Elezi: Arritëm ta stabilizojmë borxhin publik

Elezi: Arritëm ta stabilizojmë borxhin publik

Borxhi publik i vendit brenda dhjetë vitesh është rritur dukshëm pasi në vitin 2008 ishte 23,3%, ndërsa aktualisht arrin në 48,7 për qind nga BPV, thotë zëvendësministrja e financave, Shiret Elezi. Sipas saj, në dy vitet e kaluara Ministria e

Lexo tërë artikullin
Komisioni Evropian vendosi, kuotat për çelikun nga Maqedonia do të vazhdojnë në tre vitet e ardhshme

Komisioni Evropian vendosi, kuotat për çelikun nga Maqedonia do të vazhdojnë në tre vitet e ardhshme

Kuotat për eksportin e çelikut dhe aluminit në Bashkimin Evropian mbeten. Komisioni Evropian ka vendosur që kufizimet që kanë qenë në fuqi për 10 muaj do të vazhdojnë edhe në tre vitet e ardhshme, përcjell FLAKA. Paraprakisht, qeveria theksoi se

Lexo tërë artikullin
HASAN PRISHTINA DHE GENT CAKAJ, Dy kryediplomatët e Shqipërisë nga Kosova

HASAN PRISHTINA DHE GENT CAKAJ, Dy kryediplomatët e Shqipërisë nga Kosova

Shkruan: Ismet Sylejmani Historia e popullit shqiptar është e mbushur me shume ngjarje të mëdha dhe te lavdishme, me personazhe të mëdha brenda sajë, të cilat me veprimtaritë e tyre kanë luajtur rol të madh dhe kane shkaktuar lëkundje shumë goditëse, të

Lexo tërë artikullin
Paga minimale, Zaev: Së shpejti bisedime me sindikatat

Paga minimale, Zaev: Së shpejti bisedime me sindikatat

Kryeministri Zoran Zaev dje vetëm paralajmëroi, ndërsa sot konfirmoi se qeveria planifikon ta rritë rrogën minimale. Përmes procesit transparent, thotë Zaev, do të bisedohet me sindikatat dhe me punëdhënësit dhe do të kërkohet zgjidhje adekuate. Kryeministri vlerëson se ka hapësirë

Lexo tërë artikullin
Si shpërthyen demonstratat e 68 në Tetovë

Si shpërthyen demonstratat e 68 në Tetovë

Ismail Arsllani Demonstratat e 22-23 dhjetorit të vitit 1968 në Tetovë, që shënojnë sivjet 50-vjetorin, jo vetëm që ishin rrjedhojë e disa ngjarjeve dhe zhvillimeve paraprake në Kosovë, por edhe të një shpërthimi të mllefit të akumuluar shumëvjeçar të shqiptarëve

Lexo tërë artikullin
Të duash atdheun dhe të punosh për të, një kryetar si ky

Të duash atdheun dhe të punosh për të, një kryetar si ky

    U zgjodh nje ndër komunat më të mira, puna e palodhshme e kryetarit të Komunës së Drenasit Ramiz LLadrovci ka bërë që kjo komunë të shkoj shumë përpara nga liqeni artificial, infrastrukturë bashkëkohore e shumë e shumë investime

Lexo tërë artikullin
“Iam Water Scardica” nga Tetova fiton çmimin evropian për shije dhe cilësi

“Iam Water Scardica” nga Tetova fiton çmimin evropian për shije dhe cilësi

Uji “Iam Water Scardica” Është vlerësuar me Superior Taste Award për vitin 2018 nga: Instituti Ndërkombëtar – International Taste & Quality Institute (iTQi)e & Quality Institute (iTQi) që është organizatë udhëheqëse botërore e SHIJES dhe CILËSISË. Çdo vit, një juri prej

Lexo tërë artikullin
Maqedoni – Prodhuesit e verës kërkojnë mbështetje për eksportin e suksesshëm

Maqedoni – Prodhuesit e verës kërkojnë mbështetje për eksportin e suksesshëm

Prodhuesit e verës së Maqedonisë përballen me konkurrencë të madhe në tregjet e huaja. Kërkojnë mbështetje nga shteti për plasmanin e suksesshëm, i cili, thonë, do t’u mundësojë me kohë t’i paguajnë vreshtarët. Ata, sot, në takim pune në Gradsko

Lexo tërë artikullin
EDITORIAL | Ngjarje të improvizuara si paranojë e zhvillimeve politike

EDITORIAL | Ngjarje të improvizuara si paranojë e zhvillimeve politike

Në Republikën e Maqedonisë tashmë është bërë praktikë që ngjarjeve të ndjeshme politike tu paraprinë ngjarje paralele të kurdisura me skenare dhe improvizime të paramenduara.  Ky realitet shoqëron skenën politike në Maqedoni që nga fillimi i demokratizimit të shtetit. Sa

Lexo tërë artikullin
EDITORIAL | Ministri i parë shqiptar që dha dorëheqje morale në Maqedoni

EDITORIAL | Ministri i parë shqiptar që dha dorëheqje morale në Maqedoni

Rasti i Almirit  solli dorëheqjen e Ministrit të Drejtësisë, Bilen Saliji. Kjo vepër po vlerësohet lartë nga qarqe politike dhe intelektuale dhe mbetet zyrtar i cili do të mbahet mend si zyrtari i parë që dha dorëheqje nga detyra në shenjë përgjegjësie morale. 

Lexo tërë artikullin