Rusia, ndalon importimin e pjeshkave nga Maqedonia

Rusia, ndalon importimin e pjeshkave nga Maqedonia

Rusia ka ndaluar përkohësisht importin e frutave me bërthamë nga Maqedonia dhe Serbia. Siç bëjnë të ditur nga Ministria e Bujqësisë, Rusia tanimë i ka kthyer tre dërgesa të pjeshkave për shkak të infektimit nga insektet, por asnjë dërgesë tjetër

Lexo tërë artikullin
Oferta turistike plot, qytetarët bëjnë pushime sipas “xhepit”

Oferta turistike plot, qytetarët bëjnë pushime sipas “xhepit”

Vera 2018 u karakterizua me një mot jostabil gjatë korrikut, por kjo nuk zvogëloi oferat e agjencive turistike. Prej atje madje thonë se sivjet ka pasur interesim më të madh nga qytetarët krahasuar me një vit me herët. Temperaturat e

Lexo tërë artikullin
Llogaritë bankare të qytetarëve nën thjerrzën e DAP

Llogaritë bankare të qytetarëve nën thjerrzën e DAP

Llogaritë bankare të qytetarëve nuk do të jenë më sekrete bankare për Drejtorinë e të Ardhurave Publike. Qeveria po ndryshon Ligjin për Bankat, i cili do t’i japë DAP-it qasje të lirë në dokumente, transaksione dhe depozita të qytetarëve në

Lexo tërë artikullin
Rriten çmimet e derivateve të importuara

Rriten çmimet e derivateve të importuara

Çmimet e importit të derivateve në vend në qershor të këtij viti janë më të larta për 0,8 për qind në krahasim me muajin e kaluar dhe për 41,7 për qind në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të

Lexo tërë artikullin
MBPEU: Përgatiten masat për stabilizim të blerjes së kumbullave

MBPEU: Përgatiten masat për stabilizim të blerjes së kumbullave

Një ekip nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave (MBPEU) sot në Radovish mbajti mbledhje pune me prodhuesit dhe blerësit e kumbullave, në të cilën u bisedua për gjendjen me çmimin blerës me qëllim që të gjendet zgjidhje

Lexo tërë artikullin
Rusia paralajmëron ndalesë për importin e pjeshkëve nga Maqedonia

Rusia paralajmëron ndalesë për importin e pjeshkëve nga Maqedonia

Rusia paralajmëroi nga 15 gushti të vendosë ndalesë për import të përkohshëm të disa pemëve nga Serbia dhe Maqedonia për shkak të shqetësimit për siguri,  kumtoi rregullatori rus për siguri të ushqimit, transmeton Rojters. Këtë verë nga Maqedonia në Rusi

Lexo tërë artikullin
Prodhimtaria nuk mbrohet me barriera

Prodhimtaria nuk mbrohet me barriera

Masa e fundit e Kosovës për mbrojtjen e produkteve vendore me zbatimin e doganës prej 30 për qind për import të prodhimeve bujqësore nga shtetet e rajonit, e që u hoq javën e kaluar, për ekspertët e bujqësisë – ishte

Lexo tërë artikullin
Agjencia për punësim: Mungojnë punëtorë profesionistë dhe zejtarë

Agjencia për punësim: Mungojnë punëtorë profesionistë dhe zejtarë

Tregu i punës ka nevojë për zejtarë, ndërsa nga ana tjetër sektori real është i përmbytur me ekonomistë dhe juristë. Të dhënat e Agjencisë së Punësimit tregojnë se qytetarët kanë më shumë interes për vendet e punës – programues, kontabilist,

Lexo tërë artikullin
Çmimet te ne dhe në perendim!

Çmimet te ne dhe në perendim!

Dyfish më lirë bukë nga Evropa dhe tri herë më lirë se zviceranët janë duke ngrënë qytetarët e Maqedonisë, sipas të dhënave të fundit nga Enti Shtetëror i Statistikës. Maqedonia shpenzon 30 për qind më pak se banorët e vendeve

Lexo tërë artikullin
A mund të arrihet punësim përmes Agjencionit për Punësim?

A mund të arrihet punësim përmes Agjencionit për Punësim?

Në një përpjekje për të siguruar jetesë, të rinj dhe të moshuar përballë një sërë sfidash dhe problemesh, ata regjistrohen në Agjencinë e Punësimit, duke pritur që të marrin ndonjë shans ose mundësi nga masat e punësimit, përcjell FLAKA. Dikush

Lexo tërë artikullin

Publicitet


Moti sot
28°
25°
Mon
24°
Tue
25°
Wed
24°
Thu