Krem me luleshtrydhe

Krem me luleshtrydhe

Përbërësit: 1 Pako biskota Krem vanilje 500 gr luleshtrydhe 1 filxhan arra dhe qumësht për përgatitjen e kremit Përgatitja: Marrim gotat dhe vendosim biskotat e coptuara dhe arrat, nga lart i mbulojmë me kremin e përgatitur, shtojmë prapë një shtresë

Lexo tërë artikullin
Ushqimet që ju ndihmojë të shtoni në peshë

Ushqimet që ju ndihmojë të shtoni në peshë

Rrallë herë ndodh që të ketë interes për shtim peshe. Në të gjitha mediumet ajo çka bie në sy janë këshillat lidhur me uljen në peshë, pasi obeziteti është më i përhapur në shoqëri. Por ka dhe përjashtime, ka njerëz

Lexo tërë artikullin
Doni të hani pak? Mos u fokusoni te shija, por tek…

Doni të hani pak? Mos u fokusoni te shija, por tek…

Në një studim të realizuar së fundmi tek 100 studentë, hulumtuesit kanë arritur në përfundimin se kanë gjetur edhe çelësin e suksesit për t’u ndjerë i ngopur më shpejt. Herës tjetër që do të jeni para tavolinës duke ngrënë, mos

Lexo tërë artikullin
Piknik humanitar në parkun e qytetit, donacionet për kuzhinat popullore

Piknik humanitar në parkun e qytetit, donacionet për kuzhinat popullore

Në këtë mënyrë ishte organizuar ky aktivitet për të ndihmuar Kuzhinat popullore në Maqedoni.  Qytetarë të shumtë ishin mbledhur në parkun e Qytetit për të shijuar ushqime tradicionale nga më shumë se 10 vende të huaja, me ç’rast paratë e

Lexo tërë artikullin
Buka e shijshme e cila nuk ju shëndoshë: E shkëlqyeshme për diabetikët!

Buka e shijshme e cila nuk ju shëndoshë: E shkëlqyeshme për diabetikët!

Përbërësit: ▪ 1 qese tharmë (apo tharm i freskët sipas dëshirës) ▪ 500 ml ujë të vakët ▪ 500 g miell hikrre ▪ një lugë e vogël kripë ▪ një lugë e vogël sheqer ▪ 3 lugë vaj ulliri Përgatitja:

Lexo tërë artikullin
Makarona me shparguj

Makarona me shparguj

Përbërësit: ▪ 150 gr miell gruri (i ashpër) ▪ 1 vezë ▪ kripë ▪ 250 gr makarona ▪ 100 gr sallatë e përzier (miks fletësh sallatash) ▪ hudhër ▪ borzilok (ose manxuranë) ▪ gjalpë ▪ djathë parmixhano ▪ lëng perimesh

Lexo tërë artikullin
Akullore nga dredhëzat për vetëm 45 sekonda! (video)

Akullore nga dredhëzat për vetëm 45 sekonda! (video)

Ju nevojiten rreth 500 gramë dredhëza të ngrira, po aq jogurt, një lugë mjaltë dhe pak liker pemësh. Sipas dëshirës mund t’i shtoni edhe një kore limoni të grirë në rende apo nana. Të gjitha, pos likerit, qitni në blinder

Lexo tërë artikullin
Supa më e shëndetshme me mish viçi, me perime dhe elb (video)

Supa më e shëndetshme me mish viçi, me perime dhe elb (video)

Përbërësit: ▪ 1 lugë vaj ulliri ▪ rreth 1 kg mish viçi të prerë në kube ▪ 4 patate të madhësisë mesatare (gjithashtu të prera në kube) ▪ 4 karota mesatare të prera në kube ▪ 1 qepë e vogël

Lexo tërë artikullin
Sallatë me speca

Sallatë me speca

Një sallatë e shijshme me speca të të gjithë ngjyrave. Mund ta shijoni si antipastë, mbushje për makaronat apo shoqëruese me mish apo shpendë. Përbërësit: ▪ 5 spec (të ngjyrave të ndryshme) ▪ 4 qepë ▪ 4 lugë gjelle vaj

Lexo tërë artikullin
Dreka e cila zbut thartirën e organizmit

Dreka e cila zbut thartirën e organizmit

Nevojiten: ▪ 1 qepë ▪ 2 speca të gjelbër dhe 2 të kuq ▪ 2 karota ▪ 500 ml domate të lëngshme ▪ 300 g mel ▪ erëza sipas shijes ▪ pak vaj, pak kripë dhe piper Përgatitja: Priteni një

Lexo tërë artikullin