Bankat përfitojnë nga kreditë për Bajram dhe pushime

Bankat përfitojnë nga kreditë për Bajram dhe pushime

Një numër bankash komerciale ka ditë që kanë kanë paraqitur oferta për kredi për festën e Bajramit, që bëhen pothuajse çdo vit, ngjashëm me ato për kredi për pushime verore. Ofertat përfshijnë interesin prej mbi 6 për qind që kërkohet

Lexo tërë artikullin
Thaçi: Serbët nuk janë kundër formimit të armatës së Kosovës

Thaçi: Serbët nuk janë kundër formimit të armatës së Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaroi se procesi i themelimit të ushtrisë është duke vazhduar. “Ajo cfarë është e rëndësishme është se serbët nuk janë kundër themelimit të ushtrisë, por janë disa kushtëzime të cilat duhet të tejkalohen përmes një

Lexo tërë artikullin
Jevtic: Edhe 17 vjet pas lufte, mbi 200 mijë të zhvendosur

Jevtic: Edhe 17 vjet pas lufte, mbi 200 mijë të zhvendosur

Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Refugjatëve, ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtic në një letër të hapur për opinionin vlerëson që edhe 17 vjet pas luftës në Kosovë ende çështja e kthimit të zhvendosurve është tema

Lexo tërë artikullin
Mustafa: Kosova, pjesë e paqes dhe stabilitetit në rajon e në botë

Mustafa: Kosova, pjesë e paqes dhe stabilitetit në rajon e në botë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori pjesë në punimet e Takimit Ndërkombëtar të Lidershipit, në të cilin po marrin pjesë rreth 250 përfaqësues nga shtete të ndryshme të botës. Mustafa, po ashtu, ka zhvilluar një takim të veçantë

Lexo tërë artikullin
Demarkacioni me Malin e Zi, drejt rishikimit

Demarkacioni me Malin e Zi, drejt rishikimit

Marrëveshja për demarkacionin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi po shkon drejt rishikimit, thonë analistët politik. Sipas tyre, nënshkruesit e kësaj marrëveshjeje, ish-lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, tani president i Kosovës, dhe kryeministri Isa Mustafa,

Lexo tërë artikullin
Ilir Deda tregon pse u largua nga Vetëvendosje

Ilir Deda tregon pse u largua nga Vetëvendosje

Gazi lotsjellës dhe dhuna brenda institucioneve, kanë qenë arsyet e ndarjes me Lëvizjen “Vetëvendosje”, ka thënë deputeti Ilir Deda. Kështu tha ai kur iu kërkua të komentojë pamjet në të cilat shfaqet Albin Kurti duke u prirë disa të rinjve

Lexo tërë artikullin
Dita e çlirimit në Podujevë nisi me përurimin e dy objekteve

Dita e çlirimit në Podujevë nisi me përurimin e dy objekteve

Për nder të Ditës së Çlirimit të Podujevës është përuruar objekti i Qendrës së Mjekësisë Familjare në Batllavë dhe objekti i Zyrës së Gjendjes Civile në Orllan si dhe janë bërë homazhe dhe janë vendosur kurora lulesh në komplekset memoriale.

Lexo tërë artikullin
Liberalizimi i vizave për Kosovën, Fajon: Kushtet janë përmbushur

Liberalizimi i vizave për Kosovën, Fajon: Kushtet janë përmbushur

Komisioni për lirinë qytetare, drejtësinë dhe punët e brendshme të Parlamentit Europian zhvilloi të enjten debatin e parë lidhur me raportin për heqjen e vizave për Kosovën. Draftraporti është përgatitur dhe prezantuar të enjten nga deputetja sllovene, Tanja Fajon, e

Lexo tërë artikullin
Kosova i vendos kushte Serbisë, Gjuriç i bën apel Brukselit

Kosova i vendos kushte Serbisë, Gjuriç i bën apel Brukselit

Qeveria e Kosovës fajëson Serbinë për atë që e cileson si bllokim të zbatimit të marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut të zhvilluar në Bruksel, “duke mos ndërmarrë asnjë hap në drejtim të përmbushjes së detyrimeve të saj”. “Pa

Lexo tërë artikullin
Kosovë, përkujtohet me shtatore 73-vjetori i lindjes së Ukshin Hotit

Kosovë, përkujtohet me shtatore 73-vjetori i lindjes së Ukshin Hotit

Në nder të 73-vjetorit të lindjes së veprimtarit, atdhetarit dhe intelektualit, Ukshin Hoti, në oborrin e Universitetit Publik të Prizrenit nisën punimet për shtatoren, që do t’i dedikohet atij. Figura e veprimtarit u vlerësua lart nga përfaqësues të institucioneve të

Lexo tërë artikullin

REKLAMA