Mbrëmë u hap Edicioni i shtatë i Festivalit ndërkombëtar të teatrit në Tetovë

Mbrëmë u hap Edicioni i shtatë i Festivalit ndërkombëtar të teatrit në Tetovë

Me shfaqjen “Sfinksi i gjallë” të interpretuar nga Teatri Kombëtar i Prishtinës mbrëmë në Tetovë zyrtarisht u hap Edicioni i shtatë i Festivalit ndërkombëtar të teatrit në Tetovë. Të pranishmit i përshëndeti ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, i cili në

Lexo tërë artikullin
Tetova nga sonte nikoqire e “Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit”

Tetova nga sonte nikoqire e “Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit”

Drama ”SFINGA E GJALLË” e shkrimtarit dhe intelektualit nga Kosova, Rexhep Qosja, do hap festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë. E shkruar në vitet e 70-ta, si një dramë e fuqishme që flet për gjakmarrjen e vëllavrasjet absurde të asaj

Lexo tërë artikullin
“Tingujt e Çarshisë”, gjysma e buxhetit shkon për Elvana Gjatën dhe Dafina Zeqirin

“Tingujt e Çarshisë”, gjysma e buxhetit shkon për Elvana Gjatën dhe Dafina Zeqirin

“Tingujt e Çarshisë” është manifestim për promovimin e vlerave të artistëve të rinj në vend, thuhet nga Qendra Informative Kulturore në Shkup, e cila sivjet organizon edicionin e 13-të. Por, gjysma e buxhetit të këtij manifestimi të ndarë për artistët,

Lexo tërë artikullin
Reshat Ameti emërohet UD Dekan në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Tetovës

Reshat Ameti emërohet UD Dekan në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Tetovës

Artisti pamor dhe piktori i njohur gostivaras, Reshat Ameti nga sot është drejtues i Fakultetit të Arteve në Universitetin e Tetovës. Ameti është emëruar ushtrues detyre dekan në këtë universitet, njofton Gostivari Sot  Reshat Ameti ka lindur në vitin 1964

Lexo tërë artikullin
Ditari sekret i “Ana Frankut polake” publikohet këtë muaj

Ditari sekret i “Ana Frankut polake” publikohet këtë muaj

Ditari sekret i adoleshentes polake të vrarë nga nazistët më 1942, Renia Spiegel, pritet të publikohet pas 70 vjetëve prej kur ka mbetur i paprekur në një kasafortë bankare. Ditari i Renias: Jeta e një vajze të vogël në hijen

Lexo tërë artikullin
Ministri i Kulturës mori pjesë në mbylljen solemne të Festivalit “Hëna e zhveshur”

Ministri i Kulturës mori pjesë në mbylljen solemne të Festivalit “Hëna e zhveshur”

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë në Qendrën Sportive “Novo Lisiçe” mori pjesë në mbylljen solemne të Edicionit të Gjashtë të Festivalit “Hëna e zhveshur”, i cili filloi më 2 shtator. Ministri i Kulturës, Ismaili, në kuadër të ndarjes së

Lexo tërë artikullin
Frederik Ndoci: “28 vite jashtë atdheut” mall, kujtime, sakrifica, emocion…

Frederik Ndoci: “28 vite jashtë atdheut” mall, kujtime, sakrifica, emocion…

Në episodin e ditës së shtunë në emisionin “Diaspora” në orën 20:00 në kanalin e Youtube, i ftuar është Frederik Ndoci një ndër zërat më të bukur e më të rrallë të muzikës shqiptare. Artisti me talentin, zërin, shpirtin e

Lexo tërë artikullin
Artistët çegranas dhe Çegrani kërkojnë dhe meritojnë ta kenë Pallatin e Kulturës

Artistët çegranas dhe Çegrani kërkojnë dhe meritojnë ta kenë Pallatin e Kulturës

Drejtuesit e Shoqërisë Kulturore Artistike “Jahi Hasani”, tani e disa vite po mbajnë t ë gjallë  idenë për ndërtimin e objektit të Pallatit të Kulturës në fshatin Çegran, i cili njihet si fshati më i  mëdh në Republikën e Maqedonisë

Lexo tërë artikullin
Ekspozitë në Berlin e dy piktorëve të mirënjohur Bashkim Mexhiti dhe Ilirjan Beqiri

Ekspozitë në Berlin e dy piktorëve të mirënjohur Bashkim Mexhiti dhe Ilirjan Beqiri

Më 30.08.2019 në galerinë Prima Centar Berlin – Berlin në Gjermani, është hapur ekspozita e titulluar “TRACES OF CULTURAL” e dy piktorëve të mirënjohur Bashkim Mexhiti dhe Ilirjan Beqiri, njofton Flaka  Në këtë ekspozitë, artdashësit gjerman kanë mundësinë që për

Lexo tërë artikullin
RIAKTIVIZOHET SËRISH PAS KATËR VITESH, REGJIA E TEATRIT NË FAKULTETIN E ARTEVE TË UT-së

RIAKTIVIZOHET SËRISH PAS KATËR VITESH, REGJIA E TEATRIT NË FAKULTETIN E ARTEVE TË UT-së

Katër vite pas regjistrimit të gjeneratës së parë të studentëve të regjisë së teatrit, në kuadër të fakultetit të artit dramatik në Universitetin e Tetovës, rihapet sërish i njëjti. Sipas informatave tona në Universitetin e Tetovës, studentët e ardhshëm të

Lexo tërë artikullin

REKLAMA