Maqedoni, paga mesatare në mars 22.053 denarë

Maqedoni, paga mesatare në mars 22.053 denarë

Paga mesatare neto e paguar mujore për punëtor, në mars të vitit 2016, arrin 22.053 denarë dhe shënon rritje prej tre për qind, shpalli Enti Shtetëror për Statistikë. Rritja i detyrohet pagës neto të paguar mujore mesatare për punëtor në

Lexo tërë artikullin
Bogov: Pothuajse tërësisht është ndërprerë tërheqja e depozitave!

Bogov: Pothuajse tërësisht është ndërprerë tërheqja e depozitave!

Pothuajse tërësisht është ndërprerë tërheqja e depozitave nga bankat pas spekulimeve lidhur me krizën politike në Maqedoni, thotë guvernatori i BPRM-së, Dimitar Bogov. Në një intervistë për Rojters, Bogov thekson se gjatë prillit janë tërhequr 1,8 për qind nga depozitat

Lexo tërë artikullin
Rritet konsumimi i produkteve vendore

Rritet konsumimi i produkteve vendore

Konsumimi i produkteve “Made in Kosova’, thuhet të ketë shënuar rritje, krahasuar me vitet e mëhershme. Produktet vendore të cilat konsumohen më së shumti nga qytetarët janë uji dhe ato ushqimore. Kompania “Frutex” nga Suhareka, është një nga kompanitë më

Lexo tërë artikullin
Bien çmimet e naftës për fuçi

Bien çmimet e naftës për fuçi

Çmimi global i naftës të enjten ka rënë nën 48 dollarë, si pasojë e shtimit të listës së artikujve nga nafta e papërpunuar dhe dollarit të fortë, – raporton “Anadolu Agency (AA)”.

Lexo tërë artikullin
Xhonson Kontrolls fillon ndërtimin e fabrikës në Strumicë

Xhonson Kontrolls fillon ndërtimin e fabrikës në Strumicë

Në zonën zhvillimore industriale-teknologjike Strumicë sot do të vendoset gurthemeli për fillimin e ndërtimit të fabrikës së re të Xhonson Kontrolls. Në vendosjen e gurthemelit do të mbajnë fjalim , zëvendëskryeministri për çështje ekonomike Vlladimir Peshevski, nënkryetari i TRIM njësisë

Lexo tërë artikullin
Fillon faza e dytë investuese e Van Hollit në Maqedoni

Fillon faza e dytë investuese e Van Hollit në Maqedoni

Kompania belge “Van Holl” sot do ta fillojë fazën e dytë investuese në Maqedoni, në të cilën parashihet ndërtimi i fabrikës së re në Drejtorinë për zona të zhvilluara teknologjike industriale, Shkup 2 – Ilinden, në të cilën, siç ishte

Lexo tërë artikullin
LSDM: Gruevski e izoloi Maqedoninë, as “J” nga Rrjedha Jugore, as TAP

LSDM: Gruevski e izoloi Maqedoninë, as “J” nga Rrjedha Jugore, as TAP

Përveç Maqedonisë, të gjitha vendet e rajonit sot festojë oficialisht kyçjen në gazësjellësin Transadriantik, njoftonë Flaka. Për mos kyçje edhe të Maqedonisë në gazësjellësin Transadriantik ka reaguar LSDM, ajo për këtë e ka fajsuar Gruevskin. Milionat “majmunë dhe breshkë”politika të

Lexo tërë artikullin
Paguhen 8 milionë euro nga periudha e parë e IPARD programës

Paguhen 8 milionë euro nga periudha e parë e IPARD programës

Deri më tani janë paguar tetë milion euro nga periudha e parë e IPARD programës në Maqedoni, janë lidhur mbi 800, të paguara janë 570 marrëveshje. Rreth 4.5 milionë për momentin janë në marrëveshje, kurse deri në fund të periudhës

Lexo tërë artikullin
Nisin punimet për TAP-in

Nisin punimet për TAP-in

Në një ceremoni zyrtare, të zhvilluar në qytetin e Selanikut, është kryer përurimi i gazsjellësit Trans-Adriatik “TAP”, nën praninë e përfaqësuesve të lartë të 7 vendeve pjesë e këtij projekti të rëndësishëm në rajon, si dhe të të ftuarve të

Lexo tërë artikullin
Forum afarist Maqedoni-Turqi

Forum afarist Maqedoni-Turqi

Rritje të këmbimit tregtar dhe investime të përbashkëta me kompani turke në disa sektorë në Maqedoni, pret Lidhja e Odave Ekonomike pas forumit të sotëm afarist me pronarë nga Konfederata e biznesmenëve të rinj nga Turqia, e cila qëndron për

Lexo tërë artikullin

PUBLICI8

Sondazhi

Vlerësimi juaj për vitin 2018 ?
Maqedoni
7°
2°
Sun
0°
Mon
-2°
Tue

ARKIVI I LAJMEVE