A do të votohen pasnesër ndryshimet kushtetuese?

A do të votohen pasnesër ndryshimet kushtetuese?

Deputetët e VMRO-DPMNE dhe koalicionit hoqën dorë nga debatin në Parlament dhe kërkuan votim. Ata thanë se do të votonin kundër ndryshimeve kushtetuese dhe u kërkoi ligjvënësve të shumicës qeverisëse të heqin dorë nga fjalimet e tyre. Ata e quajtën

Lexo tërë artikullin
Arsovski: Afatet kohore për marrëveshjen shkurtohen, është e nevojshme marrëveshje Zaev-Mickoski

Arsovski: Afatet kohore për marrëveshjen shkurtohen, është e nevojshme marrëveshje Zaev-Mickoski

Alexis Tsipras nuk është i kërcënuar, por dorëheqja e Ministrit të Jashtëm mund të trembë njerëzit që mbështesin Marrëveshjen e Prespës ose ata që janë neutralë dhe inkurajojnë ata që nuk e mbështesin atë, thotë analisti Petar Arsovski, përcjell FLAKA.

Lexo tërë artikullin
Vasilevska: Shpresojë së shpejti të ketë zgjedhje dhe të fitojmë qeveri legjitime

Vasilevska: Shpresojë së shpejti të ketë zgjedhje dhe të fitojmë qeveri legjitime

Ivanka Vasilevska nga Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE në Kanal 5 tha se situata është e qartë dhe deputetët e VMRO-DPMNE do të votojnë kundër ndryshimeve kushtetuese, përcjell FLAKA. “VMRO-DPMNE ka deklaruar tashmë qëndrimin e saj, grupi parlamentar do të jetë

Lexo tërë artikullin
Janushev i sigurtë se deputetët e VMRO-së nuk do të ndërrojnë mendje për ndryshimet kushtetuse

Janushev i sigurtë se deputetët e VMRO-së nuk do të ndërrojnë mendje për ndryshimet kushtetuse

Sekretari i Përgjithshëm i VMRO-DPMNE Igor Janushev shprehu i bindshëm që deputetët e VMRO-DPMNE dhe koalicionit do të votojnë kundër ndryshimeve kushtetuese në TV Telma, përcjell FLAKA. “Unë jam i sigurt se anëtarët e koalicionit do të mbeten në përputhje

Lexo tërë artikullin
Më të shkolluara, por me më pak qasje në shërbime

Më të shkolluara, por me më pak qasje në shërbime

Megjithëse situata po përmirësohet dita-ditës, pozita e femrës në shoqëri vazhdon të jetë e pavolitshme, sidomos në sektorin privat, në arsim e shëndetësi. Sipas vlerësimit të popullsisë në Maqedoni, nga gjithsej 2.072.490 banorë 49.9 për qind janë femra dhe 50.1

Lexo tërë artikullin
Rritja e çmimit të karburanteve, veturat po bëhen luks

Rritja e çmimit të karburanteve, veturat po bëhen luks

Për dallim nga tetori i vitit 2016, kur një litër benzinë shitej 64 denarë dhe një litër naftë 49 denarë, sot një lirë benzinë shitet me çmim prej 76 denarë, kurse për një litër naftë, qytetarët paguajnë 69 denarë. Kështu

Lexo tërë artikullin
Dita Europiane e Statistikave, statistika të besueshme për demokraci funksionale

Dita Europiane e Statistikave, statistika të besueshme për demokraci funksionale

Statistikat kredibël, janë kusht për krijimin e politikave të qëndrueshme të bazuara në fakte dhe për demokraci funksionale, thotë kryeministri Zaev. Në Ditën Europiane të Statistikave u nënshkrua Deklarata për përkushtim dhe kthim të besimit në statistikat zyrtare. Për ekspertët

Lexo tërë artikullin
Emrush Xhemaili me ekspozitë në Shkup, heronjtë kombëtarë “të ngjallur” në piktura

Emrush Xhemaili me ekspozitë në Shkup, heronjtë kombëtarë “të ngjallur” në piktura

“Portretet e dëshmorëve dhe të personaliteteve historike kombëtare” është titulli i ekspozitës individuale të piktorit, Emrush Xhemajli, që u hap mbrëmë në Galerinë Kombëtare të Maqedonisë në Shkup dhe që zgjoi një kureshtje tejet të madhe. Nëpërmjet kësaj ekspozite, piktori

Lexo tërë artikullin
Cilësia e arsimit, Qamili: Mësohet për diploma dhe jo për dituri

Cilësia e arsimit, Qamili: Mësohet për diploma dhe jo për dituri

Në indeksin e fundit të kapitalit njerëzor në raportin e Bankës Botërore, cilësia e arsimit në Maqedoni mban vendin e fundit në rajon dhe është shumë poshtë mesatares botërore. 11.2 vite studimi në Maqedoni, sipas raportit, janë të barazvlefshme me

Lexo tërë artikullin
Gjysma e deputetëve nga VMRO-DPMNE kanë hequr dorë nga diskutimet për ndryshimet kushtetuese

Gjysma e deputetëve nga VMRO-DPMNE kanë hequr dorë nga diskutimet për ndryshimet kushtetuese

Gjysma e deputetëve nga VMRO-DPMNE të cilët u raportuan në seancën për ndryshimet kushtetuese heqin dorë nga diskutimi, përcjell FLAKA. Koordinatori i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE, Dragan Danev, nuk u përgjigj në arsyet e një lëvizjeje të tillë, por jozyrtarisht

Lexo tërë artikullin

REKLAMA

PARTNER

Maqedoni
10°
19°
Fri
17°
Sat
13°
Sun

ARKIVI I LAJMEVE