Byrek i shpejtë

Byrek i shpejtë

Përbërësit : 500 gr petë për pite të gatshme, 100 gr margarin, 200 ml ajkë kuzhine-hopla, Për mbushjen : 400 gr ajkë e thartë(shmant) 3 vezë, Pak kripë, Përgatitja : Ngrohet furra në temperaturën 200 gradë.Shtrihet peta në tepsi dhe

Lexo tërë artikullin
Vaj ulliri dhe limon për të pastruar mobiljet e drurit

Vaj ulliri dhe limon për të pastruar mobiljet e drurit

Për mobilje e drurit, të cilat pas disa vitesh kanë humbur shkëlqimin dhe duken si të vjetra, vaji i ullirit dhe lëngu i limonit është zgjidhja më e mirë për t’i përmirësuar. Vaji i ullirit i kthen shkëlqimin sipërfaqeve dhe

Lexo tërë artikullin

Ju preferojmë ta përgatisni sot këtë embëlsirë | VIDEO

Lexo tërë artikullin
Përfitimet e uthullës së mollës

Përfitimet e uthullës së mollës

Uthulla e mollës ka një mijë virtyte: është një aleat i çmuar për ata që duant ë pastrojnë shtëpinë pa detersivë dhe produkte të ndryshme kimike, ndihmon shëndetin tonë duke ulur kolesterolin, dhe sheqernat e shtuara në gjak, por edhe

Lexo tërë artikullin
Singapor, plaken kuzhinierët tradicionalë

Singapor, plaken kuzhinierët tradicionalë

Kultura e ushqimit në Singapor përballet me kohë të vështira pasi tregtarët e vjetër shëtitës po i afrohen moshës se pensionit, ndërsa brezi i ri pak e preferon këtë punë. Janë mbi 100 qendra të hapura ku shërbehet ushqim e

Lexo tërë artikullin
Sallatë me bishtaja, ton dhe vezë

Sallatë me bishtaja, ton dhe vezë

Përbërësit: 500 gr bishtaja 4 vezë të ziera 100 gr ton 150 gr domate 150 gr misër 80 gr ullinj të zinj Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Ziejmë përrreth 10 minuta bishtajat në ujë me pak kripë. I vendosim në një

Lexo tërë artikullin
Krem me luleshtrydhe

Krem me luleshtrydhe

Përbërësit: 1 Pako biskota Krem vanilje 500 gr luleshtrydhe 1 filxhan arra dhe qumësht për përgatitjen e kremit Përgatitja: Marrim gotat dhe vendosim biskotat e coptuara dhe arrat, nga lart i mbulojmë me kremin e përgatitur, shtojmë prapë një shtresë

Lexo tërë artikullin
Ushqimet që ju ndihmojë të shtoni në peshë

Ushqimet që ju ndihmojë të shtoni në peshë

Rrallë herë ndodh që të ketë interes për shtim peshe. Në të gjitha mediumet ajo çka bie në sy janë këshillat lidhur me uljen në peshë, pasi obeziteti është më i përhapur në shoqëri. Por ka dhe përjashtime, ka njerëz

Lexo tërë artikullin
Doni të hani pak? Mos u fokusoni te shija, por tek…

Doni të hani pak? Mos u fokusoni te shija, por tek…

Në një studim të realizuar së fundmi tek 100 studentë, hulumtuesit kanë arritur në përfundimin se kanë gjetur edhe çelësin e suksesit për t’u ndjerë i ngopur më shpejt. Herës tjetër që do të jeni para tavolinës duke ngrënë, mos

Lexo tërë artikullin
Piknik humanitar në parkun e qytetit, donacionet për kuzhinat popullore

Piknik humanitar në parkun e qytetit, donacionet për kuzhinat popullore

Në këtë mënyrë ishte organizuar ky aktivitet për të ndihmuar Kuzhinat popullore në Maqedoni.  Qytetarë të shumtë ishin mbledhur në parkun e Qytetit për të shijuar ushqime tradicionale nga më shumë se 10 vende të huaja, me ç’rast paratë e

Lexo tërë artikullin

REKLAMA