Miratohet Strategjia kombëtare për zhvillim të kulturës për periudhën e vitit 2018-2022

Miratohet Strategjia kombëtare për zhvillim të kulturës për periudhën e vitit 2018-2022

Qeveria sot në seancë e miratoi Strategjinë kombëtare për zhvillimin e kulturës për vitin 2018-2022 dhe Planin e veprimit, me të cilët edhe praktikisht duhet të fillojnë reformat themelore të cilat i paralajmëron Ministria e Kulturës. Decentralizimi dhe demetropolizimi i

Lexo tërë artikullin
Tetovë: Libri “Territori i luftës së heshtur” i Selim Ibraimit

Tetovë: Libri “Territori i luftës së heshtur” i Selim Ibraimit

“Territori i luftës së heshtur” -Trende dhe dinamika të reja gjeopolitike në Europën Juglindore është libri më i fundit i publicistit, analistit Selim Ibrahimi të cilin e ka promovuar në ambientet e fakultetit Juridik pranë Universitetit të Tetovës ku kanë

Lexo tërë artikullin
Në Librarinë e Çarshisë në Shkup nesër fillon festivali i stand up komedisë

Në Librarinë e Çarshisë në Shkup nesër fillon festivali i stand up komedisë

“Shkupi Up Fest” është titulli i festivalit të stand up komedisë, i cili organizohet për herë të parë në trevat shqiptare. Festivali fillon të martën dhe do të vazhdojë me aktivitete dhe shfaqje tre net me radhë, në hapësirat e

Lexo tërë artikullin
Mexhiti: Përvoja ime në pikturën abstrakte ekspresioniste, më ka mësuar që artin ta shoh si një nga format e shprehjes së ndjenjave

Mexhiti: Përvoja ime në pikturën abstrakte ekspresioniste, më ka mësuar që artin ta shoh si një nga format e shprehjes së ndjenjave

Ndryshe me Bashkim Mexhiti – profesor/piktor Intervistoi: Delvina KËRLUKU Gazeta ‘KOHA’ – Pasioni, arti, dhe talenti, lind me njeriun, por nganjëherë shpërthen si vullkan, në një moment të jetës. Si nisi karriera juaj si piktor? Pasionin e kam nxitës për

Lexo tërë artikullin
Artistët me forcë kundër pr.ligjit për artin: Kumbaro ngatërron amfiteatrin me Teatrin, Krishtlindjet me Pashkët

Artistët me forcë kundër pr.ligjit për artin: Kumbaro ngatërron amfiteatrin me Teatrin, Krishtlindjet me Pashkët

Grevë dhe bojkot deri në ndalimin e projektligjit të Ministrisë së Kulturës për artin. Aktori Neritan Liçaj vjen në një reagim tejet të ashpër në një intervistë sa i takon projektligjit më të ri që Ministria e Kulturës ka hartuar

Lexo tërë artikullin
Lajm i mirë, pas disa vitesh rikthehet Ansambli Besa nga Gostivari

Lajm i mirë, pas disa vitesh rikthehet Ansambli Besa nga Gostivari

Pas disa vitesh rikthehet në skenë dhe aktivizohet Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore “Besa” nga Gostivari, njofton Flaka.  Nga burime brenda këshillit iniciativ, Flaka mëson që më datë 23.02.2018 ( e premte) ora 19:00 në sallën e këshillit komunal të Gostivarit

Lexo tërë artikullin
Studentët e Aktrimit dhe Regjisë Performuan para Publikut Tragjedinë Antigona (Foto)

Studentët e Aktrimit dhe Regjisë Performuan para Publikut Tragjedinë Antigona (Foto)

Nën përcjellje të Prindërve, Profesorëve Artëdashësve Të Tetovës Studentët e Aktrimit dhe regjisë Luajtën Tragjedinë “Antigona” nga Sofokliu Kjo Tragjedi Studentëve të Regjisë do ju shërbejë për semestrin e 5 dhe 7 që të japin Provimin Tragjedia  u prit mirë

Lexo tërë artikullin
Nesër në Tetovë do të interpretohet drama ANTIGONA nga Sofokliu

Nesër në Tetovë do të interpretohet drama ANTIGONA nga Sofokliu

Nesër me fillim nga ora 19 në Skenën e Fakultetit të Arteve në Tetovë do të shfaqet Drama ANTIGONA nga  Sofokliu e që do të inerpretohet nga studentët që studiojnë: Regji teatri si dhe Studentët e Aktrimit. Studentët e këtyre

Lexo tërë artikullin
U kompletua ekipi i serisë për fëmijë “Mëhalla Jonë”, cili është rasti?

U kompletua ekipi i serisë për fëmijë “Mëhalla Jonë”, cili është rasti?

Me siguri e mbani mend serinë për fëmijë “Mëhalla jonë” veçanërisht nëse jeni fëmijë nga fundi i të 80-tave ose fillimi i të 90-tave, transmeton Flaka Kur me padurim e prisnim të vijë e diela që të mund ta shohim ndërtesën e

Lexo tërë artikullin
Sekretari Aziri morri pjesë në manifestimin tradicional Flaka e Janarit 2018 në Gostivar

Sekretari Aziri morri pjesë në manifestimin tradicional Flaka e Janarit 2018 në Gostivar

Sot (16 janar 2018), sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës në Republikën e Maqedonisë, z. Valmir Aziri morri pjesë dhe ju drejtua të pranishmëve në Manifestimin Tradicional “Flaka e janarit – 2018 Gostivar”. Manifestimi organizohet për të trembëdhjetën herë rradhazi

Lexo tërë artikullin

Publicitet

Moti sot
6°
4°
Thu
3°
Fri
3°
Sat
-2°
Sun

ARKIVI I LAJMEVE