Reshat Ameti emërohet UD Dekan në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Tetovës

Reshat Ameti emërohet UD Dekan në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Tetovës

Artisti pamor dhe piktori i njohur gostivaras, Reshat Ameti nga sot është drejtues i Fakultetit të Arteve në Universitetin e Tetovës. Ameti është emëruar ushtrues detyre dekan në këtë universitet, njofton Gostivari Sot  Reshat Ameti ka lindur në vitin 1964

Lexo tërë artikullin
Ditari sekret i “Ana Frankut polake” publikohet këtë muaj

Ditari sekret i “Ana Frankut polake” publikohet këtë muaj

Ditari sekret i adoleshentes polake të vrarë nga nazistët më 1942, Renia Spiegel, pritet të publikohet pas 70 vjetëve prej kur ka mbetur i paprekur në një kasafortë bankare. Ditari i Renias: Jeta e një vajze të vogël në hijen

Lexo tërë artikullin
Ministri i Kulturës mori pjesë në mbylljen solemne të Festivalit “Hëna e zhveshur”

Ministri i Kulturës mori pjesë në mbylljen solemne të Festivalit “Hëna e zhveshur”

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë në Qendrën Sportive “Novo Lisiçe” mori pjesë në mbylljen solemne të Edicionit të Gjashtë të Festivalit “Hëna e zhveshur”, i cili filloi më 2 shtator. Ministri i Kulturës, Ismaili, në kuadër të ndarjes së

Lexo tërë artikullin
Frederik Ndoci: “28 vite jashtë atdheut” mall, kujtime, sakrifica, emocion…

Frederik Ndoci: “28 vite jashtë atdheut” mall, kujtime, sakrifica, emocion…

Në episodin e ditës së shtunë në emisionin “Diaspora” në orën 20:00 në kanalin e Youtube, i ftuar është Frederik Ndoci një ndër zërat më të bukur e më të rrallë të muzikës shqiptare. Artisti me talentin, zërin, shpirtin e

Lexo tërë artikullin
Artistët çegranas dhe Çegrani kërkojnë dhe meritojnë ta kenë Pallatin e Kulturës

Artistët çegranas dhe Çegrani kërkojnë dhe meritojnë ta kenë Pallatin e Kulturës

Drejtuesit e Shoqërisë Kulturore Artistike “Jahi Hasani”, tani e disa vite po mbajnë t ë gjallë  idenë për ndërtimin e objektit të Pallatit të Kulturës në fshatin Çegran, i cili njihet si fshati më i  mëdh në Republikën e Maqedonisë

Lexo tërë artikullin
Ekspozitë në Berlin e dy piktorëve të mirënjohur Bashkim Mexhiti dhe Ilirjan Beqiri

Ekspozitë në Berlin e dy piktorëve të mirënjohur Bashkim Mexhiti dhe Ilirjan Beqiri

Më 30.08.2019 në galerinë Prima Centar Berlin – Berlin në Gjermani, është hapur ekspozita e titulluar “TRACES OF CULTURAL” e dy piktorëve të mirënjohur Bashkim Mexhiti dhe Ilirjan Beqiri, njofton Flaka  Në këtë ekspozitë, artdashësit gjerman kanë mundësinë që për

Lexo tërë artikullin
RIAKTIVIZOHET SËRISH PAS KATËR VITESH, REGJIA E TEATRIT NË FAKULTETIN E ARTEVE TË UT-së

RIAKTIVIZOHET SËRISH PAS KATËR VITESH, REGJIA E TEATRIT NË FAKULTETIN E ARTEVE TË UT-së

Katër vite pas regjistrimit të gjeneratës së parë të studentëve të regjisë së teatrit, në kuadër të fakultetit të artit dramatik në Universitetin e Tetovës, rihapet sërish i njëjti. Sipas informatave tona në Universitetin e Tetovës, studentët e ardhshëm të

Lexo tërë artikullin
Mbrëmjet Strugane të Poezisë, flitet edhe Shqip

Mbrëmjet Strugane të Poezisë, flitet edhe Shqip

Pas gati gjashtë dekadash të ekzistencës së Mbrëmjeve Strugane të Poezisë, poezia “Tëga za jug” u lexua për herë të parë edhe në gjuhën shqipe. Në hapjen e festivalit mbrëmë, përveç gjuhës maqedonase dhe angleze, siç ishte praktika e deritanishme,

Lexo tërë artikullin
Sot do t’i jepet lamtumira e fundit gazetares dhe poetes Burbuqe Rushiti

Sot do t’i jepet lamtumira e fundit gazetares dhe poetes Burbuqe Rushiti

Sot do t’i jepet lamtumira e fundit gazetares dhe poetes së njohur Burbuqe Rushiti. Varrimi i saj bëhet në orën 18:00 në varrezat e qytetit në Prishtinë. Rushiti ka punuar disa vjet në ish-Radio Televizionin e Prishtinës, në redaksinë e

Lexo tërë artikullin
SHKA “Jahi Hasani”, do të marrë pjesë në edicionin e 50 jubilar të festivalit boteror te folklorit “Festival dei cuori”

SHKA “Jahi Hasani”, do të marrë pjesë në edicionin e 50 jubilar të festivalit boteror te folklorit “Festival dei cuori”

SHKA “JAHI HASANI” nga Çegrani i  Gostivarit do të marrë pjesë në edicionin e 50 jubilar të festivalit boteror te folklorit “Festival dei cuori” qe do tè zhvillohet nga 13-22 Gusht ne Tarcento tè provinces Udine, njofton Flaka Ky manifestim

Lexo tërë artikullin

REKLAMA