Murati: Pala serbe shkaktoi tollovi në kufi, po përmirësohet qarkullimi

Murati: Pala serbe shkaktoi tollovi në kufi, po përmirësohet qarkullimi

Edhe sivjet gjatë hyrjes në Kosovë, bashkatdhetarët, sidomos ata që vijnë në atdhe përmes pikës kufitare në Merdare, po u bie të presin me orë të tëra për ta kaluar kufirin në mes të Serbisë dhe Kosovës, ka shkruar në

Lexo tërë artikullin
Gjermani, lirohen kosovarët e arrestuar për terrorizëm

Gjermani, lirohen kosovarët e arrestuar për terrorizëm

Dy vëllezërit me origjinë nga Kosova, të cilët u arrestuan në Dusiburg të Gjermanisë nën dyshimet se po përgatisnin një sulm terrorist, janë liruar nga autoritetet. Policia lokale ka deklaruar se ata janë liruar për shkak se, përkundër hetimeve intensive,

Lexo tërë artikullin
Veprimtari mitrovicas dhuron 500 kompjuterë për shkollat dhe OJQ-të e kësaj komune

Veprimtari mitrovicas dhuron 500 kompjuterë për shkollat dhe OJQ-të e kësaj komune

Të shtunën ka përfunduar shpërndarja e 500 kompjuterëve, të cilat në Mitrovicë i ka sjell veprimtari nga Mitrovica, me qëndrim në Holandë, Fitim Ismajli, drejtor i Shkollës Norderpoort nga Groningeni i Holandës. Nga 500 kompjuterët e ardhur, 450 u janë

Lexo tërë artikullin
Qytetarët e Prishtinës të alarmuar për ajrin e ndotur

Qytetarët e Prishtinës të alarmuar për ajrin e ndotur

Qendra për matjen e cilësisë së ajrit e vendosur nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, ka konstatuar se cilësia e ajrit ka qenë në nivelin e lartë të rrezikshmërisë, përkatësisht 430 grimca në milion. Qytetarët e kryeqytetit janë ata që përballen

Lexo tërë artikullin
LDK feston 27-vjetorin e themelimit, Mustafa: Lavdi flijuesve për demokraci

LDK feston 27-vjetorin e themelimit, Mustafa: Lavdi flijuesve për demokraci

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, në përvjetorin e themelimit të LDK-së ka thënë se, 27 vite më parë, gratë dhe burrat më të mirë të Kosovës u bashkuan për t’i dhënë fund errësirës. Në këtë mënyrë, doktor

Lexo tërë artikullin
Thaçi, para deputetëve: Specialja, avantazh për të vërtetën e Kosovës

Thaçi, para deputetëve: Specialja, avantazh për të vërtetën e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalimin e tij të përvitshëm para deputetëve të Kuvendit të Kosovës ka folur për proceset e përgjithshme në vend, më pas për murin në veri, Gjykatën Speciale etj. Para deputetëve të Kuvendit, ai u

Lexo tërë artikullin
Kosova, vatra e re e ISIS. Ushqen me rekrutë luftërat në Siri e Irak

Kosova, vatra e re e ISIS. Ushqen me rekrutë luftërat në Siri e Irak

Instituti Amerikan i Paqes ka publikuar një raport special mbi dinamikën e radikalizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm në Kosovë. Në raport ngrihet alarmi se Kosova, një vend pa histori te mëparshme të militantizmit fetar, është kthyer në burimin kryesor të

Lexo tërë artikullin
Kryetarët e 10 komunave me shumicë serbe nuk e pranojnë ministren Jevtiq

Kryetarët e 10 komunave me shumicë serbe nuk e pranojnë ministren Jevtiq

Përfaqësuesit e dhjetë komunave me shumicë serbe në Kosovë në konkluzat e takimit të përbashkët të mbajtur në Zveçan, thonë se nuk e pranojnë emërimin e Mirjana Jevtiq në detyrën e ministres së pushtetit lokal në vend të ministrit të

Lexo tërë artikullin
Djali i ish-presidentit Ibrahim Rugova rrezikon të dënohet me 10 vjet burg

Djali i ish-presidentit Ibrahim Rugova rrezikon të dënohet me 10 vjet burg

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ndryshuar aktakuzën ndaj grupit që udhëhiqej nga djali i ish-presidentit të Kosovës Ibrahim Rugova, Ukë Rugova. Lajmi.net ka siguruar komplet dosjen e aktakuzës që përmban 56 faqe. Prokuroria pretendon se Ukë Rugova, bashkë

Lexo tërë artikullin
Goditen rrjetet që piratojnë sinjalin e “Digitalb” në Kosovë

Goditen rrjetet që piratojnë sinjalin e “Digitalb” në Kosovë

Në Kosovë po zhvillohet një super-aksion i koordinuar kundër piraterisë televizive, në dëm të platformës “Digitalb”. Ky aksion i shtrirë në të gjithë territorin e vendit udhëhiqet nga Njësia e Krimeve Ekonomike në bashkërendim e bashkëpunim me policinë e Kosovës,

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE