Rusi, sherr masiv në varrezat e Moskës; viktima e të plagosur

Rusi, sherr masiv në varrezat e Moskës; viktima e të plagosur

Një sherr masiv ku janë përfshirë rreth 200 persona është verifikuar në varrezat Khovanskoje, në jug-perëndim të Moskës. Për pasojë, të paktën 2 persona kanë humbur jetën, bën të ditur Ministria e Brendshme ruse, sipas të cilës lidhur me ngjarjen

Lexo tërë artikullin
Belgjikë, nën mbikëqyrje 60 ushtarë të radikalizuar

Belgjikë, nën mbikëqyrje 60 ushtarë të radikalizuar

Rreth 60 ushtarë belgë kanë treguar shenja të një radikalizimi fetar dhe për këtë arsye po mbahen nën mbikëqyrje nga shërbimet ushtarake. Lajmin e bën të ditur gazeta “Libre Belgique”, që citon një korrespondencën e shkruar mes ministrit të Mbrojtjes,

Lexo tërë artikullin
Kina vijon zgjerimin me ishuj artificiale, SHBA ngrenë shqetësimin

Kina vijon zgjerimin me ishuj artificiale, SHBA ngrenë shqetësimin

Imazhet satelitore tregojnë se qeveria kineze vazhdon të ndërtojë me shpejtësi baza ushtarake në ishujt e detit të Kinës Jugore, duke shtuar ndjeshëm praninë ushtarake në këtë zonë mjaft të tensionuar. Sipas Pentagonit, gjatë dy viteve të fundit, Kina ka

Lexo tërë artikullin
Të vdesësh për arin

Të vdesësh për arin

Ish-minatorët e arit në Afrikën e Jugut tashmë mund të padisin kompaninë minerare për dëme shëndetësore të shkaktuara në punë. Kështu vendosi një gjykatë në Johanesburg, duke i hapur rrugën padisë kolektive më të madhe në historinë e Afrikës së

Lexo tërë artikullin
“Solar Impulse” përfundon etapën e radhës

“Solar Impulse” përfundon etapën e radhës

“Solar Impulse 2” përfundoi një tjetër etapë të udhëtimit të tij përreth botës, me zbritjen në Aeroportin ndërkombetar të Tulsas në Oklahoma, pas një fluturimi 18-orësh nga Phoenix i Arizonës. Drejtimin e avionit diellor, dy pilotët Bertrand Piccard dhe Andre

Lexo tërë artikullin
Peticion kundër takave të larta në punë

Peticion kundër takave të larta në punë

Një peticion jo i zakonshëm ka bërë bujë në Mbretërinë e Bashkuar. Nisma e një gruaje, së cilës iu shkurtua dita e punës duke e kthyer mbrapsht në shtëpi pasi nuk kishte veshur taka, ka marrë më shumë se 110

Lexo tërë artikullin
Greqia “e kënaqur”, Eurogrupi pranë zhbllokimit të kësteve

Greqia “e kënaqur”, Eurogrupi pranë zhbllokimit të kësteve

Në Athinë janë kthyer buzëqeshjet pas përfundimit të samitit të Eurogrupit, i cili për herë të parë ka qenë shumë pranë mbylljes së marrëveshjes për vlerësimin e programit të Greqisë dhe zhbllokimit të kësteve të paketës së ndihmës financiare, ndërsa

Lexo tërë artikullin
Vrau adoleshentin, nxjerr armën në ankand

Vrau adoleshentin, nxjerr armën në ankand

Arma me të cilën u vra adoleshenti i paarmatosur me ngjyrë, Trayvon Martin në Florida është nxjerrë në ankand nga personi që e qëlloi, George Zimmerman. Ky i fundit ishte një roje lagje kur vrau 17-vjeçarin në vitin 2012, vrasje

Lexo tërë artikullin
Kryeministri britanik: Korrupsioni shkakton ekstremizëm

Kryeministri britanik: Korrupsioni shkakton ekstremizëm

David Cameron deklaroi se ndalimi i korrupsionit është i nevojshëm për të luftuar ekstremizmin. Kryeministri i Britanisë së Madhe i bëri këto komente gjatë samitit antikorrupsion në Londër. Kjo mbledhje është pjesë e përpjekjeve të Cameron për të krijuar një

Lexo tërë artikullin
Gjenden dy pjesë të avionit të zhdukur dy vite më parë

Gjenden dy pjesë të avionit të zhdukur dy vite më parë

Dy pjesët e një avioni të gjetura në plazhet e Mauritanisë dhe Afrikës së Jugut me shumë gjasa i përkasin avionit me numër fluturimi MH370 të “Malaysia Airlines”, siç bëjnë me dije autoritetet malajziane dhe australiane. Ky është zhvillimi më

Lexo tërë artikullin