Mustafa: Kemi përmbushur kriteret për vizat

Mustafa: Kemi përmbushur kriteret për vizat

Me një status në Facebook drejtuar qytetarëve të Kosovës, kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka thënë se Kosova ka përmbushur të gjitha kërkesat e BE-së lidhur me kriteret për liberalizimin e vizave. Sipas Mustafës, meqenëse Kosova ka përmbushur kërkesat për

Lexo tërë artikullin
Kosovë-Serbi, marreveshje për njohjen e certifikatave ADR 20/04/2016

Kosovë-Serbi, marreveshje për njohjen e certifikatave ADR 20/04/2016

everia e Kosovës njofton se, me ndërmjetësimin e BE-së, në Bruksel është arritur një marrëveshje me Serbinë për njohjen reciproke të certifikatave për transportin e mallrave të rrezikshme (ADR) mes të dy shteteve. Në një komunikatë për shtyp të lëshuar

Lexo tërë artikullin
Kosovë, ligj kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit

Kosovë, ligj kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit

Qeveria e Kosovës ka miratuar projektligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe luftimin e financimit të terrorizmit. Kryeministri Isa Mustafa tha se, ligji i ri përcakton masat, autoritetet kompetente dhe procedurat për zbulimin, parandalimin e pastrimit të parave dhe

Lexo tërë artikullin
Kosovë, raport mbi Asociacionin e Komunave Serbe

Kosovë, raport mbi Asociacionin e Komunave Serbe

Themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe paraqet një sfidë për stabilitetin politik në Kosovë, sundimin e ligjit dhe kredibilitetin e Bashkimit Europian, thuhet në një raport nga “Marrëveshja e madhe”, një nismë qytetare për mbikëqyrjen e negociatave Kosovë-Serbi.

Lexo tërë artikullin
Kosova e Serbia takohen sot në Bruksel për çështje urgjente

Kosova e Serbia takohen sot në Bruksel për çështje urgjente

Një takim tjetër urgjent në mes Kosovës dhe Serbisë do të zhvillohet sot në Bruksel. Temë diskutimi është njohja reciproke të certifikatave për transportin e mallrave të rrezikshme të njohura si ADR, shkeljet e marrëveshjes për vizitat zyrtare nga ana

Lexo tërë artikullin
AAK dhe Nisma lënë vetëm Vetëvendosjen

AAK dhe Nisma lënë vetëm Vetëvendosjen

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën kanë vendosur të bashkohen në një koalicion opozitar të veçantë, duke konfirmuar përçarjet dhe mospajtimet me forcën më të madhe opozitare, Lëvizjen Vetëvendosje. Të dy kryetarët e këtyre partive, Ramush Haradinaj

Lexo tërë artikullin
Përkujtohet eksodi i vitit 1999

Përkujtohet eksodi i vitit 1999

Si sot shtatëmbëdhjetë vjet më parë, qytetarët e Kukësit pritën shqiptarët e Kosovës që kaluan kufirin. Që nga  ajo kohë,  Sefedin Abiti, si shumë ish-refugjatë ka qenë edhe herë të tjera në Shqipëri, por kalimi në këmbë i kufirit për

Lexo tërë artikullin
AAK dhe Nisma lënë vetëm Vetëvendosjen

AAK dhe Nisma lënë vetëm Vetëvendosjen

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën kanë vendosur të bashkohen në një koalicion opozitar të veçantë, duke konfirmuar përçarjet dhe mospajtimet me partinë më të madhe opozitare, Vetëvendosje. Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe ai i Nismës,

Lexo tërë artikullin
Thaçi-Mustafa, takimi i parë pas zgjedhjes së presidentit

Thaçi-Mustafa, takimi i parë pas zgjedhjes së presidentit

Presidenti i ri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa zhvilluan mëngjesin e së martës takimin e parë zyrtar. Në një njoftim të shkurtër për shtyp, Presidenca njoftoi se Thaçi dhe Mustafa diskutuan për bashkëpunimin dhe bashkërendimin institucional për

Lexo tërë artikullin
Sheshel nuk guxon të shkojë në Mitrovicë

Sheshel nuk guxon të shkojë në Mitrovicë

Pas shpalljes si person i padëshirueshëm nga Qeveria e Kosovës dhe paralajmërimeve se do të arrestohej po të hynte në Kosovë, kryetari i Partisë Radikale Serbe, Vojislav Sheshel është tërhequr dhe i ka përshëndetur radikalët e mbledhur në veri të

Lexo tërë artikullin

REKLAMA