Albin Kurti e quan teveqel Hashim Thaçin

Albin Kurti e quan teveqel Hashim Thaçin

Deputeti i Vetëvendosjes dhe ish –lideri i saj Albin Kurti, pas reagimit të kryetarit të vendit Hashim Thaçi, i cili deklaratën e Kurtit e ka cilësuar “qesharake e të rrezikshme”, presidentin e Kosovës e ka quajtur teveqel, transmeton Koha.net. Në

Lexo tërë artikullin
Gjuriq: Serbia pa Kosovën s’ka kuptim

Gjuriq: Serbia pa Kosovën s’ka kuptim

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar sot në Graçanicë se e ardhmja e Serbisë është e lidhur ngushtë me fatin e Kosovës, dhe se përpjekja do të vazhdojë së bashku me

Lexo tërë artikullin
Kosova, vend tranzit i trafikimit të drogës

Kosova, vend tranzit i trafikimit të drogës

Kosova është vend transit për trafikimin e drogës dhe jo destinacion i drogës, thonë autoritetet e rendit, një pohim i bazuar edhe në raportet ndërkombëtare për aktivitetet e grupeve të njohura si trafikues me substanca narkotike. Sipas shënimeve zyrtare vetëm

Lexo tërë artikullin
Tusk e Mogherini ia përsërisin Mustafës: Liberalizimi pas ratifikimit të Demarkacionit

Tusk e Mogherini ia përsërisin Mustafës: Liberalizimi pas ratifikimit të Demarkacionit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, po zhvillon takime të shumta në kuadër të vizitës në Nju Jork. Mustafa, i shoqëruar nga ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, në selinë e Kombeve të Bashkuara ka takuar presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk,

Lexo tërë artikullin
Ish-kryeadministratori i OKB-së, Kouchner: Kosova, histori suksesi

Ish-kryeadministratori i OKB-së, Kouchner: Kosova, histori suksesi

Për ish-kryeadministratorin e OKB-së në Kosovë, Bernard Kouchner, Gjykata speciale për Krimet e supozuara të Luftës nuk e dëmton imazhin e vendit. Duke folur në një intervistë pas marrjes së titullit “Honoris Causa” nga Universiteti Europian i Tiranës, ish-ministri i

Lexo tërë artikullin
Kosovë, Delawie në tryezën e OEAK: Korrupsioni gjymton ekonominë

Kosovë, Delawie në tryezën e OEAK: Korrupsioni gjymton ekonominë

Korrupsioni paraqet një pengesë të madhe për demokracinë dhe sundimin e ligjit, prish sistemin politik, institucionet dhe udhëheqësinë e tyre dhe nxit destabilitetin. Korrupsioni dëmton gjithashtu edhe sigurinë. Kështu është shprehur gjatë kësaj të marte ambasadori i Shteteve të Bashkuara

Lexo tërë artikullin
Kosovë, Thaçi dekoron gjeneralin e KFOR-it, Sir Jackson

Kosovë, Thaçi dekoron gjeneralin e KFOR-it, Sir Jackson

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në një takim komandantin e parë të KFOR-it në Kosovë, gjeneralin Sir Michael David Jackson, të cilin e ka dekoruar me medaljen ushtarake për shërbimin në Kosovë. Gjeneralit Sir Jackson, kjo medalje i

Lexo tërë artikullin
Kosovë, policia ndërhyn për dëbimin e banorëve. Një 12-vjeçare bie nga kati i dytë

Kosovë, policia ndërhyn për dëbimin e banorëve. Një 12-vjeçare bie nga kati i dytë

Një vajzë e moshës rreth 12-vjeçare është hedhur nga banesa e saj në lagjen “Dardani”, aty ku gjatë mbrëmjes së të hënës, Policia e Kosovës ndërhyri për largimin e banorëve nga objekti i banimit. Vajza me inicialet L.K. është dërguar

Lexo tërë artikullin
17 vjet nga themelimi i TMK-së, Kosova ende pa ushtri

17 vjet nga themelimi i TMK-së, Kosova ende pa ushtri

Këtu e 17 vjet më parë, pas marrëveshjes së Kumanovës dhe në pajtim me marrëveshjen e Rambujesë, ishte paraparë çarmatimi i ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe transformimi i saj në Trupat Mbrojtëse të Kosovës. Me hyrjen e trupave

Lexo tërë artikullin
Kisha ortodokse serbe, UP kërkon që t’i rikthehet prona

Kisha ortodokse serbe, UP kërkon që t’i rikthehet prona

Pas tensioneve të krijuara kohët e fundit rreth kishës së papërfunduar ortodokse në territorin e Universitetit “Hasan Prishtina”, ka reaguar edhe vet Universiteti i Prishtinës. Përmes një komunikate, UP-ja ka shprehur shqetësimin për ngjarjet e fundit rreth kësaj kishe. Të

Lexo tërë artikullin

ARKIVI I LAJMEVE