Nobeli i së premtes – A do mund Kadare të shijojë sallën e koncerteve të Stokholmit?

Nobeli i së premtes – A do mund Kadare të shijojë sallën e koncerteve të Stokholmit?

Nga Monika Stafa Gjithkush që pret me padurim entuziast mesin e këtij tetori për të parë nëse shkrimtari i tij i preferuar merr çmimin e madh të letërsisë, Nobel Prize, duhet me patjetër të gëzojë dyfish. Akademia Suedeze e çmimit,

Lexo tërë artikullin
Përkthime të panjohura nga Zef Zorba

Përkthime të panjohura nga Zef Zorba

Pas një darke miqësore me Visar Zhitin, para disa javësh kur ai ishte i ftuar në Katedralen e Shkodrës për të dhënë dëshminë e tij rreth figurës së Nanës Terezë, mendova shumë për ato që krijuan art nën diktaturë dhe

Lexo tërë artikullin
Shfaqet premierë filmi “Gjyshja”, një dramë shqiptare, me regji të Eduart Grishaj

Shfaqet premierë filmi “Gjyshja”, një dramë shqiptare, me regji të Eduart Grishaj

Filmi me metrazh të shkurtër ‘Gjyshja’ e regjsorit Eduart Grishaj u shfaq premierë të hënën në mbrëmje. Filmi ‘Gjyshja’ me një kast aktorësh të njohur si: Ema Andrea, Çun Lajçi, Rita Gjeka dhe Enxhi Cuku në rolin kryesor. Regjisori i

Lexo tërë artikullin
Festivali i Filmit ballkanik në Pogradec/ Në garë 78 prodhime nga 10 vende të rajonit

Festivali i Filmit ballkanik në Pogradec/ Në garë 78 prodhime nga 10 vende të rajonit

Festivali i Filmit Ballkanik dhe Kulinarisë ka nisur edicionin e tij të 9 në qytetin e Pogradecit. 78 filma në zhanre të ndryshme do të jenë pjesë e këtij edicioni ndërsa vijnë nga 10 vende të Ballkanit. Organizatorët tregojnë se

Lexo tërë artikullin
Kumanovë, realizohet ekspozitë e nxënësve me punime grafike

Kumanovë, realizohet ekspozitë e nxënësve me punime grafike

Në organizim të Shoqatës 3D, Street Art, nga data 1 deri më 7 tetor, në Shkollën fillore “Rilindja” në Llojan të komunës së Likovës, u realizua punëtoria grafike e 16 nxënësve të shkollave fillore dhe të mesme të komunave të

Lexo tërë artikullin
Dibër, nis Festivali shqiptar

Dibër, nis Festivali shqiptar

Teatrot nga Tetova, Kumanova, Gjirokastra, Prishtina, Gjilani dhe Presheva do të jenë mysafir në “Teatrin e 18-të shqiptar në Maqedoni”, që fillon sonte në Dibër. Festivali do të zgjasë shtatë ditë, ndërsa e hap teatri kumanovar – drama shqiptare me

Lexo tërë artikullin
Nisin “Ditët e Komedisë” në Kumanovë

Nisin “Ditët e Komedisë” në Kumanovë

Festivali i 22-të Ndërkombëtar “Ditët e Komedisë” u hap në Qendrën Kulturore Trajko Prokopiev në Kumanovë me shfaqjen “Të huaj” të Teatrit Dramaturgjik të Shkupit. Në dy javët e ardhshme, audienca do të ketë mundësinë të shijojë dymbëdhjetë komedi nga

Lexo tërë artikullin
Mbrëmë u hap Edicioni i shtatë i Festivalit ndërkombëtar të teatrit në Tetovë

Mbrëmë u hap Edicioni i shtatë i Festivalit ndërkombëtar të teatrit në Tetovë

Me shfaqjen “Sfinksi i gjallë” të interpretuar nga Teatri Kombëtar i Prishtinës mbrëmë në Tetovë zyrtarisht u hap Edicioni i shtatë i Festivalit ndërkombëtar të teatrit në Tetovë. Të pranishmit i përshëndeti ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, i cili në

Lexo tërë artikullin
Tetova nga sonte nikoqire e “Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit”

Tetova nga sonte nikoqire e “Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit”

Drama ”SFINGA E GJALLË” e shkrimtarit dhe intelektualit nga Kosova, Rexhep Qosja, do hap festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë. E shkruar në vitet e 70-ta, si një dramë e fuqishme që flet për gjakmarrjen e vëllavrasjet absurde të asaj

Lexo tërë artikullin
“Tingujt e Çarshisë”, gjysma e buxhetit shkon për Elvana Gjatën dhe Dafina Zeqirin

“Tingujt e Çarshisë”, gjysma e buxhetit shkon për Elvana Gjatën dhe Dafina Zeqirin

“Tingujt e Çarshisë” është manifestim për promovimin e vlerave të artistëve të rinj në vend, thuhet nga Qendra Informative Kulturore në Shkup, e cila sivjet organizon edicionin e 13-të. Por, gjysma e buxhetit të këtij manifestimi të ndarë për artistët,

Lexo tërë artikullin

REKLAMA