Palmer: Shtetësia e Kosovës, e pakthyeshme

Palmer: Shtetësia e Kosovës, e pakthyeshme

Përfaqësuesi special i sekretarit amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, po qëndron për vizitë në Prishtinë, ku ka deklaruar se shtetësia e Kosovës është e pakthyeshme. Sipas tij, integrimi në Bashkimin Evropian duhet të bëhet përmes dialogut me

Lexo tërë artikullin
VV ankohet se KQZ s`po e zbaton plotësisht vendimin e Supremes

VV ankohet se KQZ s`po e zbaton plotësisht vendimin e Supremes

Lëvizja Vetëvendosje ëstë ankouar se Sekretariati i KQZ-së nuk po e zbaton të plotë vendimin e Gjykatës Supreme. Në një komunikatë të lëshuar për media, ky subjekt thekson se nëse nuk ndryshon qasja, atëherë Vetëvendosje i drejtohet gjykatës. Komunikata e plotë:

Lexo tërë artikullin
Çitaku-Daçiqit: Kurti i burgosur në Serbi kur ju keni qenë ministër

Çitaku-Daçiqit: Kurti i burgosur në Serbi kur ju keni qenë ministër

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Citaku, është dukë marrë pjesë në seancën e sotme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Si rëndom para këshillit, Çitaku ka shpalosur faktet dhe përparimin e Kosovës. Temë është bërë kësaj here nga ministri

Lexo tërë artikullin
Daçiq në Nju Jork: Hiqni taksën, nisim dialogun

Daçiq në Nju Jork: Hiqni taksën, nisim dialogun

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq ka përsëritur sonte në Nju Jork se vendi i tij është i gatshëm të rifillojë bisedimet e ndërprera me Prishtinën zyrtare nëse kjo e fundit do të heqë dorë nga taksat e vendosura një

Lexo tërë artikullin
Gent Cakaj tregon arsyen pse u largua nga Lëvizja Vetëvendosje

Gent Cakaj tregon arsyen pse u largua nga Lëvizja Vetëvendosje

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj ka treguar arsyet që e kanë shtyrë të larohet nga Lëvizje Vetëvendosje, ku kishte qenë më parë. Ai në një intervistë për T7, ka theksuar se kanë

Lexo tërë artikullin
Guterres: Pushimi i gjatë në dialogun Beograd-Prishtinë ndaloi përparimin

Guterres: Pushimi i gjatë në dialogun Beograd-Prishtinë ndaloi përparimin

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha se pauza e gjatë në dialogun Beograd-Prishtinë ndaloi përparimin drejt normalizimit të marrëdhënieve, gjë që hapi rrezikun e stabilitetit në këtë fushë. Në një raport të ri tremujor mbi punën e UNMIK-ut

Lexo tërë artikullin
Mustafa: S’ka vdekur ideja e bashkimit të Luginës me Kosovën

Mustafa: S’ka vdekur ideja e bashkimit të Luginës me Kosovën

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar të Luginës së Preshevës, Ragmi Mustafa, ka thënë se pret nga qeveria Kurti që t’I trajtoj me prioritet shqiptarët e luginës. Në IMAZh të RTK-së, ai deklaroi se në dialogun Kosovë-Serbi, duhet gjithësesi të jetë

Lexo tërë artikullin
Programi qeverisës dhe ndarja e posteve vonojnë marrëveshjen për qeverisje

Programi qeverisës dhe ndarja e posteve vonojnë marrëveshjen për qeverisje

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës i kanë intensifikuar përpjekjet për përafrimin e programit qeverisës, si hap i parë drejt arritjes së koalicionit të ardhshëm. Aktualisht, takimet po zhvillohen në nivelin e grupeve punuese, kurse faza tjetër e bisedimeve,

Lexo tërë artikullin
Thaçi e Vuçiq injorojnë njëri-tjetrin në Bruksel

Thaçi e Vuçiq injorojnë njëri-tjetrin në Bruksel

Në Bruksel është duke u mbajtur një darkë pune e thirrur nga përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini me liderët e Ballkanit Përendimor. Takimi po cilësohet si lamtumirës për Mogherinin ndërkaq në të janë duke marrë pjesë edhe presidenti

Lexo tërë artikullin
Kryeministri malazes Markoviq i përgjigjet Kurtit: Demarkacioni, punë e kryer

Kryeministri malazes Markoviq i përgjigjet Kurtit: Demarkacioni, punë e kryer

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, ka thënë se Marrëveshja e  Demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zi është ratifikuar në parlamentet e dy shteteve dhe kjo çështje, sipas tij, është e mbyllur. Kryeministri malazez deklarimet për çëshjen e

Lexo tërë artikullin

REKLAMA