Kosovë, pas gazit lotsjellës vendoset data e seancës së demarkacionit

Kosovë, pas gazit lotsjellës vendoset data e seancës së demarkacionit

Pavarësisht hedhjes së gazit lotsjellës për të disatën herë, Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur këtë të mërkurë, që seanca për ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi të mbahet më 1 shtator, duke nisur nga ora

Lexo tërë artikullin
Kosovë, koalicioni duket se nuk i ka votat për ratifikimin e Demarkacionit

Kosovë, koalicioni duket se nuk i ka votat për ratifikimin e Demarkacionit

Numri i deputetëve që po e kundërshtojnë marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi tashmë është rritur, madje edhe në radhët e partive të koalicionit qeverisës. Sipas deklarimeve të deritanishme rezulton se koalicioni nuk i ka numrat për ratifikimin e

Lexo tërë artikullin
Kosovë-Serbi, arrihet marrëveshja për tekstet shqip në Luginën e Preshevës

Kosovë-Serbi, arrihet marrëveshja për tekstet shqip në Luginën e Preshevës

Ministri i Arsimit nga Republika e Serbisë, Srgjan Verbiç, si dhe kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar për Luginën e Preshevës, kanë nënshkruar këtë të martë marrëveshjen për sigurimin e teksteve shkollore për mësim në gjuhën shqipe. Zyrtari nga Beogradi ka

Lexo tërë artikullin
Kosova do ta realizojë ëndrrën olimpike

Kosova do ta realizojë ëndrrën olimpike

Edicioni i 31-të i Lojërave Olimpike Verore nisi më 5 gusht në Rio Janeiro të Brazilit, por për disa sportistë do të jetë hera e parë që marrin pjesë. Kosova, e cila u bë anëtare e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar para

Lexo tërë artikullin
Kosovë, Policia gjen dëshmi relevante të sulmit ndaj Kuvendit

Kosovë, Policia gjen dëshmi relevante të sulmit ndaj Kuvendit

Policia e Kosovës ka gjetur një numër dëshmish në afërsi të Kuvendit të Kosovës gjatë periudhës së zhvillimit të hetimeve, përfshirë edhe një mjet për hedhjen e predhave, i kanë thënë Radios Evropa e Lirë zyrtarë të policisë, që megjithatë,

Lexo tërë artikullin
Mustafa: Sulmi në Kuvend, sulm mbi pavarësinë- nuk lejojmë terrorizim të shtetit

Mustafa: Sulmi në Kuvend, sulm mbi pavarësinë- nuk lejojmë terrorizim të shtetit

Mbi sulmin e mbrëmshëm në Kuvendin e Kosovës ka reaguar edhe kryeministri Isa Mustafa, transmeton Flaka. “Sulmi mbi ndërtesën e Kuvendit të Republikës së Kosovës, është atak ndaj pavarësisë sonë. Kuvendi është organi më i lartë legjislativ, simbol i rregullimit

Lexo tërë artikullin
Serbi, Gjuriç: Nuk do ta heqim Kosovën nga Kushtetuta

Serbi, Gjuriç: Nuk do ta heqim Kosovën nga Kushtetuta

Drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka deklaruar se Serbia nuk do ta ndryshojë Kushtetutën e saj, gjë që do të kërkonte heqjen e Kosovës prej saj, pasi kjo paraqet besimin e 90 për qind

Lexo tërë artikullin
Thaçi: Demarkacioni mbështetet nga presidenti Obama. Të dëshmojmë se jemi shtet serioz

Thaçi: Demarkacioni mbështetet nga presidenti Obama. Të dëshmojmë se jemi shtet serioz

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë fjalimit të tij në debatin për demarkacionin me Malin e Zi tha se, ky debat i ka munguar Kosovës prej një viti. “Kam nderin dhe kënaqësinë që të kontribuoj në këtë debat të sotëm.

Lexo tërë artikullin
Thaçi: Demarkacioni mbështetet nga presidenti Obama. Të dëshmojmë se jemi shtet serioz

Thaçi: Demarkacioni mbështetet nga presidenti Obama. Të dëshmojmë se jemi shtet serioz

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë fjalimit të tij në debatin për demarkacionin me Malin e Zi tha se, ky debat i ka munguar Kosovës prej një viti. “Kam nderin dhe kënaqësinë që të kontribuoj në këtë debat të sotëm.

Lexo tërë artikullin
Debati: Presidenti dhe kryeministri mbështesin demarkacionin

Debati: Presidenti dhe kryeministri mbështesin demarkacionin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u bëri thirrje sot pjesëmarrësve në tryezën shkencore-profesionale që të bëjnë “debat të hapur dhe profesional dhe të shpalosin argumentet. Ai tha se shenjimi i vijës kufitare me Malin e Zi ka marrë mbështetje nga

Lexo tërë artikullin