Kosovë, eurodeputetët takohen me krerët e shtetit për MSA-në

Kosovë, eurodeputetët takohen me krerët e shtetit për MSA-në

Deputetë të Parlamentit Europian, të kryesuar nga eurodeputeti Tonino Picula, kanë qëndruar të hënën në Prishtinë, ku janë takuar me deputetët kosovarë të Komisionit parlamentar për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit. Gjatë qëndrimit në Prishtinë, eurodeputetët janë pritur në takime të veçanta

Lexo tërë artikullin
Lunaçek: Opozita të jetë përkrahëse e çështjeve evropiane

Lunaçek: Opozita të jetë përkrahëse e çështjeve evropiane

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek ka thënë se është e rëndësishme që edhe Opozita të përkrahë çështjet që kanë të bëjnë me Integrimet Evropiane. Sipas saj është me rëndësi që partitë Opozitare në Kosovë të binden për pjesëmarrje në

Lexo tërë artikullin
Ahmetaj në Prishtinë, takon homologun Hoti

Ahmetaj në Prishtinë, takon homologun Hoti

Ministri i Financave Arben Ahmetaj ka takuar homologun kosovar, Avdullah Hoti. Takimi mes dy ministrave vjen pas takimit të zhvilluar në Tiranë për lehtësimin e procedurave me qëllim nxitjen e tregtisë. Takimi u zhvillua edhe në kuadër të mbledhjes së

Lexo tërë artikullin
Thaçi pret në takim një delegacion nga PE-ja

Thaçi pret në takim një delegacion nga PE-ja

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim një delegacion të Parlamentit Evropian të kryesuar nga, Tonino Picula. Ata do të diskutojnë për zhvillimet e fundit në vend.

Lexo tërë artikullin
Ban Ki – Moon i shqetësuar me moszbatimin e Marrvëveshjes

Ban Ki – Moon i shqetësuar me moszbatimin e Marrvëveshjes

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki – Moon, ka shprehur shqetësimin e tij rreth ritmit të ngadalshëm të zbatimit të marrëveshjeve të dala nga dialogu i Kosovës me Serbinë. Në raportin e OKB-ës, për Kosovën, që paraqitet sot, Ban

Lexo tërë artikullin
Demarkacioni, opozita paralajmëron rikthim në kuvendin e Kosovës

Demarkacioni, opozita paralajmëron rikthim në kuvendin e Kosovës

Opozita ka paralajmëruar rikthimin në kuvendin e Kosovës, pasi pritet të ratifikohet Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi. Lëvizja Vetëvendosje thotë se me çdo kusht do të angazhohet për ndalimin e këtij aprovimi. Qeveria, ndërkaq këtë Marrëveshje pritet ta

Lexo tërë artikullin
Rusia kërkon rritjen e kapaciteteve policore të UNMIK-ut për Gjykatën Speciale

Rusia kërkon rritjen e kapaciteteve policore të UNMIK-ut për Gjykatën Speciale

Kundërshtarët e Pavarësisë së Kosovës që vazhdojnë ta konsiderojnë UNMIK-un faktor të rëndësishëm kanë kërkuar rifuqizim të misionit të Kombeve të Bashkuara në fushën e sundimit të ligjit dhe në polici. Është anëtari i përhershëm i Këshillit të Sigurimit, Rusia,

Lexo tërë artikullin
Kosovë, protesta e opozitës: Qeveria po shet territorin për vizat

Kosovë, protesta e opozitës: Qeveria po shet territorin për vizat

Mijëra qytetarë janë mbledhur këtë të shtunë në sheshin “Skenderbeu” në Prishtinë, në protestën e dy subjekteve opozitare AAK dhe Nisma për të kundërshtuar demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të Zi dhe Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Kryetari i

Lexo tërë artikullin
Demarkacioni me Malin e Zi, para heqjes së vizave

Demarkacioni me Malin e Zi, para heqjes së vizave

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar se Kuvendi duhet ta ratifikojë së shpejti marrëveshjen për demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të zi, pasi sipas tij, kusht i Bashkimit Europian është që kjo të ndodhë para se Parlamenti Europian të

Lexo tërë artikullin
Kosovë, opozita proteston sot

Kosovë, opozita proteston sot

Dy partitë opozitare në Kosovë, AAK dhe NISMA, kanë paralajmëruar se protesta e ftuar për të shtunën, duke nisur nga ora 14:00, në Prishtinë do të jetë më masivja që nga paslufta. Në një konferencë për mediet, të mbajtur në

Lexo tërë artikullin

REKLAMA