Revi e filmave kinezë në Kinotekën e Maqedonisë

Revi e filmave kinezë në Kinotekën e Maqedonisë

Pesë filma të kinematografisë kineze do të shfaqen në suaza të “Revisë së filmave kinez”, që prej sot deri më 20 maj do të mbahet në Kinotekën e Maqedonisë. Sipas programit, sonte me fillim në orën 20:00 është projeksioni i

Lexo tërë artikullin
Mbi 27 për qind më shumë vizitorë në kinematë në vitin 2015 !

Mbi 27 për qind më shumë vizitorë në kinematë në vitin 2015 !

Në vitin 2015 për 0,4 për qind është rritur numri i projekteve filmike në kinematë nëpër Maqedoni në krahasim me vitin 2014, njoftoi sot Enti Shtetëror për Statistikë. Numri i vizitorëve në kinema, megjithatë, vitin e kaluar në krahasim me

Lexo tërë artikullin
Triumf i Ermonela Jahos, shqiptarja fiton “Oscar”-in e operës botërore

Triumf i Ermonela Jahos, shqiptarja fiton “Oscar”-in e operës botërore

Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho, ka fituar Çmimin Ndërkombëtar të Operës nga votat e publikut botëror. Ky çmim, që mund të quhet si “Oscar”-i i Operës Botërore, i është dhënë yllit shqiptar të muzikës operistike, gjatë ceremonisë së

Lexo tërë artikullin
Drama “Brisku”, një histori Kosove dhe Shqipërie

Drama “Brisku”, një histori Kosove dhe Shqipërie

Drama e një të riu kosovar që ikën në Irak me shpresën e kthimit të ndritur në atdhe. Drama për emigrimin dhe traumat që ai lë pas. “Brisku” me dramaturgji dhe regji të Naser Shatrollit do të ngjitet nesër në

Lexo tërë artikullin
Foto apo pikturë?

Foto apo pikturë?

Ka dhe nga ata të cilët i afrohen me lupë për ta besuar se është pikturë dhe jo foto. Mjeshtëria e artistit kinez të lë pa fjalë, aq sa vizitori dyshon edhe tek vetja. Një super realizim i piktorit Leng

Lexo tërë artikullin
Pikturat e grabitura ne Itali sekuestrohen në Ukrainë, vlera e tyre 16 mln euro

Pikturat e grabitura ne Itali sekuestrohen në Ukrainë, vlera e tyre 16 mln euro

Pikturat që arrinin vlerën e më shumë se 16 milionë eurove, të vjedhura një vit më parë në muzeun “Castelvecchio” të Veronës, u sekuestruan nga policia ukrainase. Kievi ka marrë në duar 17 piktura, përfshirë këtu veprat e Peter Paul

Lexo tërë artikullin
Sonte nis edicioni i 61 i Festivalit “Eurovision”, Shqipëria paraqitet në natën e dytë

Sonte nis edicioni i 61 i Festivalit “Eurovision”, Shqipëria paraqitet në natën e dytë

Sonte fillon Festivali Evropian i Këngës “Eurovision”. Festivali do të zgjasë tri natë, ndërsa Shqipëria do të paraqitet në natën e dytë, më 12 maj. Derisa finalja e këtij festivali do të mbahet më 14 maj, të cilën pritet t’a

Lexo tërë artikullin
Kur Hitleri “pendohet”…vlen 15 mln euro

Kur Hitleri “pendohet”…vlen 15 mln euro

Më shumë sesa 17 milionë dollarë, apo e thënë ndryshe mbi 15 milionë euro. Kaq është shuma e përfituar nga shitja në ankandin e Sotheby, në Nju Jork, e skulpturës provokuese “Him”, të Maurizio Cattelan, që shfaq Adolf Hitlerin të

Lexo tërë artikullin
Letërsia e Twitter

Letërsia e Twitter

Një letërsi e fragmentizuar në përputhje me stilin e shpejtë të jetesës së sotme. Duke filluar nga blogjet, rrjetet sociale e deri tek cicërimat e tëitterit. Një trend i shkrimtarëve në perëndim që së shpejti mund të gjejë terren edhe

Lexo tërë artikullin
“Dita për të zgjedhur”, në Festivalin e Kanës

“Dita për të zgjedhur”, në Festivalin e Kanës

“Dita për të zgjedhur”, e regjisorit tajvanez Leon Lee, do të jetë një nga protagonistët e këndit të filmit me metrazh të shkurtër në Festivalin e Kanës, që ngre siparin më 11 maj. Krijimi debutues i të riut Lee trajton

Lexo tërë artikullin

REKLAMA