Kuka: VetëPputin ka lejuar flamurin e Kosovës në Rusi

Kuka: VetëPputin ka lejuar flamurin e Kosovës në Rusi

Driton Kuka trajneri i xhudisteve, Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova, shpalosi edhe detajet se si u bë puna që në mes të Rusisë të valojë flamuri kosovar dhe të intonohet himni shtetëror i Kosovës. Ai tha se kjo ka qenë

Lexo tërë artikullin
Deputetja Gaxherri përkujton 26 vjetorin e rënies së Nurije Zekajt

Deputetja Gaxherri përkujton 26 vjetorin e rënies së Nurije Zekajt

Më 23 prill të vitit 1990 në një komplot të përgatitur nga shërbimet sekrete të shtetit të atëhershëm jugosllav, në një aksident të orkestruar nga UDB jugosllave, humbën jetën Naser Veliu dhe veprimtarja e çështjes kombëtare Nurije Zekaj nga Kosova.

Lexo tërë artikullin
Mustafa: Zgjedhjet serbe, vetëm një grumbullim votash

Mustafa: Zgjedhjet serbe, vetëm një grumbullim votash

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e ka cilësuar mbajtjen e zgjedhjve të Serbisë në Kosovë vetëm një proces që ka lidhje me pikat e grumbullimit të votave të qytetareve që kanë dy shtetësi. “Zgjedhjet mbahen. Ne nuk kemi një marrëveshje

Lexo tërë artikullin
Mustafa: Presim cendimin politik për liberalizimin e vizave

Mustafa: Presim cendimin politik për liberalizimin e vizave

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka komentuar sot lidhur me atë se Kosova do të ketë kushte për liberalizimin e vizave, duke thënë se ka deklarata të llojllojshme, mirëpo jo zyrtare.  Ai ka thënë se Kosova ka plotësuar

Lexo tërë artikullin
Bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë, ministrat e Financave diskutojnë lehtësirat

Bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë, ministrat e Financave diskutojnë lehtësirat

Ministrat e Financave të Shqipërisë dhe Kosovës diskutuan në Tiranë për masat e tjera që do të ndërmerren për të lehtësuar tregtinë dhe bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve.    Takimi i paraprin mbledhjes së përbashkët të qeverive, në fund të

Lexo tërë artikullin
Kosovë, prej sot ndahen rrugët e opozitës, s’ka bashkëpunim

Kosovë, prej sot ndahen rrugët e opozitës, s’ka bashkëpunim

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka thënë se prej sot nuk ka bashkëpunim në mes tri partive opozitare. Ymeri tha se  AAK e Nisma kanë vendosur që tash e tutje kundërshtimin e tyre ta vazhdojnë pa Vetëvendosjen. Ky  vendim

Lexo tërë artikullin
Të premten hapet zyrtarisht gara për kreun e PDK-së

Të premten hapet zyrtarisht gara për kreun e PDK-së

Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës ka vendosur që, nga e premtja, të hapë zyrtarisht garën për kryetarin e partisë, ndërsa votimi për pasardhësin e Hashim Thaçit në PDK do të bëhet në Konventën e partisë më 7 maj.

Lexo tërë artikullin
Kosovë, takohen liderët e pozitës dhe opozitës

Kosovë, takohen liderët e pozitës dhe opozitës

Disa muaj pas gazit lotsjellës dhe bllokimit të institucioneve e refuzimit për dialog, liderët e partive politike kosovare nga pozita dhe opozita janë ulur së bashku në një tryezë të përbashkët. Liderët partiakë kanë pranuar të ulen në tryezë diskutimi

Lexo tërë artikullin
Ndryshon formati në negociatat Kosovë-Serbi

Ndryshon formati në negociatat Kosovë-Serbi

Analisti dhe politikani serb, Dushan Janjiq ka thënë se qeveria serbe për të arritur sukses diplomatik në negociatat e Brukselit, që marrëveshjet e arritura të respektohen, por edhe të zgjidhet kriza e fundit është e nevojshme të ndryshohet formati i

Lexo tërë artikullin
Hahn, ndërmjetësim në Kosovë

Hahn, ndërmjetësim në Kosovë

Më 17 maj Kosovën do ta vizitojë Komisioneri Europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, i cili do të takojë liderët politikë atje për të parë mundësinë e zgjidhjes së krizës politike. Komisioneri pritet të ndërmjetësojë mes palëve një marrëveshje për të

Lexo tërë artikullin