Siri, sulmi ajror mbi kampin e refugjatëve vret të paktën 28 vetë

Siri, sulmi ajror mbi kampin e refugjatëve vret të paktën 28 vetë

Të paktën 28 persona, përfshi këtu gra e fëmijë, kanë mbetur të vrarë këtë të enjte, si pasojë e një sulmi nga ajri mbi një kamp për të zhvendosurit e brendshëm në provincën Idlib të Sirisë, shumë pranë kufirit me

Lexo tërë artikullin
Gjermani, të shtëna pranë një komisariati policie, 3 të plagosur

Gjermani, të shtëna pranë një komisariati policie, 3 të plagosur

Të paktën 3 persona kanë mbetur të plagosur, dy prej të cilëve në gjendje të rëndë, pas të shtënave me armë zjarri në qytetin gjerman të Frankfurtit gjatë së enjtes. Policia tha se persona ende të paidentifikuar kanë qëlluar me

Lexo tërë artikullin
Gratë që luftojnë ISIS, njësia e pazakontë në Irak

Gratë që luftojnë ISIS, njësia e pazakontë në Irak

24-vjeçarja Haseba Nauzad jetonte me bashkëshortin në Turqi kur Shteti Islamik pushtoi qytetin verior irakian të Sinjarit në vitin 2014, duke shpallur kalifatin e tij në zonat me maxhorancë kurde. Përballë tmerreve që po përjetonte komuniteti jazidi, së cilit ajo

Lexo tërë artikullin
Kanada, zjarri “përpin” Albertën

Kanada, zjarri “përpin” Albertën

Autoritetet kanadeze shpallën gjendjen e emergjencës në provincën e Albertës, pasi një zjarr masiv detyroi 88 000 banorët e qytetit McMurray që të evakuoheshin. Zjarrfikësit dhe policia lokale paralajmëruan se zjarri mund të shkatërrojë pjesën më të madhe të qytetit

Lexo tërë artikullin
Komandanti i ri i NATO-s: Gati të luftojmë me Rusinë

Komandanti i ri i NATO-s: Gati të luftojmë me Rusinë

NATO-ja ka komandant të ri suprem, puna e të cilit është ta forcojë atë si aleancë mbrojtëse, pas viteve të reduktimit të trupave amerikane në Evropë. “Përballemi me një Rusi të rigjallëruar dhe me sjelljen e saj agresive, e cila

Lexo tërë artikullin
Trump garon me veten, tërhiqet edhe John Kasich

Trump garon me veten, tërhiqet edhe John Kasich

Pas Ted Cruz edhe John Kasich dorëzohet përballë uraganit Donald Trump. Rivali i vetëm i mbetur në garë pas rezultatit të paraprakeve në Indiana, njoftoi pezullimin e garës. Mediat amerikane shkruajnë se guvernatori i Ohajos ka pezulluar kalendarin e takimeve

Lexo tërë artikullin
BE, gjobë vendeve të bllokut që nuk pranojnë emigrantë

BE, gjobë vendeve të bllokut që nuk pranojnë emigrantë

Mesa duket Bashkimi Europian nuk do të lejojë më vendet e bllokut që të pranojnë me vullnet të lirë kuotat e refugjatëve. Komisioni Europian ka propozuar reforma që gjobisin drejtpërsëdrejti shtetet që refuzojnë të pranojnë azilantë. Gjoba mendohet se do

Lexo tërë artikullin
Spanjë, urdhërarrest për 12 aleatët e Putin; lidhje me mafian ruse

Spanjë, urdhërarrest për 12 aleatët e Putin; lidhje me mafian ruse

Autoritetet në Spanjë kanë lëshuar urdhërarreste për zyrtarë të hershëm të qeverisë ruse, të afërt me presidentin Vladimir Putin, pas një hetimi dhjetëvjeçar mbi aktivitetet e mafias ruse. Një gjykatë kombëtare spanjolle ka kërkuar arrestimin e 12 personave të lidhur

Lexo tërë artikullin
Edhe Turqia pa viza në “Schengen”, pasi kërcënoi me refugjatët

Edhe Turqia pa viza në “Schengen”, pasi kërcënoi me refugjatët

Komisioni Europian i dha mbështetjen e tij marrëveshjes së lëvizjes së lirë me Turqinë, pasi Ankaraja kërcënoi të tërhiqej nga pakti i emigracionit. Në propozimin e paraqitur me këtë rast, krahu ekzekutiv i bllokut parashikon heqjen e vizave për turqit

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet lokale në Britani, me interes vota për kryebashkiakun e Londrës

Zgjedhjet lokale në Britani, me interes vota për kryebashkiakun e Londrës

Në Britani zhvillohen të enjten zgjedhjet lokale, të cilat pritet të ofrojnë rezultate zhgënjyese për të dy partitë kryesore. Laburistët e opozitës pritet të pësojnë humbje në shumë zona, ndërkohë që konservatorët e kryeministrit Cameron kanë gjasa të humbasin Bashkinë

Lexo tërë artikullin

REKLAMA