EULEX-i pa mandat, shtyhen çështjet gjyqësore. Mes tyre edhe e Sylës

EULEX-i pa mandat, shtyhen çështjet gjyqësore. Mes tyre edhe e Sylës

Avokati Tomë Gashi i ka thënë “KosovaPress”-it se seanca gjyqësore që ishte parashikuar të mbahej sot ndaj ish-deputetit Azem Syla dhe të tjerëve nuk është mbajtur. Kjo, për arsye se – siç thotë Gashi, -mandati i EULEX-it ka përfunduar dhe

Lexo tërë artikullin
Kosovë, 8 vite nga hyrja në fuqi e Kushtetutës. Sfidë mbetet zbatimi i saj

Kosovë, 8 vite nga hyrja në fuqi e Kushtetutës. Sfidë mbetet zbatimi i saj

Sot bëhen 8 vite nga hyrja në fuqi e Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Ish-anëtari i Komisionit për Hartimin e Kushtetutës, njëherazi nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, Arsim Bajrami ka vlerësuar të martën për “Epokën e re” se funksioni

Lexo tërë artikullin
Kroacia premton mbështetje për Kosovën

Kroacia premton mbështetje për Kosovën

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Hajredin Kuçi, ka pritur sot në një takim njoftues ambasadoren e Kroacisë, Marija Kapitanovic, të cilës i ka dëshiruar mirëseardhje në Kosovë, duke theksuar bashkëpunimin e shkëlqyer ndërshtetëror. Zëvendëskryeministri Kuçi gjithashtu ka shprehur gatishmërinë e

Lexo tërë artikullin
18 vite pas luftës, Besarta, e mbijetuara e Jasharëve

18 vite pas luftës, Besarta, e mbijetuara e Jasharëve

Sytë e saj panë shumë. Ishin sytë e një 10-vjeçareje e cila mbajti mbi supe peshën e rëndë të një lufte plotë ideale. Sot 28-vjeçe, Besarta Jashari, vajza e Hamzës dhe mbesa e Ademit, dy luftëtarëve legjendarë të luftës së

Lexo tërë artikullin
Gjermania e prerë: Pa Kosovën në OKB, Serbia nuk mund të jetë pjesë e BE-së

Gjermania e prerë: Pa Kosovën në OKB, Serbia nuk mund të jetë pjesë e BE-së

Siç ka thënë njëri nga deputetët nga koalicioni qeverisës CDU/CSU, “udhëheqjes së shtetit serb, para dy vitesh u ishte thënë se anëtarësimi i Kosovës në OKB do të jetë një nga kushtet që Serbia të pranohet në BE”. Sipas fjalëve

Lexo tërë artikullin
Do të mblidhet kryesia e Kuvendit të Kosovës

Do të mblidhet kryesia e Kuvendit të Kosovës

Kryesia e Kuvendit të Kosovës pritet të mbajë takimin e radhës, ku janë paraparë disa pika në rend dite për seancën e ardhshme të Legjislativit. Pikat e rendit të ditës: 1. Miratimi i procesverbalit nga mbledhja e mëparshme, 2. Përgatitjet

Lexo tërë artikullin
Serbia, mirënjohëse Kinës për mosnjohjen e Kosovës dhe investimet

Serbia, mirënjohëse Kinës për mosnjohjen e Kosovës dhe investimet

Serbia e vlerëson lart mbështetjen e palëkundur të Kinës për sovranitetin dhe integritetin e saj territorial, i tha agjencisë së lajmeve “Reuters” kryetarja e Parlamentit serb, Maja Gojkoviç, përpara vizitës zyrtare të Presidentit kinez, Xi Jinping. “Shpresoj që kjo vizitë

Lexo tërë artikullin
Të gatshëm të bisedojmë me Opozitën

Të gatshëm të bisedojmë me Opozitën

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa në një intervistë për Deutsche Wellen për debatin me Opozitën për demarkacionin me Malin e Zi, dialogun me Serbinë, vazhdimin e mandatit të misionit EULEX dhe Gjykatën Speciale. Intervista e plotë: DW: Zoti Kryeministër, sa

Lexo tërë artikullin
Përdorimi i drogës, shqetësim në rritje

Përdorimi i drogës, shqetësim në rritje

Në Kosovë janë rreth 25 mijë përdorues të substancave narkotike. Rreth pesë mijë nga ta konsiderohet se janë përdorues aktiv, thotë Safet Blakaj, drejtues i Qendrës Mediko-Psikoterapeutike “Labirint”. Këtë e ka verifikuar së voni edhe një hulumtim i Institutit Kombëtar

Lexo tërë artikullin
EULEX-i në Kosovë deri në qershor të vitit 2018

EULEX-i në Kosovë deri në qershor të vitit 2018

Qeveria e Kosovës i ka dhënë mbështetje vazhdimit të mandatit të misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit – EULEX-it, edhe për dy vite tjera. Vazhdimi i mandatit të EULEX-it ka marrë mbështetjen përmes miratimit të dy Projektligjeve përkatëse,

Lexo tërë artikullin

REKLAMA