Specialja me kosto të madhe për Kosovën, në fund të muajit aktakuzat e para

Specialja me kosto të madhe për Kosovën, në fund të muajit aktakuzat e para

Janë mbi 250 persona të cilët janë ftuar nga Gjykata Speciale deri më tani në cilësi të ndryshme për intervistim. Derisa këto ftesa janë shpeshtuar ditëve të fundit, thuhet se deri në fund të muajit do të rezultojë me ngritjen

Lexo tërë artikullin
AKR-ja drejt Kurtit, NISMA në opozitë

AKR-ja drejt Kurtit, NISMA në opozitë

Zyrtarë të AKR-së po thonë se janë të hapur për bisedime me Lëvizjen Vetëvendosje që të jenë pjesë e qeverisë së ardhshme. Islam Pacolli zyrtar i AKR-së ka thënë për Express se në momentin që certifikohen zgjedhjet çdo bisedim me

Lexo tërë artikullin
“Presidenti 2021”, pika e nxehtë e negociatave LVV – LDK

“Presidenti 2021”, pika e nxehtë e negociatave LVV – LDK

Marrëveshja eventuale për koalicionin e ardhshëm qeverisës ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, pritet të përfshijë edhe çështjen e presidentit të ardhshëm të Kosovës, i cili sipas mandatit kushtetues duhet të zgjidhet në pranverën e vitit 2021. Lidhja

Lexo tërë artikullin
Palmer: Presim që Kurti të jetë partner i mirë dhe i fuqishëm i SHBA-së

Palmer: Presim që Kurti të jetë partner i mirë dhe i fuqishëm i SHBA-së

Përfaqësuesi i posaçëm i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se mundësitë e reja ekonomike dhe investimet e huaja në Kosovë dhe Serbi, mund ta bëjnë më të lehtë

Lexo tërë artikullin
Hooper: Marrëveshja Kosovë-Serbi ekziston, çështja është zbatimi

Hooper: Marrëveshja Kosovë-Serbi ekziston, çështja është zbatimi

Ish-zyrtari i Departamentit amerikan të Shtetit dhe analisti James Hooper, tha se një marrëveshje Kosovë-Serbi ekziston, por vështirësia është te zbatimi i saj. Zoti Hooper, i cili ka përvojë në negociatat diplomatike dhe në çështjet e Ballkanit, i tha Zërit

Lexo tërë artikullin
Thaçi: Dialogu të vazhdojë pa kushtëzime

Thaçi: Dialogu të vazhdojë pa kushtëzime

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të vazhdojë pa kushtëzime, ka deklaruar në një bisedë telefonike për Radion Evropa e Lirë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili zhvilloi të martën në Paris një takim të përbashkët me presidentin francez,

Lexo tërë artikullin
Daçiq ia rreh shpinën kryeministrit të Shqipërisë: Rama po më pëlqen më shumë se Kurti për minishengenin

Daçiq ia rreh shpinën kryeministrit të Shqipërisë: Rama po më pëlqen më shumë se Kurti për minishengenin

Në çështjen e idesë së minishengenit, Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se pëlqen Ramën më shumë se sa Kurtin. Pikërisht kjo ide është arsyeja pse kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kandidati për kryeministër, Albin Kurti,

Lexo tërë artikullin
Zyra e BE-së: Nuk ka datë të caktuar për liberalizim të vizave

Zyra e BE-së: Nuk ka datë të caktuar për liberalizim të vizave

Zyra e BE-së në Kosovë ka thënë se nuk ka një afat të caktuar për vizat. “Nuk ka një afat të caktuar për procesin e liberalizimit të vizave dhe është në dorën e shteteve anëtare të BE-së në Këshill që

Lexo tërë artikullin
Kurti takohet me Komisionerin Hahn

Kurti takohet me Komisionerin Hahn

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka takuar Komisionerin për Politika të Fqinjësisë dhe Negociatat për Zgjerim, Johannes Hahn. Kurti ka njoftuar se me Hahn ka biseduar për bashkëpunimin ndërmjet Kosovës dhe BE-së po edhe tema të tjera. Ai gjithashtu

Lexo tërë artikullin
Te NISMA thonë se komunikata e VV-së është kërcënim

Te NISMA thonë se komunikata e VV-së është kërcënim

Skender Reqica, anëtari i kryesisë në Nismën Socialdemokrate, e quan kërcënim të drejtpërdrejtê ndaj institucioneve të drejtësisë një komunikatë të Lëvizjes Vetëvendosje. Ai duke reaguar në rrjetin social Facebook ka theksuar se veprimet e VV nuk kanë lidhje me demokracinë, ligjin

Lexo tërë artikullin

REKLAMA