KFOR-i e demanton Vuçiqin: S’ka plane për ndërhyrje në veri

KFOR-i e demanton Vuçiqin: S’ka plane për ndërhyrje në veri

Zëdhënësi i KFOR-it, Vinenzo Graso, ka demantuar presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq në deklaratën e tij ku thotë se Prishtina po planifikon një intervenim të armatosur për ta vënë nën kontroll veriun e Kosovës dhe për të marrë Trepçën. Grasso

Lexo tërë artikullin
Fajon: Kam besim të madh te Mogherini

Fajon: Kam besim të madh te Mogherini

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin e marrëveshjes Beograd- Prishtinë për shkak të dëshirës

Lexo tërë artikullin
Kosova ndalon fluturimet e “Boeing 737-8 MAX” dhe “Boeing 738-9 MAX”

Kosova ndalon fluturimet e “Boeing 737-8 MAX” dhe “Boeing 738-9 MAX”

Kosova e ka ndjekur shembullin e disa shteteve tjera duke e ndaluar qarkullimin e të gjithë aeroplanëve të tipit “Boeing 737-8 MAX” mbi hapësirën e saj ajrore për shkak të dy aksidenteve ajrore me aeroplanë të këtij modeli, ku mbetën

Lexo tërë artikullin
Dialogu Prishtinë-Beograd, Mogherini në OKB: Të hiqet taksa

Dialogu Prishtinë-Beograd, Mogherini në OKB: Të hiqet taksa

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini përsëriti nga selia e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, ku ndodhej për një seancë raportimi përpara Këshillit të Sigurimit, thirrjet drejtuar Kosovës për heqjen e

Lexo tërë artikullin
Albright flet për vizitë në Kosovë, në periudhë të afërt

Albright flet për vizitë në Kosovë, në periudhë të afërt

Ish-sekretarja amerikane, Madeleine Albright e ka vizituar Ambasadën e Republikës së Kosovës në Republikën e Çekisë. Në njoftimin e publikuar nga ambasadori Arbër Vllahiu, paralajmërohet vizita e Albright në Kosovë në një periudhë jo të largët kohore. Postimi i plotë

Lexo tërë artikullin
Serbët falënderues Rusisë për pengimin e Kosovës

Serbët falënderues Rusisë për pengimin e Kosovës

Ministri i Inovacionit dhe Zhvillimit Teknologjik i Serbisë, Nenad Popoviq, deklaroi sot se “Kosova është serbe duke iu falënderuar përpjekjeve të Rusisë, e cila nuk ka lejuar ndryshimin e Rezolutës 1244. “Kosova do të mbetet serbe derisa ta kemi Kushtetutën

Lexo tërë artikullin
Dogana e Kosovës konfiskon mallra të kontrabanduara nga Serbia

Dogana e Kosovës konfiskon mallra të kontrabanduara nga Serbia

Dogana e Kosovës njoftoi të martën se gjatë javës së kaluar ka konfiskuar mallra të kontrabanduara në vlerë prej 25 mijë eurosh. Zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë, përcjellë Klan Kosova se pjesa më e

Lexo tërë artikullin
Kosova vend i (pa)favorshëm për investime

Kosova vend i (pa)favorshëm për investime

Vendi ynë, nga ekspertët e ekonomisë, cilësohet si një pikë strategjike dhe joshëse për investime. Mirëpo politikat “pa vizion” dhe sidomos niveli i lartë i nepotizmit dhe korrupsionit, i kanë shtyrë prapa investitorët e interesuar dhe sidomos bizneset serioze të

Lexo tërë artikullin
Nuk ia zgjasim jetën kësaj qeverie, Korrigjimi i kufijve, zhbërje e shtetësisë së Kosovës

Nuk ia zgjasim jetën kësaj qeverie, Korrigjimi i kufijve, zhbërje e shtetësisë së Kosovës

Alternativa nuk do t’ia zgjasë qeverisjen qeverisë Haradinaj. Kështu ka deklaruar kryetarja e partisë Alternativa për Kosovën, Mimoza Kusari-Lila, në një intervistë për gazetën “Bota sot”, duke thënë se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Sa i përket

Lexo tërë artikullin
Haliti: Koha të pezullohet taksa, t`i hapet rrugë dialogut

Haliti: Koha të pezullohet taksa, t`i hapet rrugë dialogut

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se është koha që taksa ndaj Serbisë të pezullohet dhe t’i hapet rruga dialogut. Ai ka folur të hënën në “Studio e hapur” në RTK3. “Unë mendoj që është koha që

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE