Biden shuplakë qeverisë së Kosovës për korrupsionin

Biden shuplakë qeverisë së Kosovës për korrupsionin

Analistët politikë kosovarë vlerësojnë se Biden i ka adresuar Qeverisë së Kosovës kritikën më të rëndë që dikush ia ka bërë ndonjëherë: “Mund të ecni përpara vetëm nëse e luftoni pandëshkueshmërinë, krimin dhe korrupsionin”, transmeton Flaka Luftimi i korrupsionit dhe

Lexo tërë artikullin
BIDEN: SECILI BIDEN QË DO TË LINDË DO TË VIJË NË KOSOVË

BIDEN: SECILI BIDEN QË DO TË LINDË DO TË VIJË NË KOSOVË

Zëvendës presidenti Joe Biden, në fjalimin e tij, në përurimin e rrugës me emrin e djalit të tij, Beau Biden, afër kampit amerikan Bondsteel, përveç emocioneve që ka shfaqur me këtë rast ka bërë edhe një premtim duke thënë thënë

Lexo tërë artikullin
KOSOVA PËRURON RRUGËN ME EMRIN E DJALIT TË JOE BIDEN

KOSOVA PËRURON RRUGËN ME EMRIN E DJALIT TË JOE BIDEN

Me një ceremoni solemne sot është përuar rruga që mban emrin e djalit të zëvendëspresidentit të SHBA-ve Beau Biden. Me këtë rast zëvendëspresidenti tha se djali i tij i cili vitin e kaluar ka vdekur nga kanceri ishte dashuruar në

Lexo tërë artikullin
Joe Biden në Kosovë: Miratoni demarkacionin

Joe Biden në Kosovë: Miratoni demarkacionin

Pas Beogradit, zëvendëspresidenti Amerikan Joe Biden, udhëtoi drejt Kosovës në kuadër të një vizite dy ditore në rajon për të nxitur vendet drejt rrugës së duhur të integrimit europian. Duke theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë aleatët më

Lexo tërë artikullin
Jahjaga: Përjetësisht mirënjohëse ndaj SHBA-ve

Jahjaga: Përjetësisht mirënjohëse ndaj SHBA-ve

Ish-presidentja Atifete Jahjaga ka thënë se do të jemi përjetësisht mirënjohëse ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës që kanë mbështetur Kosovën në përpjekjen e saj për të ndërtuar shtet të lirë dhe të pavarur. Jahjaga këto komente i bëri pas

Lexo tërë artikullin
Kosovë, dorëhiqet shefi i grupit të PDK-së

Kosovë, dorëhiqet shefi i grupit të PDK-së

Adem Grabovci ka dhënë dorëheqje nga posti i shefit të Grupit Parlamentar të PDK-së. Ai nëpërmjet një letre të dërguar mediave ka shpjeguar arsyen e kësaj dorëheqje. Grabovci ka thënë shkurt për “Telegrafin” se është e vërtetë që tani e

Lexo tërë artikullin
Biden mbërrin në Prishtinë, pritet nga Thaçi

Biden mbërrin në Prishtinë, pritet nga Thaçi

Zv/presidenti amerikan Joe Biden mbërriti në aeroportin e Prishtinës, ku u prit nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Biden do të vijojë takimet zyrtare me Thaçin dhe kryeministrin Isa Mustafa ditën e nesërme. Më parë gjatë ditës Biden vizitoi Serbinë,

Lexo tërë artikullin
Bruksel – dështojnë negociatat për telekomunikacionin

Bruksel – dështojnë negociatat për telekomunikacionin

Delegacioni i Prishtinës dhe Beogradit nuk kanë arritur të gjejnë një zgjidhje për mosmarrëveshjet në telekomunikacion, edhe pse mendohet se këto bisedime do të vazhdonjë edhe më tej. Këtë lajm e ka bërë të ditur drejtori i Zyrës për Kosovën

Lexo tërë artikullin
SHTETASIT KOSOVËS NË ITALI NGA SOT MUND TË KRYEJNË SHËRBIMET NË BARI

SHTETASIT KOSOVËS NË ITALI NGA SOT MUND TË KRYEJNË SHËRBIMET NË BARI

Shërbimet ofrohen në bazë të marrëveshjes ndërshtetërore mes Kosovës dhe Shqipërisë për të mbështetur njëra tjetrën në shërbimin diplomatik dhe konsullor. Shtetasit kosovarë që jetojnë në Itali prej sot shërbime konsullore t’iu ofrohen të gjithë qytetarëve edhe në qytetin e

Lexo tërë artikullin
EULEX-I NUK PËRFSHIHET NË AFERËN E PËRGJIMEVE

EULEX-I NUK PËRFSHIHET NË AFERËN E PËRGJIMEVE

Misioni i BE-së për sundimin e ligjit në Kosovë i ka deklaruar Radios Evropa e Lirë se vetëm në rrethana të jashtëzakonshme dhe në marrëveshje me kryeprokurorin e Kosovës, EULEX-i mund të marrë përsipër raste të reja të aferave korruptive

Lexo tërë artikullin