Naumov alarmon për borxhin: Ku do i çoni 1.2 milion euro?!

Naumov alarmon për borxhin: Ku do i çoni 1.2 milion euro?!

Zëvendës-ministri i Financave, Kire Naumov ka paralajmëruar se ministri i tij nga radhët e VMRO-DPMNE-së Zoran Stavrevski edhe sot ka vazhduar me trendin e huamarrjes në vlerë prej 1.2 milion euro. Ai ka thënë se askush në ministrin e financave nuk

Lexo tërë artikullin
Në shkurt 70,8 për qind e energjisë së konsumuar nga burimet vendore

Në shkurt 70,8 për qind e energjisë së konsumuar nga burimet vendore

Maqedonia në shkurt të këtij viti ka shpenzuar 645,803 megavat orë energji elektrike, 13.346 milionë metra kub normal gaz natyror, 586.357 tonë qymyr dhe 62,471 tonë produkte të naftës. Siç kumtoi sot Enti Shtetëror për Statistikë, në shkurt 70,8 për

Lexo tërë artikullin
U shtrejntua euro në këmbimore

U shtrejntua euro në këmbimore

Shtrejntohet euro. Nga këmbimoret sqarojnë se edhe përskaj festive kur sizakonisht ka kërkesë më të madhe të devizave, qytetarët tani kanë filluar të blejnë euro që kur kanë filluar protestat dhe që kur u përkeqësua klimapolitike. Bankat nga ana tjetër

Lexo tërë artikullin
Oda Ekonomike: Televizorët e vjetër të dërgohen në qendrat e grumbullimit

Oda Ekonomike: Televizorët e vjetër të dërgohen në qendrat e grumbullimit

Qytetarët të mos e shesin mbeturinën elektronike për “blejë të vjetra” për 100 denarë, por pa para ta  lënë në qendrat e grumbullimit të komunës së tyre ose ta kthejnë në dyqane gjatë blerjes së pajisjeve të reja”, apelojnë nga

Lexo tërë artikullin
Spasov: Me masën për vetëpunësim me grant janë hapur 7.800 biznese

Spasov: Me masën për vetëpunësim me grant janë hapur 7.800 biznese

Masa grant për vetëpunësim skadon deri në fund të prillit, të gjithë ata të cilët kanë ide për hapjen e biznesit personal, mund ta shfrytëzojnë këtë masë, apeloi sot zëvendësministri i Punës dhe Politikës Sociale Dime Spasov. Ai së bashku

Lexo tërë artikullin
OEMVP, takime me afaristët e Zonës Industriale në Vizbeg

OEMVP, takime me afaristët e Zonës Industriale në Vizbeg

Përfaqësues të Odës Ekonomike Veriperëndimore janë takuar me afaristë të zonës industriale në Vizbeg të Shkupit. Me këtë rast ata janë ankuar për  mungesë të infrastrukturës së nevojshme, si kanalizimi apo legalizimi i objekteve. “Dy vitet e fundit kemi shumë

Lexo tërë artikullin
Deklarohet guvernatori i Bankës Kombëtare Dimitar Bogov

Deklarohet guvernatori i Bankës Kombëtare Dimitar Bogov

Ekonomia e Maqedonisë është stabile, poashtu edhe denari mbetet stabil, tha Guvernatori i Bankës Kombëtare të Maqedonisë Dimitar Bogov në Washington, ku ai morri pjesë në takimet e Pranverës të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar.  Në deklaratën për TVM

Lexo tërë artikullin
Qeveria e Maqedonisë merr hua të re prej 3.2 milionë eurove

Qeveria e Maqedonisë merr hua të re prej 3.2 milionë eurove

Qeveria e Maqedonisë sot planifikon të marrë hua tek kreditorët vendas 3.2 milionë euro. Sipas të dhënave të kalendarit, pas ankandit të sotëm të letrave shtetërore me vlerë, nuk do të ketë më borxhe të vjetra për të kthyer. Tani

Lexo tërë artikullin
Bie çmimi i naftës bruto, por shtrenjtohen  çmimin e derivateve

Bie çmimi i naftës bruto, por shtrenjtohen çmimin e derivateve

Çmimi i naftës ra sot përsëri, pasi vendet kryesore prodhuese dështuan të binin dakort për ngrirë kuotat e prodhimin në mënyrë që të stabilizohej tregu. Çmimi i naftës bruto ra 5 për qind sot paradite. Ministrat nga 18 vendet e

Lexo tërë artikullin
Stavrevski: Nuk kanë kurrfarë lidhje zgjedhjet dhe huazimet

Stavrevski: Nuk kanë kurrfarë lidhje zgjedhjet dhe huazimet

Ministri i Financave Zoran Stavreski, theu heshtjen disa mujore dhe për herë të parë u prononcua rreth pyetjes se pse Qeveria që nga fillimi i këtij viti huazoi në mënyrë plotësuese mbi 60 milionë euro, jashtë asaj që është planifikuar.

Lexo tërë artikullin

Publicitet


Moti sot
23°
23°
Tue
20°
Wed
19°
Thu
22°
Fri

ARKIVI I LAJMEVE