë e vendit. Kryeministri Malcolm Turnbull shpalli zgjedhjet e përgjithshme disa muaj më herët, pasi Dhoma e Lartë e Parlamentit bllokoi disa

Lexo tërë artikullin

REKLAMA