Demarkacioni me Malin e Zi, para heqjes së vizave

Demarkacioni me Malin e Zi, para heqjes së vizave

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar se Kuvendi duhet ta ratifikojë së shpejti marrëveshjen për demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të zi, pasi sipas tij, kusht i Bashkimit Europian është që kjo të ndodhë para se Parlamenti Europian të

Lexo tërë artikullin
Kosovë, opozita proteston sot

Kosovë, opozita proteston sot

Dy partitë opozitare në Kosovë, AAK dhe NISMA, kanë paralajmëruar se protesta e ftuar për të shtunën, duke nisur nga ora 14:00, në Prishtinë do të jetë më masivja që nga paslufta. Në një konferencë për mediet, të mbajtur në

Lexo tërë artikullin
Haradinaj: Alternativa jonë e re, dialog dhe njohje reciproke me Serbinë

Haradinaj: Alternativa jonë e re, dialog dhe njohje reciproke me Serbinë

Në pjesën e tretë të emisionit “Top Story” të kësaj të enjteje, përballë gazetarit Sokol Balla ishte ulur kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, një prej partive më të zëshme opozitare në Kosovë, e cila është në prag të

Lexo tërë artikullin
Mustafa: Do rishohim formatin e bisedimeve me Serbinë

Mustafa: Do rishohim formatin e bisedimeve me Serbinë

Kosova do të rishikojë formatin e bisedimeve me Serbinë. Kryeministri Isa Mustafa tha për Zërin e Amerikës se shkak për këtë është bërë qëndrimi i Beogradit ndaj Prishtinës. Do ta rishikojmë edhe njëherë formatin. Për mua është me rëndësi që

Lexo tërë artikullin
Në qershor, takimi në nivelin më të lartë Kosovë-Serbi?

Në qershor, takimi në nivelin më të lartë Kosovë-Serbi?

Në selinë e Bashkimit Evropian në Bruksel, po punohet që të mbahet rundi i ri dialogut në nivelin më të lartë politik Prishtinë-Beograd, porse ky takim do të zhvillohet pasi të formohet Qeveria e re serbe. Formimi i kësaj Qeverie

Lexo tërë artikullin
Kosovë, PDK: Ende shpejt për formatimin e qeverisë

Kosovë, PDK: Ende shpejt për formatimin e qeverisë

Një ditë pas përmbylljes së Konventës së Partisë Demokratike të Kosovës, e cila rezultoi me zgjedhjen e Kadri Veselit kryetar, zëdhënësi Bleran Stavileci tha se nuk do të ketë ndonjë formatim të shpejtë të qeverisë. Stavileci shtoi më tej se,

Lexo tërë artikullin
Kosovë, përkujtohen të rënët e luftimeve të Kumanovës

Kosovë, përkujtohen të rënët e luftimeve të Kumanovës

Familjarët e të vrarëve nga Kosova, në ngjarjet e Kumanovës një vit më parë, kanë përkujtuar të afërmit e tyre në një ceremoni përkujtimore në Prishtinë. Ceremonia nisi me debate mes familjarëve dhe organizatorëve të saj, për shkak të organizimit

Lexo tërë artikullin
Kosovë, Veseli takon Delawie; diskutohet bashkëpunimi dypalësh

Kosovë, Veseli takon Delawie; diskutohet bashkëpunimi dypalësh

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur këtë të martë në një takim ambasadorin amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, i cili e ka uruar për zgjedhjen si lideri i ri i PDK-së, duke i ofruar bashkëpunim të mëteshëm.

Lexo tërë artikullin
Lunacek: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Lunacek: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Nënkryetarja e ParlamentitEvropian, Ulrike Lunacek është shprehur se Kosova do ta ketë përkrahjen e plotë të ParlamentitEvropian në momentin kur rekomandimi për liberalizimin e vizave do të shkojë atje. Përmes një interviste të dhënë për Zërin, Lunacek i ka bërë

Lexo tërë artikullin
Bajrami: Ja pse Veseli nuk kishte kundërkandidat

Bajrami: Ja pse Veseli nuk kishte kundërkandidat

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Arsim Bajrami, ka vlerësuar se me zgjedhjen e kryetarit të ri kjo parti ka promovuar një standard të ri të demokracisë së brendshme në skenën politike të vendit. Ai ka thënë se duke

Lexo tërë artikullin

REKLAMA