Muffin me kungull të ëmbël dhe aromë kanelle

Muffin me kungull të ëmbël dhe aromë kanelle

Për rreth 15 -20 copë 400 g miell 190 g gjalpë i shkrirë në temperaturë ambienti 200 g sheqer kaf 300 g kungull i zierë gjysmë luge sodë buke pakëz kripë 2 lugë të vogla kanellë 200 ml qumësht 3

Lexo tërë artikullin
Sallatat më të shijshme të verës

Sallatat më të shijshme të verës

Të luftosh vapën duke nisur nga ushqimi është e mundur. Këto janë sallatat më të shijshme dhe me plot ngjyra të verës. Janë mjaft të lehta dhe hidratuese duke mbajtur trupin të freskët. Ka nga të gjitha llojet, me fruta,

Lexo tërë artikullin
Bakllava për festën e Bajramit

Bakllava për festën e Bajramit

Bakllava është njëra nga ëmbëlsirat tradicionale të kuzhinës kosovare. Ndonëse bakllava ka prejardhje turke, përgatitja e saj është një trashëgimi e vogël që përcjellët prej gjeneratës në gjeneratë edhe tek ne. Përbërësit 5 ve – 1 e plotë dhe 4

Lexo tërë artikullin
Supë kungulleshkash me limon dhe qumësht

Supë kungulleshkash me limon dhe qumësht

Supa me kungulleshka bëhet akoma më e shijshme nëse e gatuani sipas kësaj recete të thjeshtë. Mjafton të shtoni në të pak limon dhe qumësht dhe nuk do ta ndani më nga tryeza. Përbërësit: 1.25 kg kungulleshka 3 lugë gjelle

Lexo tërë artikullin
Byrek i shpejtë

Byrek i shpejtë

Përbërësit : 500 gr petë për pite të gatshme, 100 gr margarin, 200 ml ajkë kuzhine-hopla, Për mbushjen : 400 gr ajkë e thartë(shmant) 3 vezë, Pak kripë, Përgatitja : Ngrohet furra në temperaturën 200 gradë.Shtrihet peta në tepsi dhe

Lexo tërë artikullin
Vaj ulliri dhe limon për të pastruar mobiljet e drurit

Vaj ulliri dhe limon për të pastruar mobiljet e drurit

Për mobilje e drurit, të cilat pas disa vitesh kanë humbur shkëlqimin dhe duken si të vjetra, vaji i ullirit dhe lëngu i limonit është zgjidhja më e mirë për t’i përmirësuar. Vaji i ullirit i kthen shkëlqimin sipërfaqeve dhe

Lexo tërë artikullin

Ju preferojmë ta përgatisni sot këtë embëlsirë | VIDEO

Lexo tërë artikullin
Përfitimet e uthullës së mollës

Përfitimet e uthullës së mollës

Uthulla e mollës ka një mijë virtyte: është një aleat i çmuar për ata që duant ë pastrojnë shtëpinë pa detersivë dhe produkte të ndryshme kimike, ndihmon shëndetin tonë duke ulur kolesterolin, dhe sheqernat e shtuara në gjak, por edhe

Lexo tërë artikullin
Singapor, plaken kuzhinierët tradicionalë

Singapor, plaken kuzhinierët tradicionalë

Kultura e ushqimit në Singapor përballet me kohë të vështira pasi tregtarët e vjetër shëtitës po i afrohen moshës se pensionit, ndërsa brezi i ri pak e preferon këtë punë. Janë mbi 100 qendra të hapura ku shërbehet ushqim e

Lexo tërë artikullin
Sallatë me bishtaja, ton dhe vezë

Sallatë me bishtaja, ton dhe vezë

Përbërësit: 500 gr bishtaja 4 vezë të ziera 100 gr ton 150 gr domate 150 gr misër 80 gr ullinj të zinj Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Ziejmë përrreth 10 minuta bishtajat në ujë me pak kripë. I vendosim në një

Lexo tërë artikullin