Ambasadori kanadez paralajmëron investime në Kosovë

Ambasadori kanadez paralajmëron investime në Kosovë

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Petrit Selimi, ka pritur sot ambasadorin kanadez Daniel Maksymiuk. Ministri Selimi ka falënderuar ambasadorin Maksymiuk për përkrahjen e vazhdueshme që Kanadaja po i ofron shtetit të Kosovës. Me këtë

Lexo tërë artikullin
Kosovë, Kuvendi miraton ligjin kundër financimit të terrorizmit

Kosovë, Kuvendi miraton ligjin kundër financimit të terrorizmit

Me 58 vota pro dhe 7 abstenime, Kuvendi i Kosovës miratoi në lexim të dytë projektligjin për “Parandalimin e pastrimit të parave dhe Luftimin e financimit të terrorizmit”. Kryetari i Komisionit për Buxhetin dhe Financat, Naser Osmani, i cili arsyetoi

Lexo tërë artikullin
Demarkacioni me Malin e Zi, hendek në politikë

Demarkacioni me Malin e Zi, hendek në politikë

Përfaqësuesit e banorëve të brezit kufitar mes Kosovës dhe Malit të Zi, vazhdojnë t’ju bëjnë thirrje autoriteteve të vendit që të gjejnë një zgjidhje tjetër për shënjimin e vijës kufitare me shtetin fqinj. Ata thonë se marrëveshja e arritur vitin

Lexo tërë artikullin
EULEX po mundohet t’i tregojë muskujt

EULEX po mundohet t’i tregojë muskujt

Javë më parë misioni i EULEX-it zhvilloi aksionin e tij për krimin e organizuar, duke arrestuar tetë persona, mes tyre edhe deputetin e Kuvendit të Kosovës, Azem Syla nga radhët e PDK-së. Pas një jave, u bë edhe aksioni i

Lexo tërë artikullin
Cilësia e ajrit në Kosovë ishte katastrofale

Cilësia e ajrit në Kosovë ishte katastrofale

Përveç termocentraleve të KEK-ut në Obiliq,numri i madh i automjeteve dhe vjetërsia e tyre që mbingarkojnë komunikacionin në Prishtinë, konsiderohen ndotësitë kryesor të ajrit në kryeqytetit Mirëpo, pavarësisht kësaj niveli i cilësisë ajrit në Prishtinë dhe në tërë Kosovën po

Lexo tërë artikullin
Mustafa: Kosova para shanseve të mëdha

Mustafa: Kosova para shanseve të mëdha

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa, përmes një postimi në facebook, ka thënë se Kosova gjendet para shanseve të mëdha. Lexojeni të plotë postimin e Mustafës në facebook: “Qytetarë të nderuar, Kosova gjendet para shanseve të mëdha! Filluam implementimin e marrëveshjes

Lexo tërë artikullin
“Loja politike” me fatin e personave të pagjetur

“Loja politike” me fatin e personave të pagjetur

Zbardhja e fatit të personave të pagjeturve, të cilët janë zhdukur gjatë luftës në Kosovë, pavarësisht që trajtohet si çështje humane, megjithatë vazhdon të jetë një çështje që mbahet peng nga politika, vlerësojnë zyrtarët e institucioneve të Kosovës përgjegjës për

Lexo tërë artikullin
Liberalizimi nuk e bind opozitën për Demarkacionin

Liberalizimi nuk e bind opozitën për Demarkacionin

Ratifikimi i marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi për shënjimin e vijës kufitare është kusht për aplikimin e liberalizimit të vizave për Kosovën, ka porositur të hënën Komisionari për Politikë Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociata për Zgjerim,Johannes Hahn. Por,

Lexo tërë artikullin
Hahn: Demarkacioni, pastaj liberalizimi i vizave

Hahn: Demarkacioni, pastaj liberalizimi i vizave

Komisioneri për Politikë Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociata për Zgjerim, Johannes Hahn, pas një takimi që ka zhvilluar me krerët e partive në pushtet dhe atyre në opozitë, ka deklaruar se pa zgjidhjen e çështjes së demarkacionit kufitar me Malin

Lexo tërë artikullin
Aksion i madh i policisë në Prishtinë, arrestohet një person

Aksion i madh i policisë në Prishtinë, arrestohet një person

Policia e Kosovës sot në orët e hershme të mëngjesit ka ndërmarr aksion bastisjesh në kryeqytet. Aksioni është zhvilluar në rrugët “Shaip Spahia” në afërsi të varrit të presidentit Ibrahim Rugova. Indeksonline ka qenë në vendin e ngjarjes, ku me

Lexo tërë artikullin

REKLAMA